Juuri nyt YLE uutiset:
"Elon Musk ei ole demokraattisesti valittu"
No eihän Suomessakaan virkamiehet tai edes ministerit ole "valittuja" by The Kansa.
Kuinka monta kertaa vaikkapa Vihreät on ottanut Ministerinsä eduskunnan ulkopuolelta.
Demokratia toimii niin että valitaan päättäjät, ja ne sitten valitsee tarvitsemiaan tekijöitä.
"Elon Musk ei ole demokraattisesti valittu"
No eihän Suomessakaan virkamiehet tai edes ministerit ole "valittuja" by The Kansa.
Kuinka monta kertaa vaikkapa Vihreät on ottanut Ministerinsä eduskunnan ulkopuolelta.
Demokratia toimii niin että valitaan päättäjät, ja ne sitten valitsee tarvitsemiaan tekijöitä.
Vastaukset 33
Vanhimmat
Koulupudokas voisi kertoa milloinka on ollut pääministerinä Vihreiden kansanedustaja???
Jos on lukutaitoinen löytää kyllä netin ihmemsaasta tiedon miten suomessa valitaan ministerit,,,
Nisti musk käytti Egomaanisen Vihapappa trumpin ohitus kaistaa kun olevat petikavereita!!!
"Vuosina 2007–2009 Cronberg toimi työministerinä Matti Vanhasen II hallituksessa. Hän oli vuosina 2003–2007 kansanedustaja Pohjois-Karjalan vaalipiiristä muttei tullut valituksi enää vuoden 2007 vaaleissa. "
Esim. Cronberg nostettiin Ministeriksi vaikkei ollut kansanedustaja. Päinvastoin oli saanut demokratialta vinkin että pysyisi poissa yhteisten asioiden hoidosta. Mutta ei. Niin vaan piti Ministeriksi mennä!
Virheä Pääministeri?
Ei ole eikä koskaan tule!
Koulupudokkaa eivät vaan osaa hakea edes yksinkertaista tietoa,,,
Vihreät eivät nimitäneet ministeriksi vaan pääministeri hallituksen ehdotuksen mukaisesti esitti presidentille Cronbergia joka oli puolueensa puheenjohtaja. Huom. Ministerien ei tarvitse olla kansanedustajia.
Niin siis pääministeri esitti presidentille vihreiden ehdokasta, jonka vihreät valitsivat eduskunnan ulkopuolelta. Puolueet kun päättävät itse ministereistään.
Niin juuri näin eli ei demokraattisesti valittu.
Sitä ei tuo vassari 2025-04-01 21:03:41 tajua
USA;ssa ei juuri kongressimiehiä valita ministereiksi...ei päästetä pukkeja kaalimaan hoitajiksi. Niin se kuuluu olla.
>>Huom. Ministerien ei tarvitse olla kansanedustajia.<<
Oikeassa demokratiassa ministeri EI SAA olla kansanedustaja. Huoh.
Aloittaja ei tainnut ymmärtää että YLE uutisissa haastateltiin ja näytettiin amerikkalaisia mielenosoittajia. He olivat sitä mieltä ettei Muskia ole valittu demokraattisesti. Eikä olekaan! Nuo mielenosoittajat ovat hyvällä asialla. Musk tuhoaa mm. amerikkalaisen syöpätutkimuksen, sekö on laitaoikeiston tavoitekin? Tuhota kaikki mikä on hyödyllistä!
Todellisuudessa Trump ja Musk ovat ihmiskunnan vihollisia ja itse kyllä tiedän mitä heidän kaltaisilleen tulisi tehdä, mutta jätetään sanomatta!
Mitähän sinun kaltaisten tollojen kanssa pitäisi tehdä, ei sinusta ole mihinkään järkevään .
Et ymmärtänyt
"He olivat sitä mieltä ettei Muskia ole valittu demokraattisesti. Eikä olekaan!"
Siitähän on kyse. Kun ei edes Suomessakaan kaikki ole demokraattisesti valittuja.
Turha Ylen on itkeä että Musk ei ole demokr. valittu !
AP
Eikä ole EU:n komissiokaan demokraattinen.
Milloin Suomessa alkaa mielenosoitukset valtakunnansyyttäjiä vastaan?
Heitäkään ei ole valittu demokraattisesti, vaan poliittisin perustein.
Nisti muskin valitsi yksin Egomaaninen Vihapappa trump eikä jenkien kabinetilla tai senaatilla ole siihen mitään valtaa puuttua!!!
Suomessa ministeri valintaan voi vaikuttaa hallitus, pääministeri tai viimekädessä presidentti!!!
Huom. Näitä kiistoja on ollut ministeri valinnoista säännöllisesti!!!
Aika pösilö
haukkuu demokraattisesti valittua presidentti, jolle kansa on antanut vapaat kädet päättää kuka MAKE AMERICA GREAT AGAIN.
Sitä ei pösilöt ja yle snaijaa.
JJenkeissä Egomaanista Vihapappa trumpia haukutaan pahemmin!!!
Egomaanikon suosio laskee kuin lehmänhäntä, kohta vain Proud Boys sekopäät enää kannattavat,,,
Egomaanikko haukuu arvostelijat sekä estää median toimintaa ja kohta siitä siellä pääsee vankilaan kuten Kalsarimyrkyttäjän Ryssässälässä tekee kansalaisilleen!!!
Musk on afrikkalainen bantu
Joku tollero haukkui Muskia ettei käynyt RSA:n armeijaa...heh
Miksi kutsutaan tuota käytöstä, jossa yksi selittää jotain ja toinen selittää saman asian takaisin tälle?
No ei ole.
Sama tilanne tässä Perintövero asiassa.
VATT:n tutkimukseen vedotaan että perintöveron poistolla ei ole merkitystä.
Tutkimus laitetaan tärkeämmäksi kuin todellisuus.
Todellisuus on lahden takana Ruotsissa. Miksei YLE katso sieltä, mitä tapahtui kun Perintövero poistettiin.
Agendajournalismia se on.
"Eikö YLEssä olekaan laatujournalismia?"
En ole enään kolmeen vuoteen seurannut YLEN uutisia. Seuraan maailman tapahtumia Suomen ulkopuolelta.
Tässä on erittäin hyvä ja perinpohjainen analyysi siitä miten valtamedian informaatio ja uutiset rakentuu, etenkin Suomessa. Esimerkkinä käy hyvin YLE:
https://youtu.be/LulQKFntVU8
"Juuri nyt YLE uutiset:
"Elon Musk ei ole demokraattisesti valittu"
Ranskassa joku oikeuslaitoksen tuomari, joka ei ole vaaleilla valittu, päätti Le Penin tuomiosta, joka estää hänen ehdokkuuden.
Näin Euroopassa harrastetaan totalitarismia demokratian nimissä. Surullista.
Voivoi mikä huutava vääryys kun rikoksista tulee tuomioita, nyyhkis...
Ei rikoksista saa tuomita!
Tuomari on Macaronin kavereita
Musk on valittu "asiantuntijan" tehtävänimikkeellä toimeensa jonka on hoitanut kehnosti.
Kadulla amerikkalaiset mielenosoittajat niin sanoivat.
Yhdysvalloissa pyrokratia ja korruptio on päässyt kasvamaan ällistyttäviin mittasuhteisiin vuosikymmenten aikana. Ja sitähän ei suomimedia kerro.
Kukaan ei ole koskaan prkinyt purkamaan tätä pyrokratiaa, eikä paljastamaan sitä monikerroksisista koruptiota, mikä sen lonkeroihin kätkeytyy?
USAID:n, Yhdysvaltain kehitysyhteistyövirasto.
Suomen kansa elää ihan omassa kuplassaan, kun tätä matopurkkia avataan.
Tämän vyyhdin aukaisemisesta kuuluu kiitos Yhdysvaltojen hallitusten entiselle virkamiehelle Mike Penzille.
Kannattaa tutustua nähin dokumentteihin:
"KANTOREPORTAASI: USAID - Peto pinnan alla"
https://youtu.be/2AZKECj33Kg
"KANTOREPORTAASI: Peto pinnan alla osa 2 - Pedon anatomia"
https://youtu.be/Z_3l4JisSxQ?t=1
Kas, kun ei huomaavat yhtään, että eu:n komission valintakaan ei ole demokraattista , ainakaan sen mikä lie naisen...
Koko turha yle pitäisi lopettaa. Kuka senkin osatotuuksia uskoo...
Niimpä. Mattikin häärii takahuoneessa. Vaikka en äänestäny sitä🙈
Aloittaja on pihalla kuin lumiukko. 🥱🥱🥱 USA:n presidentin hallinnon ministerit ja johtavat virkamiehet hyväksytään kongressin kuulemisten perusteella. Muskin toiminta rikkoo USA:n lakeja, koska 1) kongressi ei ole hyväksynyt häntä, 2) FBI ei ole tarkistanut hänen taustojaan ja 3) Muskilla ei ole tehtävässä vaadittua turvaluokitusta.
Trumpin äänestäjät eivät takuuvarmasti äänestäneen Muskin kaltaisesta laittomasta side kickistä, kymmenien tuhansien irtisanomisista, parikymppisten poikien pääsystä sotu-tietoihin, pankkitileihin ym. luottamuksellisiin tietoihin. vanhusten sosiaaliturvan pidättämisestä, kaiken kallistumisesta tariffien vuoksi.
Ylempää poimittua:
<<<<<<<<<<<<<<<
"He olivat sitä mieltä ettei Muskia ole valittu demokraattisesti. Eikä olekaan!"
Siitähän on kyse. Kun ei edes Suomessakaan kaikki ole demokraattisesti valittuja.
Turha Ylen on itkeä että Musk ei ole demokr. valittu !
<<<<<<<<<<<<<<<<<<<
Kyllä Suomessa virkoihin valitaan pätevät. Siis epäpoliittisiin. On valitusoikeus. Jos hakija kokee olevana pätevämpi kuin valittu, on oikeus valittaa. Ja niitähän on. Itsellänikin. En ollut maisteri kuten vastaehdokkaani, Oli kuitenkin vaadittu pätevyys ja 13 vuotta työkokemusta juuri vaadittavalta työnjohtajan kokemuksella.
Tulin haastatteluiden jälkeen valituksi. Minusta valitetiin. Päätös pysyi voimassa.
Kun haettiin esimiestä työkokemuksella,pätevyydellä, tietotekniikkaosaamisella, englanninkielentaidolla ja yhteistyökyvyllä.
On siitä syytä olla huolissaan.
Äänestät jonkun dementiakodista.
Se joka astuu framille, tulee ja tuo parikymmentä pleikkaripoikaa 'säästämään' miljardeja hallinnosta.
Lopettamaan kehitysyhteistyön, ruoka-avun, jota kasvatetaan amerikkalaisilla pelloilla. Loppu nyt. Tartuntatautien vastaiset ohjelmat. Antaa käyhien kuolla!
OK. Ei ollut demokraattisesti valittu. Mutta valitsiko amerikkalaiset fasistin?