Kiinteistö Oy Kesälahden Vuokratalot pyysi Kiteen kaupungilta helmikuussa omistajaohjausta Pyhäjärventien, Lehmisavuntien sekä Runosentien tiettyjen talojen tyhjentämiseksi. Kiteen kaupunginhallitus hyväksyi yksimielisesti päätösehdotuksen, joka antaa omistajaohjauksen esitetyistä toimenpiteistä. Yhtiö voi aloittaa toimenpiteet talojen tyhjentämiseksi sekä purkuavustusten hakemiseksi, kaupunginhallitus toteaa. https://www.kotikarjala.fi/
Hyvinpä nuo tuosta joutaa niin kuin on tätä ennen joutanut jo moni kerros- ja rivitalokin. Mitäpä kuoleva kunta tyhjillä ja kunnosta vaativilla asunnoilla tekee, ei muuta kuin tappiota ja kuluja.
Kesälahden Vuokrataloille omistajaohjausta
8
548
Vastaukset
- Anonyymi
Tuskin tuossa vahinkoa tulisi vaikka koko kunta tyhjennettäisiin!😆
- Anonyymi
Yhtä rajan pinnassa se on kitee, kuin kesälahtikin.🤔
- Anonyymi
Eräs rivitalo on täyteen puukattu. Kuka lienee omistaja ja miksi on näin ?
- Anonyymi
Vaikea tietää kun rivitaloja on täynnään jokunen muukin kuin vain yksi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vaikea tietää kun rivitaloja on täynnään jokunen muukin kuin vain yksi.
90 prossan käyttöastetta kunnan asuntoihin halutaan. Varalla niitä ei haluta pitää. Jos kouluja/opiskelijoita muualta halutaan/saadaan, riittääkö yksityisten tarjonta? Entä mm lähiöiden okt-omistajien mahd tarve ikääntyessä muuttaa halpaan/keskustaan, kun sote "hoitaa kotiin" ja laitospaikat katosivat.
Maailman tilanteet voivat vaikuttaa myös asukkaiden ja tulijoiden asuntotarpeisiin - Anonyymi
Mikä rivitalo kesälahdella
- Anonyymi
Nopeaa toimintaa jos syksyyn mennessä määrätty tyhjennettäviksi. On noita jyrätty matalaksi jo useita taloja Kesälahdella ja kohta lisää.
- Anonyymi
- Ne jyrää meitin. Pojaat! Ne jyrää meitin ...😱
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856314
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303793törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283150Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691706- 331398
- 271330
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46949Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11946Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11880- 42859