Mitä Lapua olisi ilman Paukkua?

Anonyymi-ap

Jos sähköyhtiötä ei olisi myyty, sen remonttiin ei olisi ikinä löytynyt rahaa ja se olisi jyrätty maan tasalle ja paikalla olisi hirvittävän rumia kerrostaloja, kaupungin vuokrakasarmeja ongelma-asukkaineen. Lapua ei olisi mitään ilman huikeaa kulttuurikeskusta.
Kirjasto voisi olla siinä autiossa kerrostalossa kauppakadulla.

14

376

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Paukku, Simpsiö, Tuomiokirkko, Hyvä sijainti, Vireä yritystoiminta, Hyvät koulut. Siinä suuria vahvuuksia Lapualla.

      • Anonyymi

        Sanoikko vireää yritystoimintaa, kyllähän tuo kaupungin oma yritystoiminta sitä osiltaan onkin mutta kun se ei vaan tuotaa muuta kuin lisää kuluja veronmaksajille milijoona kaupalla vuosittain. Nua pitääs lopetta kannattomina ja päästää konkursihin niishän on omat hallitukset ja muut tiätäjät, nua kaataa koko meidän Lapuan.
        Nyt tuloo isoot asiat vastahan tualta hyvinvointialueelta, miten meidän vanhusten hoidon ja ympärivuorokautisen hoidot järjestetään. Siinä mitataan Lapualaisten todellinen ihimillisyyden ja sivistyksen taso.
        Tähän kyllä meillä on mahdollisuudet, kyllä aina on kuitenkin niin , että jos jotain saa jostain on luovuttava. Meidän taloudesta kyllä löytyy jopa pienellä priodisoinnilla ja arvotuksella vaadittavat varat.
        Kävin pitkän jopa perusteelisen keskustelun, tästä henkilön kanssa joka itse ei ole mukana näissä ympyröissä mutta seuraa asioita intensiivisesti päivittäin. Sanoi hän, äänestää puhtaasti asiapohjalta numeroa 58 ja jos olisi hyvinvointiehdokkaan niin ehdottomasti, ihmettelin miksi hän ei ollut käytettävissä.


      • Anonyymi

        Kyllon vireää yritystoimintaa kauppakadulla on tyhyjiä kauppoja ja lisää tuloo


    • Anonyymi

      Niin, paukku on äitien uhriverelle perustettu.

    • Anonyymi

      Simpsiö on kalliinpi lapualle kun Pandatalo Ähtärille

      • Anonyymi

        Talossa toimii myös rinteiden pyörä- ja suksivuokraamo. Asiat on tehtävä kunnolla, eli tässä tapauksessa riittävän isosti, koska sesonkina asiakkaita tulee kerralla paljon ja siitä vasta älämölö nousisi jos tilat olisivat ahtaat ja pitkät jonot kaikkeen. Se on hyvä juuri näin!😁


    • Anonyymi

      Järkyttävä uutinen paukun vanha ruokala puretaan se ei voi lahota ja poistua itsekseen

      • Anonyymi

        Hyvää mainosta kaupungille. Näyttää hyvin, minkä tasoista kaupungin toiminta on. Kaupunki on itse suojellut rakennuksen . Minunkin asiantuntematon silmä näkee, että aika huonosti on osattu hoitaa. Mutta kun hoidon taso kaupungilla on läpeensä tuollaista, niin se ei ehkä pökkää omaan silmään.


    • Anonyymi

      25 vuotta nurkkakivi on vaalinut silmäteräänsä. Mädänneen hajua on saman verran haisteltu, onneksi siitä nyt päästään. Se on niin mätä ettei nurkkakiviset pysty kahlitsemaan itseään siihen tukevasti.

    • Anonyymi

      Jättäkää ny eres yks nurkkakivi pystyyn

    • Anonyymi

      Vanha maanviljelijäin kauppa ja Kop pitää rakentaa uudelleen. "Historia toistaa itseään". Kuka se olikaan joka tuota toisteli joka rakennustyömaalla?

      • Anonyymi

        Vaasan seppä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vaasan seppä.

        Missä hän asuu?


    • Anonyymi

      Helena täytyy palkita karhunkynsillä tai jollain merkittävällä palkinnolla. Siihen voisi kaupunki perustaa vaikka uuden palkinnon, "Vuoden Paukku" tai jotain sinnepäin.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janni Tikkanen ohjattiin miesten pukuhuoneeseen

      Vai olisko sittenkin Janne Tikkanen? Jos siellä jalkojen välissä on miesten killukkeet, mieshän tämä Janni on. Ja kuuluu
      Kajaani
      83
      2092
    2. Keskisarja loisti A-studiossa, vauhkoontunut Sofia Virta munasi itsensä

      Keskisarja taas puhui 100% faktaa maahanmuuttoon liittyen. Kokoomuksen Kaumalta tuli pari hyvää puheenvuoroa, joskin muu
      Maailman menoa
      402
      1916
    3. Tiedän ettet tehnyt tahallasi pahaa

      Asiat tapahtuivat, ristiriidat ovat meitä vahvempia. Olemmeko me niin vahvoja, että selviämme tästäkin vielä? Aika paljo
      Ikävä
      110
      1370
    4. Rakastan ja ikävöin sinua

      Ei helpota tämä ikävä millään. Pelkäsin että tämä ajanjakso tulee olemaan juuri näin vaikea. Siksi halusin ennen tätä pä
      Ikävä
      75
      1337
    5. Vihjeketju naisille

      Kirjoita tähän vihjeesi kaivatullesi.
      Ikävä
      67
      1273
    6. Venäläistä sukellusvenettä jahdataan Norjassa Sukellusvenettä on etsitty sunnuntaista lähtien.

      Venäläistä sukellusvenettä jahdataan Norjassa Sukellusvenettä on etsitty sunnuntaista lähtien. Norjassa on käynnissä ve
      NATO
      107
      1005
    7. Sofia Virta pyyhkii pöytää Keskisarjalla A studiossa

      Hurjaa on meno. Keskisarja ihan kanveesissa.
      Perussuomalaiset
      266
      957
    8. Haluatko tietää totuuden?

      Olen kyllästynyt sinuun. Et herätä enää mielenkiintoa. Samat jutut x 100. Kuten narskuilla aina. Samalla tunnen myötätun
      Ikävä
      81
      952
    9. Teräväkielinen Virta jauhotti totaalisesti sössöttävän Keskisarjan

      Harvoin on noin suvereenia jauhotusta A-studiossa nähty. Ja minä äänestän demareita, joita ei oltu paikalle edes kutsut
      Maailman menoa
      254
      948
    10. 131
      868
    Aihe