Osanottajia oli kaksi, yksi Ford ja yksi Lada. Luonnollisesti Ford voitti ylivoimaisesti.
Pravda kuitenkin kirjoitti koko etusivulla asian venäläiseen narratiiviin sopivaksi:
Ylivoimaista menestystä Ladalla rallikisoissa ja hienosti toinen sija! Ford jäi surkeasti viimeistä edelliseksi.
Venäjällä järjestettiin rallikisat.
16
189
Vastaukset
- Anonyymi
Aisa luuli, että kolmas voittaa ja löi siitä vetoa. Aisa on VKKlainen.
- Anonyymi
Tuo oli vitsi, mutta tositarina Ruotsista:
2000-luvun alkuvuosina reissasin paljon Ruotsissa ja luin sikäläisiä lehtiä. Kun Transparency Internationalin korruptiovertailu julkaistiin ja järjestys vähiten korruptoituneista maista oli 1. Suomi 2. Norja ja 3. Ruotsi, niin ruotsalaislehti otsikoi:
"RUOTSI MAAILMAN VÄHITEN KORRUPTOITUNUT MAA!"
ja pienemmällä fontilla oli lisäys:
"Edellä vertailuissa vain naapurimaat Suomi ja Norja"
Lehti sai jotenkin Suomen ja Norjan hyvän sijoituksenkin vaikuttamaan osin Ruotsin ansiolta. Ruotsalainen itsetunto on suomalaisen vastakohta.- Anonyymi
Yhdellä Ossilla on huono itsetunto kun jäi urallaan ylilutiksi ja pahoitti mielensä kun yksi Kapi ylennettiin urallaan Kapteeniksi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Yhdellä Ossilla on huono itsetunto kun jäi urallaan ylilutiksi ja pahoitti mielensä kun yksi Kapi ylennettiin urallaan Kapteeniksi.
Minulla on itsetunto kohdallaan, sinulla Kapi-luuseri ei. Minusta oli isänmaalle suuri hyöty, sinusta pelkkä menoerä. HO HOO, HO HOO!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Minulla on itsetunto kohdallaan, sinulla Kapi-luuseri ei. Minusta oli isänmaalle suuri hyöty, sinusta pelkkä menoerä. HO HOO, HO HOO!
Aisalla taas kiukkuvaihde päällä. Ota Hotapulveria taas suppona, ei se auta mutta lyö ehkä väriä horisonttiin tai romantiikan päälle.
- Anonyymi
Lada oli saatu kulkemaan yi 200 km Araratin vuorelta. Putin hihkuin ilosta ja antoi Lavroville ison muiskun.
- Anonyymi
Mun lada liikku aikoinaan 4km mökkitiellä pussipysäkiltä mökille. Varikon(kusitauon) kautta silläkin matkalla piti käydä monet kerrat, kun ponsorit juotti kaljaa jo ennen.mökille lähtöä.tehtiin siinä jekku pitkäkorvaselle naapurillekin: äänitettiin jo kotona ladan lähtöhirnunta äänet, ja soitettiin sitä ämyreissä mennään jo huutojen kera. Taksi kun tuli hakemaan meitä kylälle, oli pari partiota odottamassa 'meitä rattijuoppoja'. Nyt sama lada lienee vorkutassa hiilenajossa ja koulutaksina!
- Anonyymi
Ainahan siellä on oltu parempia kuin muualla....ainakin omasta mielestä, ja valtion propagandassa.
Yksi toive vain ei ehtinyt toteutua, ja sitä ei kehdattu kansalle valehdella, sillä kaikki tiesivät totuuden.
Nimittäin, Neuvostoliiton talouden, ja teollisuustuotannon piti ohittaa Yhdysvaltojen vastaavat talouden mittarit. Sitä ei ehditty saavuttaa, vaan Neuvostoliitto ajautui omaan mahdottomuuteen, ja koki konkurssin. Huvittavinta että länsi joutui pelastamaan konkurssiin menneen jälkeläisen, eli Venäjän alun.- Anonyymi
Ja nyt Trumpin typerys yrittää palstaa Putinin Venäjän ryhtymällä bisneksiin tuon totalitaristisen paskatunkion kanssa.
- Anonyymi
Väyrynen on vankka Ladan kannattaja ja samoin Tursu. Ossille Lada on pyhä.
- Anonyymi
Toiseksi tullut sai pumpattavan Putinin palkinnoksi. Ensimmäiseksi tullut lentolipun pois ryssistä.
- Anonyymi
Kolmen päivän sotakin kestänyt vasta vähän yli kolme vuotta. Ryssällä on klappia ja marginaalia systeemissään ja Ladassa myös.
- Anonyymi
High tech.... :)))))
https://tyyliniekka.fi/2024-lada-nivassa-on-jalleen-abs-jarrut/ - Anonyymi
Venäläisten vouhotus on mennyt ihan mahdottomaksi.
- Anonyymi
Venäjän media on kuin venäläiset auto, ei toimi ja on pahasti rikki.
- Anonyymi
Belarus on traktori.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku504154Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt351959Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1531346- 1541232
Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti421024- 192992
Sari Multala teki "riikkapurrat"
Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.229976- 80947
- 55820
Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm122815