Jos maamme haluaa vaurastua ja saada työpaikkoja, niin itäraja auki ja vähän nopeasti! Rikkaat venäläispohatat Pietarin alueelta tulisivat Range Rovereillaan ja Maybacheillaan käyttämään rouviaan shoppailemassa merkkilaukkuja ja vaatteita, ja samalla ostaisivat pari huvilaa datsakseen. Me veisimme maataloustuotteita ja elintarvikkeita Venäjälle, samoin muuta kulutustavaraa. Venäjältä taas halpaa öljyä ja kaasua. Kaikki voittaisivat.
Raja avattava nyt ja heti!
Anonyymi-ap
896
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Oikeassa olet.
Raja kiinni, Venäjällä on vaarallista tautia liikkeellä ja sotaisaa varasta ja agenttia.
Emme saa avata rajaa ja keskustelua ennen kuin Putin ymmärtää rajojen ja itsenäisyyden merkityksen.
Ei ikinä, never!!!!
Raja oltava kiinni nyt ja aina, siis vähintään 100 vuotta ja sitten seuraavat sukupolvet katsokoot millaisia venäläiset silloin ovat. Raskasta aseistusta vain rajalle ja heti, lisää. Mielellään ydinaseita myös, ja toki miinat sallittava. Ikinä ei saa meidän aikana solmia mitään suhteita Venäjään, muista Stubb myös se!
Se vaan oli ennen vanhaan tuo "neukkula" paras kauppakumppani varmaan jotain 50prossaa viennistä meni "neukkulaan" ehkä enemmänkin
Ilmeisesti ei osattu tehdä kauppaa kunnolla lännen kanssa. En tiedä.
Esim meillä oli hyviä vaatetusalan tehtaita mm miesten puku tehtaat jotka myivät hyvin rajan taakse kun se kauppa loppui puku tehtaista suurin osa joutui lopettamaan.
Et semmoista
Stubbi ja Orpo vaan joka kk golfia pelaamaan Trumpin kanssa niin saadaan kauppaa USAaan.
Oliko tämä aprillipila? Ei tule kuuloonkaan.
Raja kyllä avataan seuraavan 2 vuoden kuluessa.
Rajat on avattava siinämielessä, että kaikki ylimääräinen lusmurisakki ja huumekauppiaat ulos maasta. Esimerkiksi telakkateollisuus alihankintoineen tarvitsee jo lähitulevaisuudessa edullisia asuntoja pk seudulta. Nyt ne ovat lähinnä kaikenlaisten laittomien toimijoiden käytössä. Mutta, eipä tälläset taida mitään puolueita kiinnostaa, oman vaaliteltan makkarat ja kaffet ovat lähempänä sydäntä ja ideologiaa!