Kaikki vastustajat eliminoidaan, nyt Le Pen ei voi toimia enää poliittisissa viroissa. Hän oli Macronin pahin vastustaja.
Häntä ei myrkytetty, mutta muuten sama kuin venäjällä.
Häntä ei myrkytetty, mutta muuten sama kuin venäjällä.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 101
Vanhimmat
Ullatus!
Ranskan PervoPersu on rikollinen kuten suurin osa suomen PervoPersuistakin!!!
Vasemmistoaate on niin ja niin paljon tappanut. Sata miljoonaa
Autisti on päästetty vähäksi aikaa kopista pois. Ole huoleti. Väännä vielä vähän aikaa sitä mongertavaa jargonia, ja taas koppi kutsuu.
Uli uli uijui nyyh poraa pikku autisti samaa jargonia vuodesta toiseen. " Vasemmistoaate on niin ja niin paljon tappanut. Sata miljoonaa...Vasemmistoaate on niin ja niin paljon tappanut. Sata miljoonaa....Vasemmistoaate on niin ja niin paljon tappanut. Sata miljoonaa.....Vasemmistoaate on niin ja niin paljon tappanut. Sata miljoonaa...Vasemmistoaate on niin ja niin paljon tappanut. Sata miljoonaa....Vasemmistoaate on niin ja niin paljon tappanut. Sata miljoonaa....." ja pehmeä koppi kutsuu.
Ranska lähti venäjän linjalle.
Ranska ei lähtenyt Venäjän linjalle.
Venäjällä Putinin hallinto estää Putinin kilpailijoita asettumasta presidenttiehdokkaaksi keksittyjen rikosten perusteella.
Ranskassa Macronin kilpailijan osallistumista ei estetty keksityn rikoksen persuteella.
Kyllä noin näkyvällä ihmisellä on sellainen legioona asianajajia takanaan, että kääntävät takuulla joka kiven, että saavat syytteet kumottua, Jos ei ole perusteita syytteille, valittaa korkeimpiin oikeusasteisiin ja viimeksi EU:n rikostuomioistuimeen.
Alkujaankin todisteitten täytyy olla jo melko pitävät, että lähtee edes syyttelemään.
Tiltut ja trollit ei vaan sitä käsitä, kun Venäjällä toimitaan toisin.
Puttepossu on nazi.
Niin siis tässä tapauksessahan Le Pen eliminoi itse itsensä. Ei kannattaisi rikkoa lakia jos ei halua seurauksia.
Seurauksena olikin neljän vuoden vankeusrangaistus. Ehdokkaaksi asettuminen kiellettiin vastoin oikeusvaltioperiaatetta.
Ei virkakielto osana riippumattoman oikeusistuimen määräämää rangaistusta ole mitenkään oikeusvaltioperiaatteen vastainen. Tuomitaanhan talousrikoksista liiketoimintakieltoja Suomessakin - se on vähän sama asia. Ehkä Suomessakin pitäisi harkita, että virka-aseman väärinkäytöstä tulisi tuomiona kelvottomuus julkisiin virkoihin ja ehdustustehtäviin.
Tuskinpa Ranskassa näin ison julkisen profiilin oikeudenkäynnin tuomaristo antaa maan lakien vastaisia tuomioita.
Sitä paitsi, Le Penin ja kaltaistensa puolinatsiputinistien kohdalla oikeusvaltiosta puhuminen on lähinnä absurdia. Jos nuo saisivat päättää, mitään oikeusvaltiota ei olisi.
USA:sahan rikollinen voi asettua vaikka Presidenttiehdokkaaksi sekä tulla valituksi.
Ahaa! PS, toki monien muiden puolueiden tavoin, toimii lain vastaisesti, kun erottaa rikoksista tuomittuja jäseniään!
LePenin kohdalla tuo ei toimi, olisi pitänyt syntyä USA:ssa!
Missä oikeusvaltiossa vankeuteen tuomittu tyyppi voi asettua presidenttiehdokkaaksi.
Trump ei ole vankeuteen tuomittu rikollinen.
Ranska halveksuu oikeusvaltioperiaatetta kieltämällä ehdokkuuden.
Niin, eikös eu lait päde suomessa
Putlerin on aika vangita kremlinin sotahullut ja antautua Haagin Sotatuomio istuimelle !!
On aika että diktaattori rikollinen lopettaa sodan ja antautuu Heti
Luuletko, että sota loppuisi on kuin seinään jos Putin kuolisi vaikkapa sydänkohtaukseen tänä iltana?
LePen on itse aiheuttanut omat ongelmansa ja siitä voi syyttää vain itseään! Mitäs toimii lainvastaisesti ja on lisäksi venäjämielinen! KUKAAN fiksu ei halua venäjämielistä 💩️ läjää valtaan!
En minäkään ole venäjämielinen vaikka olen isänmaallinen. Vastustan kommunismia joka eu on. Olen vaatinut että itäraja pitää kyllästää miinoilla ja drooneja pitää saada miljoonia että ryssä ei tulisi päälle. Kannatan kaikkia ei-kommunistisia johtajia kuten Trump. Kannatan natoa jos siitä jotain hyötyä Suomelle olisi. Pahalta näyttää että ei ole
Eikö se vittu mene punikeille kalloon että ei isänmaallisuus tarkoita mitään ryssämielisyyttä. Te sensijaan haluatte Suomen sulautuvan kommunistiset eurostoliittoon. Se aate on murhannut sata miljoonaa ihmistä.
Kommunistiseen
Selkeästi liian vähän.
Jatkan. Punikit ovat keksineet tästä putinismista lyömäaseen kaikkia niitä kohtaan jotka ovat isänmaallisia. Isänmaallisuus ei todellakaan tarkoita että haluttaisiin ryssän vallan alle. Minä vihaan ryssän tätä hallintoa hiton paljon. Sen maan kansaa en vihaa.
Punikit kuitenkin itse salaa fanittaa tuota totalitarismia joka ryssän maalla nyt on. On tutkittu että vasurit kannattaa totalitarismia. Putte on heidän idoli. Seisovat puten rinnalla hamasin puolella myös.
Ok toveriz!
Ok toveriz!
Eikä se todellakaan tarkoita sitä että oltaisiin ryssämielisiä jos jotkut arvot ovat samanlaisia kuten ryssässä on. Siellä mies on mies ja nainen on nainen. Sukupuolia on tasan kaksi.
Onhan teilläkin kaikki samat mädätysarvot jotka kommunistisella eurostoliitolla on. Siellä sukupuolia on miljoona biologian vastaisesti. Se ero tässä on että te punikit haluatte Suomen poistuvan maailmankartalta kun me isänmaalliset halutaan säilyttää kansallisvaltio nimeltä Suomi.
"Vastustan kommunismia joka eu on. "
Joko et tiedä, mikä EU on tai mitä kommunismi on. Tuo oli niin hölmä väite, ettei edes pahin pölhöpopulisti persu tuollaista käyttäisi vakavissaan.
Ok teiniz!
Ok teiniz!
Se on vähintään sosialismi. Punikit ei kannata yhtään mitään ellei aate ole vahvasti mukana.
Jatkan. Minulle sama onko sosialismi tai kommunismi. Se aate on sama aate joka on murhannut sata miljoonaa ihmistä.
Kansallissosialismi on käytännössä sama aate kuin vasemmistoaate eli sosialismi.
En ikinä usko että vassut kannattaisi eurostoliittoa jos se ei olisi vasureiden projekti. Kokoomus ja kepulit kannattaa eurostoliittoa, mutta ne ovatkin uusvasemmistolaistuneita puolueita.
Trumpko on hyvä johtaja, koska ei ole kommunisti? Sekö riittää? Millään muulla ei ole väliä?
Kokoomus ja Keskusta olivat isänmaallisia puolueita vielä 40 vuotta sitten. Muistan tämän ajan. Sitten ne heittivät arvot kotiuskontoisänmaa pois ja lähtivät vasureiden kelkkaan. Käytännössä politiikka todistaa tämän.
Ymmärrätkö sinä yhtään mitään politiikasta? Kuulostaa siltä, että olet luultavasti vielä alaikäinen.
Nyt puhtain puolue vasuriuden saastasta ovat Persut. Siksi sitä kaikki vihaa
Minä olen käsittänyt ettei tämä nykyinen persuhohto vastusta EU:ta. se oli silloin ehkä Soinin aikaan. Luulen että tuo isänmallinen kirjoittelija, on joko entinen sininen tai Anolainen ta mikä hyvänsä näistä minipuolueista.
"En minäkään ole venäjämielinen vaikka olen isänmaallinen."
Mutta Marine Le Pen on.
Mikä Mestari Halla-aho on, kun hän äänesti EU:hun liittymisen puolesta.
Venäjämielisten mielestä rikoksista ei saa rangaista.
Barbaariryzzillä ja heidän kätyreillään ei ole minkäänlaista moraalia.
Ryssä kerkesi jo puolustamaan puudeliaan LePenniä,,,
On oikeastaan Putinin vika, että Le Pen "joutui" varastamaan EU:lta.
Aikaisemmin Putin rahoitti hänen toimintansa, mutta kun se rahahana meni kiinni Le Pen -parka joutui keksimään muita rahanhankintakeinoja. Rehellisenä ihmisenä hän keksi varastamisen.
https://www.politico.eu/article/marine-le-pen-allies-russia-hungary-lash-out-guilty-verdict/
Venäjä ja Unkari siua vastustaa Le Penille Ranskassa langetettua tuomiota.
Toivon että rikollisuus saataisiin kuriin lännessä ettei Putin tule jsa vie!
Älä puhu paskaa. Demokratia toimii kun eliitti saa oikeuslaitoksessa tuomioita.
Vankeuden lisäksi kiellettiin venäläiseen tapaan ehdokkuus vaaleissa.
Ranskassa tuomio tulee Ranskan lain mukaan.
Demokratiassa ei tuollaisia lakeja ole.
Ranskassa tämän päätöksen on tehnyt oikeuslaitos ei misterr makarooni siksi ketjun aloittajan höpinät on aika koomisia mutta sellasta on kun aisiat menee tuntesiin kuten le penin tuomio meni aloittajalla.
Jos ja luultavasti kun median tiedot pitäv'ät paikkaansa, Le Pen on tuomionsa ansainnut.
Samaa todistaa sekin, että Kreml ärähti tuomiosta. Kremö on rajoittanut EU:n äärioikeistoa, mutta ei näkäjään tarpeeksi, kun Le Penin piti turvautua ryssän rahojen lisäksi kavallukseen ja petokseen.
Puutini tukia ja eu vastustaja unkarin orban on myös ärähätänyt tuomiosta enäään puuttuu joukosta trump ja musk niin siinä on puutin puudelit jo kasassa itemässä le penin tuomiosta.
Demarien oma talousrikollinen Antti Rinne sai myös samaan tapaan tuomion, mutta häneltä ei hyvä veli estänyt sdp:n ehdokkaaksi asettumista.
"Vuosina 1995–1996 Rinne joutui maksamaan entiselle taloyhtiölleen 25 000 markan vahingonkorvaukset. Isännöidessään taloyhtiötä Rinne maksoi taloyhtiön rahoilla omat puhelinlaskunsa, ei toimittanut lainkaan vuoden 1991 tositteita, piti taloyhtiön rahaliikenteestä kirjaa puutteellisesti ja aiheutti yhtiölle taloudellisia vahinkoja."
Koska SDP on linjassa illujen kanssa niin se ei saa "oikeuslaitokselta" samaa tuomiota kuin sellainen joka ei ole linjassa illujen kanssa.
Ennen näitä kutsuttiin poliittisiksi tuomioiksi ja sellaisia ne ovat nykyäänkin venäjällä mutta ei lännessä.
Ranska lähti Venäjän linjalle.
Ranskassa tuomion antaa oikuslaitos ja venäjällä putin mitä yhteistä tuossa muka on? Ymrrän toki että suo harmittaa kun rikollisen le penin tuomio.
Ranskan epäoikeuslaitos kielsi osallistumisen ehdokkaana vaaleihin. Eihän sellainen vastaa mitään länsimaista oikeuskäsitystä, vaan vastaa lähinnä venäläistä käsitystä.
Kyllä on ihan länsimaalaista käsitystä että rikollinen ja vakilaan jotuva le pen ei voi olla ehdolla ei suomessakaan vankit pääse ehdolle presidentinvaalehin.
Miksi ei vastaa?
Eihän virkakielto ole enää kovin yleinen länsimaissa, mutta aiemmin Suomessa ja monessa muussa maassa rangaistuksen osana oli "kansalaisluottamuksen menetys", mikä tarkoitti paitsi vaalikelpoisuuden, myös äänioikeuden menetystä.
Eihän Suomessakaan estetty demarien talousrikollista Antti Rinnettä osallistumasta ehdokkaaksi. Toimi vielä pääministerinäkin.
Onko taas pukit häärineet kaalimaalla? Eli onko punikit keksineet mitä tahansa josta voisivat syyttää isänmaan ystävää? Näin punikit aina toimii kaikkialla maailmassa.
Minä en tiedä mitä Pen on tehnyt mutta kun punikeista on kyse, heiltä onnistuu kaikki vääristely.
Le Pemn oli äärioikeistolainen...etkös ymmärrä.
Muinoin maailma oli normaali nyt se on äärisairas ja pian tuhoutuu.
Le Pen ei enää saanut, tai kiinni jäämisen jälkeen ei kehdannut enää ottaa rahaa Putinilta, niin hän alkoi varastaa rahaa EU:lta.
Mutta laitaoikeistolainen on tietenkin uhri. Hänen olisi pitänyt saada varasta ja kavaltaa, ilman rangaistusta, koska hän on laitaoikeistolainen.
Eihän demokraattisessa maassa ketään estetä vaaleihin ehdokkaaksi asettumasta, kuten Ranskan ja Venäjän diktatuureissa.
Kyllä demokraatissa maissa ei rikkoliset le penin pääse vaaleihin ehdolle mutta venäjällä kansanmurhaaja putin päsee.
Suomen eduskunnassakin on useita tuomittuja.
Käytit sanaa laitaoikeistolainen. Ottamatta kantaa ketjun aiheeseen millään tavalla, juuri nämä LO-ihmiset saavat jotain aikaan kansan hyväksi. Mitkään tavalliset puolueet eivät tee mitään haitalliselle maahanmuutolle joka tuhoaa Euroopan.
Jos aiomme välttyä tuholta, siinä ei mitkään kosmeettiset sanat riitä. Tarvitaan rajuja otteita tyyliin-Trump. Muussa tapauksessa Eurooppa muuttuu kivikauteen kun kivikautinen uskonto valloittaa sen.
Jos Suomessakin 4 vuoden vankilatuomion saanut lähtisi Presidenttiehdokkaaksi pääsisikö mitä veikkaatte?.
Juuri siksi LO:ta vainotaan koska se tekee jotakin KANSAN HYVÄKSI ja diktatooriset illuminaatit vihaa sitä että joku toimii kansan hyväksi.
Mutta aivopesty transsiorjakansa ei näe edes omaa tuhoaan.
Ei kyse ole siitä vaan tuomio annettiin juuri siksi jotta oppositiolla,ei olisi ehdokasta.
Niinhän turkkikin teki. Vangitsi opposition ehdokkaan muka siitä ja siitä syystä.
Eu on siirtynyt turkin arvojen linjalle satanismissaan.
https://www.theguardian.com/world/2025/mar/31/marine-le-pen-barred-from-running-for-french-presidency-in-2027
Le Pen on rikollinen, äärioikeistolainen ja joka väärinkäyttö EU: n varoja. Putin ja Venäjä ovat rahoittaneet Le Penin toimia! Vaniljasokeri pukkasi.
Le Penille kiellettiin oikeusvaltio Ranskassa myös lainananto. Putin vippasi ja Le Pen maksoi takaisin.
No kun ei maksanut, oikeasti.
Uskoo vain aivopestyt robotit.
Persulla on paha mieli kun aatetoveri sai oikean tuomion.
Samat tahot jotka ovat haukkuneet EU:ta holtittomasta rahankäytöstä ovat nyt tuohtuneita, kun EU:lta rahaa kavaltanut le Pen tuomitaan EU-rahojen kavaltamisesta.
Päinvastoin. EU tykkää rahan kavalluksista ja tuhlauksista ja riistoista kunhan sen tekee illumaattien kannattajat eikä vastustajat.
Siksi IMF tykkää kun kokoomus riistää suomalaisia orjiaan. Muita maita eu on tukenut köyhyydessä mutta suomea ne riistää koska ovat satanisteja kuten kokoomus.
Ei kyseessä enää nykyään missään ole jokin looginen linja vaan yhdistävää tekijä on satanismi. Kaikki jotka tykkää satanismista missään päin maailmaa ne ovat kavereita keskenään ja vainoavat hyvyyttä.
Heitetään Seinen raikkaaseen rantaan.😅
Ranskassa ei voida järjestää vaaleja niin kauan kuin Ukrainassa on sota.
Le Pen ei ole ainoa, joka "lavastettu" korruptoituneeksi, pari vuotta sitten korkea-arvoinen EU virkamies Eva Kaili aikoi paljastaa EU:n sisäisen korruption, hänet pidötettiin juuri ennen tilaisuutta jossa paljastus piti tehdå.
Kaili oli lähes vuoden pidätettynä, sängyn alta oli "löytynyt" käteistä rahaa, lahjuksia. pidätyksen jälkeen määrättiin kotiarestiin panta jalassa.
Näin EU varmistaa, että kukaan ei heitä uhkaa, ei omat eikä vastustajat.
EU on mafiajärjestö
Toinen keino oli välillä palkata virolainen huora väittämään että poliittinen johtaja oli raiskannut hänet. Mutta se lavastus kävi jo liian läpinäkyväksi joten se tyyli lopetettiin.
Mutta hakkeroinnin kulta-aikana on helppo siirrellä rahoja lavastettavien tileille niin se linja on suosiossa viimeiseen sotaan asti.
Putlerin on aika vangita kremlinin sotahullut ja antautua Haagin Sotatuomio istuimelle !!
Putlerin on aika kohdata totuus miljoonien murhasta ja Antautua välittömästi
EU pitää purkaa, täysin järjetön himmeli joka pelkästään kuppaa valtioita. EU on poliitikkojen idea rikastua ilman että osaa mitään.
Ranskan mummon nu**ija käyttää samoja keinoja kuin Putin poliittisille vastustjille
Maikkarin uutissa haastateltu entinen ranskan kirjeenvaihtaja Helena Petäistö ei aivan suoraan sanonut, että Le Penin tuomio olisi poliittinen teko, mutta totesi, että Le Pen oli liian suuri uhka Macronille ja ettei tälläinen ole lainkaan poikkeuksellista ranskassa, jossa presidentillä on todella paljon valtaa.
Että tämmöstä diktatuuria EU:ssa. Tietty poliittinen diktatuuri haluaa pitää langat käsissään.
Stubb tykkää macronista ja se kertoo paljon ihmisestä. Samoin Zele.
Rikollisia ei kaivata poliittisiin virkoihin.
Paitsi Suomen persut jotka haalivat kaikki rikolliset.
Mitä ihmettä?!
Eduskuntahan on täynnä rikollisia käärmeitä. Lasten tappajia, ihmisten myrkyttäjiä, raiskaajien rakastajia, nuorison huumeilla tuhoajia....
Miten väität ettei siellä kaivat rikollisia?
Tarkoitat varmaan ettei enää mahdu täpötäyteen lisää?
Kyllähän korruptio on aina kuulunut Ranskassa kuvioihin, nyt vaan Marine Le Pen jäi kavereineen kiinni?
Oikein ja kunnollista.
Suomessa tarvitaan perustuslaki tuomioistuin. Päättäjät joiden päätökset tappavat kansalaisia useita ja aiheuttavat huomattavan määrän turhia vaaratilanteita ensiavun sulkemisien takia voidaan haastaa vastuuseen.
Mitenkä tämän jutun tutkinta päättyi,onko haudattu kaikessa hiljaisuudessa vai onko tutkinta kesken?
https://yle.fi/a/74-20008176
Jännä juttu, jos rikollisia ei saa täällä kirjoittavien älyn jättiläisten mielestä tuomita.
Poliittisissa viroissa ranskan maalla. Ehkäpä saisimme hänet tänne johtamaan pohjolaa