Venäjän oma pelikonsoli

Anonyymi-ap

https://www.is.fi/digitoday/esports/art-2000011128206.html
"Putin antoi mahti­käskyn: Nyt Venäjällä on meneillään yllättävä 220 miljoonan projekti
Venäjän valtio on valmis tukemaan hankkeeseen liittyviä projekteja jopa 50 prosentin osuudella.
Venäjän presidentti Vladimir Putin linjasi keväällä 2024, että maahan pitää saada oma pelikonsoli. Valmista pitäisi olla mielellään vuonna 2026 tai 2027.
Pelialan suurnimet ovat niin ikään vetäytyneet Venäjältä suurimmilta osin. Venäjällä on tilanteen takia alettu työstää omien pelikonsolien lisäksi omaa videopelien pohjana toimivaa pelimoottoria, jotta maassa olisi pelibisnestä tulevaisuudessakin."

Kysympä vaan, että miksi niitä sotia ei käydä pelikonsoli ja tietokone peleissä, jos kerran putleri haluaa, että venäjällä on oma pelikonsoli.
Sodat olisi parempi käydä pelimaaimassa, niin säästyisi ihmishenget ja triljoonat eurot, jotka sotiin kaikenkaikkiaan kuluu rahaa sotamateriaali ja kaikki mitä niillä tuhotaan.
Sodat käytäisiin verkkopelissä, sotilaat pelaisivat niin kauan, kun pelihahmonsa on hengissä ja sen jälkeen lopetaisi pelaamisen, kun kuolee pelissä.

Ei tuo pelikonsolin kehittäminen vaikeaa ole. Pelikonsolissa on samoja komponentteja, kuin tietokoneessa eli prosessori, keskusmuistia, kiintolevy, näytönohjain, emolevy, virtalähde ja äänikortti

1

84

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Prioriteetit ainakin kohdallaan.
      Ehkä Putin voi laittaa niihin automaattisen värväyslomakkeen ja käyttäjät päätyvät Ukrainaan kuolemaan ennen kuin tajuavatkaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen miettinyt kauan

      miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h
      Ikävä
      37
      3097
    2. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      52
      2614
    3. Archie ja Iida ero.

      Suuri kohujen saattelema rakkaustarina on ohi?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      140
      2565
    4. Olen levoton takiasi

      Enkä saa itseäni rauhoittumaan
      Ikävä
      158
      2114
    5. Ostiko maailma sinut minulta?

      Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue
      Ikävä
      20
      1868
    6. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      73
      1655
    7. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      40
      1469
    8. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      22
      1270
    9. Älä stressaa. Rakastan sua

      Eikä tämä tunne mene pois, se on varmaan jo huomattu kumpikin ❤️
      Ikävä
      51
      1057
    10. Minna Kuukka joutui jekuttamaan ovelasti TTK:n takia - Tästä oli kyse - Tunnustaa: "No joo, joo..."

      Symppis Minna Kuukka! Minna on kyllä erinomainen valinta Tanssii Tähtien Kanssa -oppilaaksi - vai mitä mieltä olet? To
      Tanssii tähtien kanssa
      24
      1032
    Aihe