Korkeakoulu-maahanmuutto

Anonyymi-ap

Suomi ottaa vastaan kansainvälisiä opiskelijoita, kuten Intiasta tulevia, osana korkeakoulujen kansainvälistymisstrategiaa ja osaajapolitiikkaa. Heidän maahanpääsynsä peruste on opiskelupaikka suomalaisessa oppilaitoksessa, johon heidät hyväksytään normaalin hakuprosessin kautta. Lisäksi heidän on osoitettava, että heillä on riittävästi varoja elämiseen, vaikka käytännössä osa opiskelijoista saattaa joutua taloudellisiin vaikeuksiin.

Yle kertoo yhden surullisen tarinan, missä elintason toivossa Suomeen muuttaneet lapsiperheet näkevät nälkää yrittäessään selvitä Suomessa säästöillään. Herääkin kysymys, onko tässä mitään järkeä. Tässä hyväksikäytetään ihmisten halua päästä varakkaampiin Länsimaihin uuden paremman elämän toivossa.
https://yle.fi/a/74-20149514

Kansainväliset opiskelijat maksavat lukukausimaksuja, jotka ovat usein merkittävä tulonlähde yliopistoille. Suomalaiset opiskelijat eivät yleensä kilpaile samoista paikoista, sillä EU- ja ETA-maiden ulkopuolisille opiskelijoille on omat maksulliset koulutusohjelmansa. Lisäksi Suomi pyrkii houkuttelemaan kansainvälisiä osaajia työmarkkinoille, koska syntyvyys laskee ja työvoimapula kasvaa tietyillä aloilla.

Mutta olisiko parempi, että nämäkin resurssit käytettäisiin suomalaisiin opiskelijoihin? Tai vähintäänkin kontrolloitaisi tätä opiskelijavaihtoa siten, ettei tänne muodostu mitään opiskelija-slummeja ulkomaisista köyhistä opiskelijoista. Toki ehkä yksi rahoituskanava poistuisi, mutta tuskinpa nämä opiskelijat maksavat opinnoistaan täyttä hintaa.

12

220

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Miksi lastensuojelu ei puutu tämän nälkiintyneen pienen lapsen kohtaloon. Luulisi lasten neuvolan tutkivan mistä johtuu kun lapsen paino ei nouse. Onko näillä lapsilla vanhusten kohtalo.

    • "...tuskinpa nämä opiskelijat maksavat opinnoistaan täyttä hintaa."
      Ehkä kannattaisi lukea tämäkin Ylen tarina uudelleen ja ihan ajatuksen kanssa. Jos tämän lapsen vanhemmat - myös aliravittu lapsi - eivät maksa täyttä hintaa tällaisesta elämästä, niin kuka sitten maksaa? Tässähän on peliin pantu koko elämä; omat ja suvun varat sekä niiden päälle vielä oma ja lapsen terveys.

      Toinen asia on, että juuri resurssien puuteen vuoksi korkeakoulut ovat joutuneet joutuneet tähän tilanteeseen. Kohta myös amikset ovat samassa veneessä. Valtio leikkaa rahoitusta. Koettaa jotenkin pärjätä, sanoo ministeri ja niksuttelee saksia somessa.

      Ystävällisin terveisin, Moktar. ;)

      • Anonyymi

        Siellä misikanissa kasvaa vissiin rahapuita joista kerättävillä rahanipuilla voi kustantaa kaikenlaista ihkua ja kivaa.

        Usarin puheenvuorossa on hyvä kirjoitus aiheesta.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Siellä misikanissa kasvaa vissiin rahapuita joista kerättävillä rahanipuilla voi kustantaa kaikenlaista ihkua ja kivaa.

        Usarin puheenvuorossa on hyvä kirjoitus aiheesta.

        "Siellä misikanissa kasvaa vissiin rahapuita..."
        Michiganin puustosta en tiedä kuin sen, että punapuun kantoon kun torppansa laittaa, niin sinne se ilonpäivä koittaa.

        Mutta sen toki tiedän, että olet kyllä säälittävän tumpelo stalkkaajana.

        Nauretaan yhdessä. ;)


    • Anonyymi

      sivista ry:n sivuilta voidaan lukea että suomessa on n 180 000 ulkomaalaista koululaista ja opiskelijaa
      ( määrä kaksinkertaistunut 10 vuodessa )

      opetushallituksen sivuilta voidaan lukea että yhden koululaisen opetuksen vuosikustannus on n 12 000 euroa vuodessa
      180 000 * 12 000 = 2,16 miljardia euroa vuodessa

      Heillä on oikeus perheen yhdistämiseen
      He tarvitsevat asunnot ja elatuksen
      Nämä maksaa yhteensä vähintään 1 miljardi euroa vuodessa

      eli yhteensä suomessa menee vähintään 3 miljardia euroa vuodessa ulkomaalaisiin koululaisiin ja opiskelijoihin

      Mutta tätä yksikään suomen polittikko ei ymmärrä

      • Äläpä nyt soosaa noin. Koululainen ja opiskelija ovat kaksi ihan eri asiaa. Et voi laskea omenoita ja lanttuja yhteen noin vaan.

        Parhain terveisin, Moktar. ;)


      • Anonyymi
        Moktar.Gubta kirjoitti:

        Äläpä nyt soosaa noin. Koululainen ja opiskelija ovat kaksi ihan eri asiaa. Et voi laskea omenoita ja lanttuja yhteen noin vaan.

        Parhain terveisin, Moktar. ;)

        mutta menot voin laskea


      • Anonyymi kirjoitti:

        mutta menot voin laskea

        Asiayhteys on väärä. Hyvin harvoin koululaiset ihan omin nokkinensa hakeutuvat Suomeen.

        Ulkomaalaisten koululaisten asemaa ja kustannuksia tulee aina tarkastella heidän perheensä kautta. Jos toinen vanhemmista käy työssä, asia lienee kunnossa. Työssäkäyvän vanhemman verot kattavat keskimäärin myös lapsen koulunkäynnistä aiheutuvat kulut.

        Pakolaislasten kulujen osalta on kovin tolkutonta edes tehdä kannattavuuslaskelmia. Se maamiinan vuoksi toisen jalkansa menettänyt sudanilainen pakolaisäiti ei ole tullut Suomeen tekemään työtä, vaan hänet on valittu kiintiöpakolaiseksi humanitääristen syiden vuoksi. On järjetöntä, että autamme lähimmäistämme eurolla ja samalla vaadimme häneltä kahden euron vastapalvelusta.

        Ystävällisin terveisin, Moktar. ;)


    • Anonyymi

      ei kun suomesta saa rahaa 130.000e pyörällä ajo kurssille 🤔 suomi on kusettajien paratiisi

    • Anonyymi

      Eipä ole ihme että tänne tulee kaiken maailman loisia,"opiskelemaan" ja loisimaan,tuovat vielä perheenjäsenetkin mukanaan.Ei missään muualla ole tällaista sosiaaliturvaa,jolla kustannetaan eläminen ja "opiskelu",yhteiskunnan verovaroista,ilman mitään velvoitteita.Kyllä Suomalaiset poliitikot ovat täysin vailla järkeä.Näistähän on miljardien kustannukset vuositasolla.Suomi on nykyään koko maailman sosiaalitoimisto.Sosiaaliturva on tarkoitettu kantaväestölle,eikä kaiken maailman onnenonkijoille ja turvapaikkaa hakeville koijareille.

      • Anonyymi

        j"a loisimaan,tuovat vielä perheenjäsenetkin mukanaan "

        Varsinkin tätä on vaikea ymmärtää, liekö mahdollista missään muualla.


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      23
      3133
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      3
      753
    3. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      68
      750
    4. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      3
      680
    5. Mistä tietää, onko hän se oikea?

      Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha
      Ikävä
      35
      597
    6. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      32
      591
    7. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      19
      530
    8. Oletko varma

      Ettei meistä tule mitään?
      Ikävä
      40
      521
    9. Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."

      Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve
      Suomalaiset julkkikset
      3
      519
    10. Mitä ajattelet

      Meistä nykyään.
      Ikävä
      37
      513
    Aihe