Sodan syttyessä Viro evakuoi koko väestönsä, Suomi ei

Anonyymi-ap

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4e89917f-a4a3-4aaa-8569-cad42f5656b8
"Konkarisotilas vaatii kutsuntoihin suurta mullistusta – Muuten tapahtuu tämä
Pääesikunnan entinen suunnittelupäällikkö haluaisi kutsunnoissa sivuun jääville nuorukaisille uuden tehtävän ja ”kotirintaman” kuntoon.
Tervonen on myös huolissaan kutsunnoissa vapautuksen saavista tuhansista nuorista miehistä ja ohjaisi heidät sekä palveluksen keskeyttäjät ehdottamaansa täysin uuteen väestönsuojelun koulutushaaraan.
Väestönsuojelussa voitaisiin Tervosen mukaan kouluttaa asevelvollisia samalla tavalla kuin varusmiespalveluksessa. Mukana olisivat palvelusajat, kertausharjoitukset ja jopa oma palvelusasu.

Hänen mukaansa asepalveluksen suorittavien naisten määrän kasvattamisen lisäksi entistä vanhempia ikäluokkia on sijoitettava sodan ajan joukkoihin. Muuten edessä on vahvuuden pienentäminen 2030-luvulla jopa 50 000 sotilaalla.
– Sodan ajan joukkojen vahvuus on lyhyehkössä ajassa jouduttu pudottamaan noin viiteen prosenttiin Suomessa asuvasta väestöstä. Kaikki hallinnonalat sekä kriittiset yritykset ja muut toimijat ovat varanneet poikkeusoloissa tarvitsemaansa työvoimaa asevelvollisuuslain mukaisilla henkilövarauksilla, jotka ovat siten pois Puolustusvoimien sodan ajan joukoista, Tervonen kirjoittaa.
Puolustushallinnossa valmistellaan myös reservin yläikärajan nostoa 65 vuoteen.
– Nykynuorista miehistä jopa 30 prosenttia eli vuosittain lähes 10 000 nuorta hylätään – syrjäytetään – kutsunnoissa. Virallinen yhteiskunta ei tarjoa heille asevelvollisen laillista oikeutta osallistua kokonaisturvallisuuden ylläpitämiseen. Tämä koskee saman ikäluokan lähes 30 000 naista, joilla on mahdollisuus vain vapaaehtoiseen asepalvelukseen, hän kirjoittaa.
Tervonen muistuttaa, että valmiuslain mukaan jokainen 18-68-vuotias suomalainen on velvollinen osallistumaan poikkeusoloissa isänmaan puolustukseen tai avustamaan sitä. Tämän takia kutsunnoissa väestönsuojelukoulutukseen määrättäisiin ne, joita ei eri syistä voida määrätä sotilaskoulutukseen."

Mikä väestönsuojelu ja on enää turha puhua mihin esim. mihin itärajan evakoitavat sijoitettaisiin, jos venäjä hyökkäisi, koska hehän joutuvat puolustamaan maata.
Koska kaikki suomalaiset halutaan laittaa puolustamaan maata vaikka tykinruoaksi, niin lopettakaa sitten siitä kansalaisten evakuoinnista puhuminen tai se taitaa koskea vain näitä hyysättäviä elintasopakolaisia, jotka evakuoidaan turvaan ulkomaan lennolle ja varmaankin annetaan muutaman tonni käteistä mukaan, että pärjää.
"Kaikki hallinnonalat sekä kriittiset yritykset ja muut toimijat ovat varanneet poikkeusoloissa tarvitsemaansa työvoimaa asevelvollisuuslain mukaisilla henkilövarauksilla, jotka ovat siten pois Puolustusvoimien sodan ajan joukoista, Tervonen kirjoittaa."

Mitkä hallinnonalat ja muut toimijat, jos sota syttyy, niin silloin mitään töitä tehdä, vaan kaikki määrätään puolustamaan maata, jos kerran reservin ikää ollaan nostamassa.
Toiseksi näiden hallinnon alojen ja kriittisten alojen työntekijät ovat paljon hyväkuntoisempia, kuin nämä, jotka kuuluvat yli 50 vuotiaisiin reserviläsiin.
Näissä hallinnon ja kriittisen alan töyntekijät ovat alle 50 vuotiaita.

"Tervonen muistuttaa, että valmiuslain mukaan jokainen 18-68-vuotias suomalainen on velvollinen osallistumaan poikkeusoloissa isänmaan puolustukseen tai avustamaan sitä."

Kyllä isänmaan puolustus tahtoa on valtion päättäjät kovasti haluneet alentaa kansalaisten kohteluna.
Oman maan kansalaisilta on selkänahasta revitty säästöjä ja jätetty oman onnensa nojaan selviytymään ja samaan aikaan rahaa jaetaan ihan muille, kuin oman maan kansalaisille.

0

93

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Persut = far-right Finns Party?

        Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M
        Maailman menoa
        69
        7324
      2. Demarilesbo synnytti lapsen

        Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art
        Maailman menoa
        164
        4338
      3. Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi

        Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja
        Maailman menoa
        132
        4060
      4. Ei me olla sielunkumppaneita

        jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v
        Ikävä
        53
        3976
      5. Opettaja teki pornoa sivubisneksenä

        Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn
        Maailman menoa
        59
        3797
      6. HS - SDP valmistatuu MILJARDILEIKKAUKSIIN seuraavalla vaalikaudella!

        "Sdp:n uusi talous­ääni lupaa miljardien edestä leikkauksia HS-haastattelu|Kansanedustaja Joona Räsänen on Sdp:n puheen
        Maailman menoa
        62
        3042
      7. Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon

        Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu
        Maailman menoa
        14
        2904
      8. Porno-ope?

        Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e
        Maailman menoa
        60
        2658
      9. Hevosmies kylän kunnioitettu herra

        Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka
        Hyrynsalmi
        36
        2292
      10. KÄVELYTREFFIT ?

        Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo
        Ikävä
        248
        2104
      Aihe