Mikäli tuontitullit yhdysvaltoihin pysyvät tälläisinä? Kotimaan tuotteiden kierättäminen Venäjän kautta mahdollista mikäli hyväksytään Venäjällä kokoaminen, jolloin (mitä se sitten milloinki on?) Se on valmistettu Venäjällä. Siinä hyötyvät 100% :sesti vientiyritykset Suomessa eikä mene tuontitulleja yhdysvalloille. Tietysti on mahdollista Venäjän tekevän jonkin tuontitullin vaikka ne menisi heillä johonki jälleen tuotantoon, josta osa yhdysvaltojen markkinoille? Sellainen saattaisi olla esimerkiksi yritys jonka tekijät kotoisin yhdysvalloista, he vain ovat nopeampia kuin hitaat hakeutuun Venäjän markkinoille?
Tietysti nuo mahdollisuudet saada hyvät markkinat todennäköisesti kaatuu siihen kun on niitäkin jotka ei pysty sopeutuun rauhaan?
Trmp antaa mahdollisuuden?
2
54
Vastaukset
- Anonyymi
Toinen asia. Käytännössä Venäjältä tulisi jo viikossa niin paljon ostajia Suomeen kuin pääsisivät. Rajakauppa palautuisi, siitä hyötyisivät pelkästään suomalaiset.
En tietysti itsekkään siitä innostuisi jos Venäjältä ryntäisi heti ihmisiä mihin vaan Suomeen, että olisi jokin etäisyys ensin mihin saakka saisivat tulla ostoksille ja majoittua jos laki sen vaan sallisi sitten kun jokunen raja olisi jälleen auki.
En tiedä moniko Suomessa valmistetuista tuotteista kelpaisi Venäjän markkinoille, niistä joita ei kannata enää viedä Yhdysvaltoihin heidän 20% tullin vuoksi?- Anonyymi
Monessa tapauksessa tuon 20% tulli yhdysvalloille ei ole ongelma mikäli johtoportaan palkat puolittuisivat. Lopetettaisiin maximi voiton tavoittelusta josta taas johtoportaat hyötyvät osakeanneissa.
Useissa tapauksissa johtoportaan palkat on niitä todellisia kustannuksia jotka ratkaisevat tulevatko yritykset pärjään USA:n markkinoilla enää?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!
Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!1202759- 872431
Nyt tiedän
Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai651890- 1761810
- 561807
Oletko ymmärtänyt
Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?1581596Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin
"Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I461586- 1231403
Jokainen suomalainen on velvollinen puolustamaan Suomea
Kaikilla Suomen kansalaisilla on maanpuolustusvelvollisuus eli velvollisuus osallistua Suomen puolustamiseen. Miesten m3941326Paraneeko ilmapiiri nyt?
Paraneeko kunnallispolitiikan ilmapiiri nyt kun persuilla meni vaalit päin pers3ttä ja änkyräpersut tipahtivat vilttiket281289