Matias Kerminen ostaa nyt kultaa ainakin brändin KultaVintage kautta. Nettikirjoitusten (mm. Suomi24) mukaan hänellä on takanaan konkursseja ja rikostuomioita. Kauppalehden tietojen mukaan eräs hänen yhtiönsä Helth Store Finland Oy, joka lienee KultaVintagen takana, on ollut vuosia raskaasti tappiollinen (tosin viimeisin tilinpäätös on vuodelta 2021). Onkohan järkevää olla kaupoissa ko. henkilön/yrityksen kanssa?
KultaVintage
8
3431
Vastaukset
Pysykää kaukana,k.o puljusta. Kävin tänään 8g 18k kultaa, tarjous 50e !
- Anonyymi
Oikea hinta on 467€.
- Anonyymi
Siis tarjous koko kasasta 50e?? 🫣
- Anonyymi
Huhhuh! Juuri tänään katsoin että ovat kaupungissa ja ajattelin käydä arvioituttamassa omat koruni mutta taitaapa jäädä väliin.
Mikä olisi hyvä ja rehellinen firma jos nyt sellaisia on yleensä?
Telkussa just eräs henkilö arvioitutti pari sormusta, kaulakorun ja korvikset, 14 karaatin kultaa ja arvo yli 500 eli törkeää huijausta jos tosiaan 50 e annettu arvio kullastasi! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Huhhuh! Juuri tänään katsoin että ovat kaupungissa ja ajattelin käydä arvioituttamassa omat koruni mutta taitaapa jäädä väliin.
Mikä olisi hyvä ja rehellinen firma jos nyt sellaisia on yleensä?
Telkussa just eräs henkilö arvioitutti pari sormusta, kaulakorun ja korvikset, 14 karaatin kultaa ja arvo yli 500 eli törkeää huijausta jos tosiaan 50 e annettu arvio kullastasi!Tässä pari firmaa. Kotisivuilta voi katsoa päivän hinnat. Hinnat muuttuvat maailman markkinahintojen mukaan parin tunnin välein.
K.A.Rasmussen, päivän hinta 14k kulta 43.64€ /g
Tavex Oy, päivän hinta 14k kulta 44.48€ /g - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tässä pari firmaa. Kotisivuilta voi katsoa päivän hinnat. Hinnat muuttuvat maailman markkinahintojen mukaan parin tunnin välein.
K.A.Rasmussen, päivän hinta 14k kulta 43.64€ /g
Tavex Oy, päivän hinta 14k kulta 44.48€ /gNyt päivän hinnat kyseisillä firmoilla:
Rasmussen 43,80€
Tavex 44,65€
- Anonyymi
Arvioitutin koruni MUUALLA ja sain tarjouksen 600€. Jokin käsitys minulla piti olla jos aion uskaltautua parkkipaikalle korujani myymään.
Koru oli ns "aloituskoru" KultaVintagelle mennessä. Sain tarjouksen KultaVintagelta. En ollut tyytyväinen ja sanoin etten jatka asiasta sen pidempään hänen kanssaan.
Lupasi sitten, että voisi maksaa 400 jos katsottaisiin mitä muuta minulla oli tarjolla...
En jatkanut asian kanssa sen pidemmälle. - Anonyymi
Huono kokemus oli kun vierailin ko firman autolla. Auto oli epäsiisti ja siellä haisi pahalle. Oli joku pariskunta joka siellä majaili ja vaatteita siellä täällä pitkin autoa. Nainella epäsiisti olemus
. Koruja möin, luvattiin maksaa tilille nopeasti, Jopa saman päivän aikana. No eipä rahoja näkynyt moneen päivään. Harmittaa, olisi pitänyt odottaa toisen firman autoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja7114041Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va115793Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour
(Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa1545511SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1255277Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu
Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu2005099"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste873581Vanhat miehet eivät muista
Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan143435Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä
Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa1093078HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.153015Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua2822875