Trump on patriootti

Trump patrioottina lopettaa globalisaation.
24272
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

Trump on lähinnä idiootti.

2Äänestä
  • Patridiootteja on ollut ennenkin... kaikilla niillä on ollut sama kohtalo

    1Äänestä

  • Nato on rauhan turva.
    Toisin kuin kaltaisesi ukratrollit, Trump on oikea natolainen -
    hän haluaa lopettaa sodan.

    Äänestä

Aikamoinen itkunvolina kaikilla suunnilla.
Rikolliset ovat peloissaan.

Äänestä

Niin sitä vaan globalismi kohtasi voittajansa, Nato TiItun ulinasta huolimatta 🤪

Äänestä
  • Meinaatko että vitosen juoksu on voitettu heti lähdön jälkeen?

    Äänestä

Patriootti = Paatunut Idiootti

Äänestä

Saako Trump mitä haluaa? Valmistuksen uudelleensijoittamisen osalta vastaus on luultavasti kyllä. Suurimmille kauppakumppaneille, kuten Kiinalle ja Saksalle, tämä on valtava shokki sen vuoksi, mitä se merkitsee nykyisten talousmallien kestävyydelle. Vastoin ennusteita ei ole tapahtunut kompensoivaa dollarin revalvaatiota, jonka avoimet makromallit ennustaisivat markkinoiden vastauksena tariffeihin. Globalisaation Ponzi-järjestelmän purkaminen, joka toi kasvavat pääomavirrat Yhdysvaltojen markkinoille, on nyt selvästi suurempi tekijä.

Poliittisesti nämä tullit toimivat Trumpille. Ulkomaiset valmistajat ovat jo ilmoittaneet lisäävänsä investointejaan Yhdysvaltoihin. Vanhat valmistustyöpaikat eivät palaa, mutta uusia syntyy. On kuitenkin olemassa vakava USA:n taantuman riski tänä vuonna, jos Trump ei saa veropolitiikkaansa kongressin läpi. Republikaanit voivat hävitä välivaalit. Mutta jos tavoitteena on kasvattaa ulkoisia tuloja, pienentää budjettialijäämää ja siirtää tuotantoa takaisin rannikolle, nuo tariffit toimivat – niin kauan kuin muistaa, että kaikkea ei voi tehdä samanaikaisesti.

Erityisesti eurooppalaisten tulisi olla varovaisia ​​toiveajattelua. Oli paljon iloisia ennusteita vakavammasta vaikutuksesta Yhdysvaltoihin kuin Eurooppaan. Lyhyellä aikavälillä sillä on negatiivinen vaikutus Yhdysvaltain talouteen, koska tullit ovat valtava vero yhdysvaltalaisille kuluttajille.

On kuitenkin vaikea nähdä, mitä EU voi tehdä vastineeksi. Blokilla oli viime vuonna 230 miljardin dollarin kauppataseen ylijäämä, ja vaihtotaseen ylijäämä muuhun maailmaan nähden on jälleen nousussa, takaisin Covidia edeltävälle tasolle, kun euroalue sopeutui valtion velkakriisiin vähentämällä kulutusta ja investointeja. Tämä on kestämätön osa kylmän sodan jälkeistä kansainvälistä talousmallia, samoin kuin Kiinan taloudellista sortotoimia. EU voisi luvata tuovansa lisää Yhdysvaltain puolustustarvikkeita, mutta tämä olisi vastoin sen strategiaa itsenäistymään Yhdysvalloista, minkä pitäisi olla tärkeämpi strateginen tavoite kuin tullien välttäminen. EU ei myöskään voi yksinkertaisesti päättää olla ostamatta lisää LNG:tä Yhdysvalloista. Joka tapauksessa, vaikka EU antaisi tällaisen lupauksen, tullit poistettaisiin vasta jälkeenpäin.

Äänestä
  • Valmistuksen uudelleen sijoittumista tuskin tulee laajassa mitassa. Uudelleen sijoittuminen voi edellyttää mittavia investointeja eikä niihin lähdetä muutaman vuoden sihdillä. Ennustettavuus on nyt äärimmäisen heikkoa ja siitä kertoo esim. pörssien raju lasku. Investointipäätösten kalleuden ohella toinen merkittävä asia on työvoiman saanti. USA on täystyöllistetty, maahanmuuttajia karkotetaan eikä uusia oteta tuosta vaan. Työvoimapulasta tulisi melkoinen pullonkaula. Työvoimapula nostaisi myös työn hintaa eli kilpailukyky heikkenisi.

    Trumpin aloittama kauppasota voi johtaa suureen taantumaan, ehkä suureen lamaan. Tullit maksatetaan amerikkalaisilla kuluttajille. Pörsseihin sidotut eläkevarat alkavat huveta. Inflaatio palaa ryminällä ja korot alkavat sen myötä nousta. Trumpin talouspolitiikka on yhtä kuin taloudellinen itsemurha.

    1Äänestä

Trumpin politiikka toimii EU: n suhteen, koska USA tuo Eurooppaan palveluita kaksi kertaa enemmän, kuin Eurooppa vie USA: aan, eikä palveluille hyödytä laittaa tulleja, koska ne voidaan kiertää kolmansien maiden kautta.

Äänestä
  • Mutta USA:n tavaroille voi laittaa vastaavat tullit, kuin mitä Trump asetti EU:lle! Se auttaa!

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Mutta USA:n tavaroille voi laittaa vastaavat tullit, kuin mitä Trump asetti EU:lle! Se auttaa!

    Ei auta, EU: la on 230 miljardin dollarin ylijäämä.

    Äänestä

  • Palveluille voi asettaa regulaatiota ja se voi olla jopa tehokkaampaa kuin tullit. EUn ei tietenkään kannata nostaa selaisten palvelujen hintaa, jotka ovat EUssa välttämättömiä. Tiukennukset kannattaa kohdentaa aina sinne, missä on saatavissa vaihtoehtoisia palveluja ja tuotteita.

    1Äänestä

Suomella on näytön paikka, ovet ovat kiinni Venäjään, sulkeutumassa Yhdysvaltoihin, suurista markkinoista on jäljellä Kiina.
Voiko Suomi kilpailla EU:n sisällä siten että Suomi rikastuisi, tuskin.

Äänestä
  • Venäjän ovia ei kaivata auki! USA saa vastaavat tullit takaisin EU:sta, joten jossain välissä Trumpin homma kääntyy vitsiksi!

    Kyllä Suomi pärjää Taloudessa ihan ok vastoin Tiltun hartaita toiveita!

    1Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Venäjän ovia ei kaivata auki! USA saa vastaavat tullit takaisin EU:sta, joten jossain välissä Trumpin homma kääntyy vitsiksi!

    Kyllä Suomi pärjää Taloudessa ihan ok vastoin Tiltun hartaita toiveita!

    Kyllä, suunta on ollut selvillä jo kaksi vuotta, ja suunta syvenee?
    Olisiko aika näyttää jo jotain kansalaisille, muutakin kuin vain elinolojen kiristyksiä?

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Venäjän ovia ei kaivata auki! USA saa vastaavat tullit takaisin EU:sta, joten jossain välissä Trumpin homma kääntyy vitsiksi!

    Kyllä Suomi pärjää Taloudessa ihan ok vastoin Tiltun hartaita toiveita!

    Höpö höpö USA tuo Eurooppaan suurimmaksi osaksi palveluita.

    Äänestä

  • Anonyymi00014 kirjoitti:

    Höpö höpö USA tuo Eurooppaan suurimmaksi osaksi palveluita.

    Esimerkiksi, mitä?

    Äänestä

  • Anonyymi00017 kirjoitti:

    Esimerkiksi, mitä?

    Suunta taitaa olla että hallituksemme myy tärkeitä palveluitamme Yhdysvaltoihin, saaden siitä jotain henkilökohtaista hyvää, kuten aina?

    Äänestä

  • Anonyymi00018 kirjoitti:

    Suunta taitaa olla että hallituksemme myy tärkeitä palveluitamme Yhdysvaltoihin, saaden siitä jotain henkilökohtaista hyvää, kuten aina?

    Carunan keräämät rahat valuvat jo Yhdysvaltoihin, saatko enää muuta palveluverkkoa? Onko Caruna jo asemassa joka olisi kilpailulain vastainen?

    Äänestä

  • Anonyymi00017 kirjoitti:

    Esimerkiksi, mitä?

    Oletko koskaan kuullut digitalisaatiosta?

    1Äänestä

Trump on hullu ja tyhmä öykkäri ja tekee USAlle pahaa ja samalla maailman taloudelle.
Narsisti paikkaa omia bisneksiä ja yrittää armahtaa omat tuloksensa joita on odottamassa kauden jälkeen.

1Äänestä

On Se patriarkka.🐷🇺🇸

Äänestä

Ei lopeta, mutta globalisaatio lopettaa Trump in. USAn paras vientituote on USD ja jos Trump lopettaisi globalisaation niin se on adios koko niiden taloudelle.

1Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Trump patrioottina lopettaa globalisaation.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu