Salamia, kebab, ananas, aurajuusto.
Jos tarjolla on oikeaa pannulla paistettua jauhelihaa, on se ehkä jopa parempi kuin kebab. Moni ketju käyttää sellaista jauhelihakastikesoosia, mikä ei vastaa suomalaisen käsitystä jauhelihasta.
Tästä huolimatta suosittelisin alkamaan kasvissyöjäksi.
Jos tarjolla on oikeaa pannulla paistettua jauhelihaa, on se ehkä jopa parempi kuin kebab. Moni ketju käyttää sellaista jauhelihakastikesoosia, mikä ei vastaa suomalaisen käsitystä jauhelihasta.
Tästä huolimatta suosittelisin alkamaan kasvissyöjäksi.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Jauhelihakastike,oletko kuullut Bolognese pitsasta?ananas ei kuulu perinteiseen pitsaan!
Ne on yksi lysti ne perinteet...jos ei osata uusiutua ja kehittyä , niin paras vetää peittoa korville vaan!
Kyllä kinkku - ananas - aurajuustopitsa on ihan parhautta!🍕😋👍❤️ (Kuvassa salamipitsa emojien köyhyyden tähden…😿)
Se on ,se on huippua noilla värkeillä.
AirFryerillä saa parhaanb pitsan. Tulee rapsakka eikä tarvitse rasvan kanssa l ohrailla.
Jokainen ananas pestään, vahataan ja käsitellään homehtumista estävällä fludioksoniilillä, joka on kehitetty luonnosta peräisin olevan sädesienen tuottamasta pyrrolnitriini-aineesta, mikä puolestaan estää toisten sienten kasvua.
Se on myrkyllistä kaloille ja muille vesieläimille. Sitä on havaittu jääminä vauvanruoissa.
Hankkija myy tuota myrkkyä kanisterissa.
Ananaksesta ei tietääkseni kuulu syödä sen kuorta. Yksikään ananas ei ole koskaan tehnyt minulle pahaa. Ananas on ystävällinen.
Ananastukat ovat lisäksi ihania.
Ei ananaksesta minullekaan haittaa. Keikauskakkuunkin laitettaan monta rengasta.
Sen sijaan Atrian broilerimarinadeista minulla ruikku lentää..............
🍍❤️😇👍
Älä pure mun ananasta.
OK, saa kaikki tehdä niinkuin tykkää.
Mulla systeemi. Paistan pizzoja yli yön jääkaapissa kohotetuina olevasta taikinasta. Teen uunissa kuumille pelleille pohjat. Tomaatti-njuda-mausteet soosia ja juustoraastetta. Paistan kypsiksi. Pakastan.
Kun juhlakalut eli lapsenlapset tulee, laitetaan täytteet.
Katkarapuja, salamia, herkkusieniä, punasipulia, kapsiksia, kinkkua, paprikaa.
Lopputuleman päälle tomaattia, rucolaa ja oliiviöljyä.
OMG
nehän oikesti tykkää siitä!
Hienoa....soosina käytän ketsuppia.
Ihan vaan mielenkiinnosta kysyn, että kiipeätkö puuhunkin perse edellä?
Muuten hyvä mutta kepapit voi jättää maahantunkeutujille, niihin ei suomalainen koske.
Hienoa.... mikä on kepapit syötkö papinlihaa? soosina
en tajunnut
käytän
Sipulia pitää olla. Myös hernekeitossa.
Ja virtsaa lihaliemen kera- Myös hernekeitossa.
Tänään tehnen kanapitsan, kun suikaletta 300g paketti näköjään jäänyt jääkaappiin. Kikkomiehellä jos pikasuolauksen tekisi, snadi paisto öljyssä ja maustaminen. Saattaisi ne ehtiä kypsymään raakanakin. Vaarana kun on kuivuminen. Punasiblaa ja tuoreita jalapeniksiä siivuttais kasvikuntaa edustamaan, uunin jälkeen puskasta basilikan lehtiä koristeeksi.
Tästä tuli yllättävän hyvä. Kanasiipaleet maistuivat aika suolaisilta paistelun jälkeen. Kikkomies-kylvyn takia, joten ei enempää suolaa. Yksi keskikokoinen punasipula ja kolme jalapenijää. Pussillinen Valion punaleimaraastetta. Perus-tabascoa ja oreganoa perinteiseen tapaan lopuksi.