Trmp antaa mahdollisuuden?

Anonyymi-ap

Mikäli tuontitullit yhdysvaltoihin pysyvät tälläisinä? Kotimaan tuotteiden kierättäminen Venäjän kautta mahdollista mikäli hyväksytään Venäjällä kokoaminen, jolloin (mitä se sitten milloinki on?) Se on valmistettu Venäjällä. Siinä hyötyvät 100% :sesti vientiyritykset Suomessa eikä mene tuontitulleja yhdysvalloille. Tietysti on mahdollista Venäjän tekevän jonkin tuontitullin vaikka ne menisi heillä johonki jälleen tuotantoon, josta osa yhdysvaltojen markkinoille? Sellainen saattaisi olla esimerkiksi yritys jonka tekijät kotoisin yhdysvalloista, he vain ovat nopeampia kuin hitaat hakeutuun Venäjän markkinoille?
Tietysti nuo mahdollisuudet saada hyvät markkinat todennäköisesti kaatuu siihen kun on niitäkin jotka ei pysty sopeutuun rauhaan?

2

65

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Toinen asia. Käytännössä Venäjältä tulisi jo viikossa niin paljon ostajia Suomeen kuin pääsisivät. Rajakauppa palautuisi, siitä hyötyisivät pelkästään suomalaiset.
      En tietysti itsekkään siitä innostuisi jos Venäjältä ryntäisi heti ihmisiä mihin vaan Suomeen, että olisi jokin etäisyys ensin mihin saakka saisivat tulla ostoksille ja majoittua jos laki sen vaan sallisi sitten kun jokunen raja olisi jälleen auki.
      En tiedä moniko Suomessa valmistetuista tuotteista kelpaisi Venäjän markkinoille, niistä joita ei kannata enää viedä Yhdysvaltoihin heidän 20% tullin vuoksi?

      • Anonyymi

        Monessa tapauksessa tuon 20% tulli yhdysvalloille ei ole ongelma mikäli johtoportaan palkat puolittuisivat. Lopetettaisiin maximi voiton tavoittelusta josta taas johtoportaat hyötyvät osakeanneissa.
        Useissa tapauksissa johtoportaan palkat on niitä todellisia kustannuksia jotka ratkaisevat tulevatko yritykset pärjään USA:n markkinoilla enää?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa

      En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod
      Ikävä
      22
      3874
    2. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      16
      2795
    3. Seiska: Anne Kukkohovi myy pikkuhousujaan ja antaa penisarvioita

      Melko hupaisaa: https://www.seiska.fi/vain-seiskassa/ex-huippumalli-anne-kukkohovin-amerikan-valloitus-vastatuulessa-myy
      Maailman menoa
      386
      2107
    4. Nainen, sellaista tässä ajattelin

      Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost
      Ikävä
      239
      1909
    5. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      27
      1791
    6. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      31
      1677
    7. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      32
      1619
    8. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      14
      1307
    9. Kulujen jako parisuhteessa

      Hei, miten teillä jaetaan kulut parisuhteessa? Työttömyyttä ja opiskelua tulee omalla kohdalla jatkumaan vielä jonkin ai
      Parisuhde
      68
      1220
    10. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      12
      1151
    Aihe