Kuopio käyttää isomman valtaa Nilsiässä tuhoten syrjäseutujen elinvoimaa muun muassa kouluja lakkauttamalla. Kuopiosta , johon nilsiäläiset höynäytettiin liittymään, on tullut pelkkä kirosana Nilsiässä.
Kukaan nilsiäläinen ei ole sanallakaan maininnut kuntaliitoksesta olevan muuta kuin haittaa. Kuopio sai Tahkon elvistelläkseen.
Harmi ennen niin eloisan pitäjän kannalta.
Kuopiosta tullut kirosana Nilsiässä
6
148
Vastaukset
- Anonyymi
Onko nyt ajankohtaista jo monesti ehdotettu Kuopion liittäminen Varkauteen?
- Anonyymi
Kuopio liitetään Siilinjärveen ensin.
- Anonyymi
Nilsiän valtuusto teki yksimielisen päätöksen liittymisestä vuonna 2012.
- Anonyymi
mikäpäs hätä teillä on. Alatte taas keittämään öljyä. Nestemäisellä kullalla on kysyntää näinä vaikeina ja haastellisina maailmanaikoina. Öljypadat porisemaan. Nilsiä lähtee uuteen nousuun. Kuopiolaiset kihisevät kateudesta.
- Anonyymi
Ei Kuopio käytä isomman valtaa koska Nilsiä on osa Kuopiota.
- Anonyymi
Kerro minulle toinen yli 100 t aukkaan kunta suomesta missä on alle 50 henkilön kouluyksikkö. Kouluun tulossa kallis remontti ja 1 tai 2 opettajaa. Meinaatko että oppilaat saa laadukasta opetusta ja miten heille käy kun joutuvat yläkouluun kuntakeskukseen. Ovatko he oppineet pienessä yksikössä yhtä hyvin ja tulevatko kiusatuksi. Vissiin 90% on jo nyt koulukuljetuksessa joten en näkisi pikkuisen pitemmässä kyydissäkään ongelmaa. Itse asun Nilsiässä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055731Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
- 1241097
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
- 66857
- 75798
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17741