Jalkaväkimiinat

Hankala tilanne. Ehkä pakko sallia. Mutta Zyzkowicin toteamus ettei yksikään miina tapa siviiliä on niin uskomatonta potaskaa kuin olla voi! Miten ei tapa kun niitä aina jää maastoon. Vietnamin sodasta vuosikymmeniä ja edelleen siellä kuolee ihmisiä räjähtämättömiin miinoihin
7145
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Miinoilla on ainakin hankala hyökätä.

Äänestä

Jalkaväkimiinat on paras keino sodan tullen pitää urheiden Suomisotureiden taistelutahtoa yllä, eturintaman takse kylvetty miinakenttä vähentää tehokkaasti rintamakarkuruutta.

1Äänestä

PunaYlessä keskustellaan miinoista, pääosan ohjelmassa sai kommunistijärjestö "Rauhanliiton" edustaja.

Äänestä

Tavja hämmästelee miten vähän tietoa on miinoista annettu, ja samoin on nyt hämmästynyt koko miinoja vastustava helmakaarti. Kyselisivät vaikkapa asioista vaikka isiltään!

Äänestä
  • No ainakin se on varmaa, että jos miinoja ei laiteta, niin sisämaassa lähtee jalka vähän useammaltakin ja voi lähteä pääkin. Niillähän on tarkoitus säästää ihmishenkiä ja jalkoja.
    Suomi ei ole Vietnam vaan noudattaa vastuullisempaa miinapolitiikkaa.

    1Äänestä

Kyllä. Ja monessa muussa maassa.

Äänestä

Aloittaja on tollo. Sen jälkeen kun Ottawan sopimus otettiin käyttöön yli 500 000 reserviläisellä ei ollut enää käyttöä, edes kertausharjoituksissa, Itse olen yli 5kymppinen rajakessu. Miina aseena oli keskeisimpiä ensimmäisen aallon puolustusaseita 1990-luvun alussa. Ottawan sopimuksen jälkeen meistä tehtiin turhia, ja kertausharjoituskutsut loppuivat. Sylettää, kun media toitottaa nyt: miinat takaisin, mutta kukaan ei osaa niitä käyttää. Paskan marjat, me osataan.

1Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Hankala tilanne. Ehkä pakko sallia. Mutta Zyzkowicin toteamus ettei yksikään miina tapa siviiliä on niin uskomatonta potaskaa kuin olla voi! Miten ei tapa kun niitä aina jää maastoon. Vietnamin sodasta vuosikymmeniä ja edelleen siellä kuolee ihmisiä räjähtämättömiin miinoihin

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu