Jani Perkonmäki

Anonyymi-ap

Olof Gustafsson on länsinaapurista kotoisin oleva paatunut petosmies. https://sv.wikipedia.org/wiki/Olof_K._Gustafsson Hän ihastui Neflixiä katsellessaan Pablo Escobarin tarinaan niin kovasti, että otti yhteyttä Pablon veljeen Robertoon https://en.wikipedia.org/wiki/Roberto_Escobar, jonka kanssa hän perusti Escobar Inc -nimisen firman Puerto Ricoon.

Sitten Olof ja Roberto yrittivät saada Netflixiltä miljardin Pablo Escobarin nimen väitetystä laittomasta käytöstä Narcos-sarjassa. https://www.vice.com/en/article/pablo-escobars-brother-is-suing-netflix-for-dollar1-billion-vgtrn/ Kun se ei onnistunut, Olof alkoi tekemään sitä mitä hän parhaiten osaa, eli puhumaan paskaa ja kaupittelemaan olematonta tavaraa. Olof "keksi" Escobarin nimelle kaikenlaisia tuotteita, kuten kännyköitä ja liekinheittimiä. Mitään tavaraa hän ei kuitenkaan toimittanut, hän vain pisti asiakkaiden rahat taskuun ja kaivoi ne sieltä Marbellassa elettyyn leveään elämään. Sitten FBI:n pitkä koura nappasi Olafin ja nyt hän istuu Los Angelesin keskustan pahamaineisessa vankilassa, minne hänet on kirjattu nimellä Olaf Kyros Gustafsson. Olaf odottaa siellä oikeudenkäyntiä petos- ja rahanpesurikoksista, joita hänellä onkin melkoinen liuta:

Gustafsson is charged with one count of conspiracy to commit wire fraud and mail fraud, nine counts of wire fraud, three counts of mail fraud, one count of conspiracy to engage in money laundering, 41 counts of money laundering, 35 counts of international money laundering, and 25 counts of engaging in monetary transactions in property derived from specified unlawful activity. https://www.justice.gov/usao-cdca/pr/ceo-company-owned-rights-notorious-drug-lords-name-extradited-united-states-face-fraud ja https://www.latimes.com/california/story/2025-03-29/swedish-man-allegedly-used-pablo-escobars-likeness-to-run-scam

Suomen vastine Olofille on hämeenkyröläinen Jani Perkonmäki. Hän on mm. entinen poliisi, yökerhoyrittäjä, salibandyvalmentaja, kunnallispoliitikko ja tuomittu huumausainerikollinen. https://www.aamulehti.fi/rikos/art-2000007880359.htm ja https://www.partisaani.com/news/decadence/2021/03/26/perussuomalainen-ex-poliisi-luuli-olevansa-pablo-escobar-vankilaan-torkeasta-huumausainerikoksesta/ Hän on larpannut Pablo Escobaria lähes vuosikymmenen. Olofin tavoin hänkin kertoo ihastuneensa Escobarin tarinaan Netflixiä katsellessaan.

Nykyään Perkonmäki väittää olevansa Olofin sijaan "Escobarin toimitusjohtaja" ja "Escobarin brändin puhdistaja". https://areena.yle.fi/podcastit/1-72691934 Välillä hän myös väittää omaavansa aivan kaikki oikeudet koko Escobarin "brändiin": https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000010155079.html Tarinan mukaan Roberto haluaa irtisanoutua kaikesta mikä liittyy Olofin säätöihin ja tehdä bisnestä vain Perkonmäen kanssa. Roberto ei kuitenkaan ole muistanut tai viitsinyt tehdä muutoksia Puerto Ricon kaupparekisteriin, sillä siellä Escobar Inc on hyvinkin aktiivinen ja sen toimitusjohtajana on edelleen Olof K. Gustafsson ja brändijohtajana Roberto itse: https://rcp.estado.pr.gov/en/entity-information?c=352648-111 Toisaalta Escobar Inc:in virallisella sivulla ei hiiskuta mitään hämeenkyröläisestä brändiä puhdistavasta toimitusjohtajasta https://escobarinc.com/, eikä myöskään toimitusjohtaja Kyrömäen Pablon nimellä mukamas kaupittelemasta lonkerosta. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/69e9593b-5e97-45c3-984b-4eb58ed746d5

Perkonmäki on kuitenkin perustanut Lontooseen postilaatikkoyhtiön Escobar Gaviria Ltd, jonka ainoa jäsen hän itse on. Escobarin nimellä maailmanvalloitukseen tähtäävä yhtiö on muodostettu mielenkiintoisesti siten, että siinä on vain yksi yhden punnan arvoinen osake. Lehtihaastatteluissa Perkonmäki kuitenkin rehvastelee yhtiön takana kuitenkin olevan todellisuudessa lauma "jämäköitä jätkiä" ja onpa yhtiöön palkattu hänen mukaansa lukuisia lakimiehiäkin. https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000010155079.html Ilmeisesti Perkonmäen ammattitaitoisella porukalla on pitänyt viime vuonna niin kiirettä, että he ovat unohtaneet tehdä yhtiölle laissa määrättyjä tehtäviä, joten nyt "Escobarin oikeudet" omistava Escobar Gaviria Ltd on jo ehtinyt Britannian kaupparekisterin poistolistalle: https://find-and-update.company-information.service.gov.uk/company/15414915

Onko Perkonmäki nyt sitten joku Escobarin toimitusjohtaja muuallakin, kuin hänen hämeenkyröläisessä mielikuvituksessa? Tätä pitäisi ehkä kysyä Robertolta, sillä Perkonmäkeen itseensä ei ainakaan ole luottaminen. Hän on tunnettu höpöhöpömies, jonka tarinoita uskovat vain kaikkein sinisilmäisimmät toimittajat ja true crime -fanitytöt ja -pojat.

4

885

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jaa tämä Hämeenkyrön Aarnioksi kutsuttu kaveri? Perhetaustat varmaan vaikuttaa myös osaltaan.
      Mutta mitä sitä enää kulmilla kummittelee.
      Sehän möi ne räkälät, menkööt takaisin Parkanoon!
      Mutta juu siis en usko että mitään faneja on.
      Narkit styylaa kyllä yleensä diilerin kanssa ihan jostain muuta syystä kuin fanituksesta.

    • Anonyymi

      Isänsä poika.

    • Anonyymi

      Perkonmäki on nyt parhaillaan Medellinissä Kolumbiassa.. Kuinka paljon rahtaa huumeita Eurooppaan/Suomeen !! Freeopan kanssa reissussa kickissä voi seurata matkaa..Selvää on et puhtaat jauhot reissussa ei o mukana !!

    • Vai, että oikein höpöhöpömies!? Häntä luotettavampaa kaveria ette löydä mistään. Se on jämpti niin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      67
      3394
    2. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      143
      2380
    3. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      92
      1898
    4. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      171
      1629
    5. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      90
      1513
    6. Mitä harrastuksia kaivatullasi on?

      Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?
      Ikävä
      76
      1464
    7. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      66
      1457
    8. Tiedän että käyt täällä

      Eräälle naiselle älä huoli en kerro kellekkään
      Ikävä
      71
      1236
    9. Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi

      Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂
      Ikävä
      77
      1150
    10. Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?

      Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t
      Thaimaa
      35
      1118
    Aihe