Katsomusaineiden yhteisopetuksesta

Vaalikoneella on mahdollista nostaa esille muitakin vaihtoehtoja kuin niitä, mistä on keskusteltu jo. Katsomusaineissa nykymalli ja yksi yhteinen aihe ovat esillä, mutta tarjoamme pohdittavaksi kahta muuta vaihtoehtoa:

- Kristinuskon eri suuntien yhteisopetus käy, muu yhdistäminen ei.
- Uskontoja voidaan opettaa yhdessä, elämänkatsomustieto on opetettava erikseen.

Kysymys 7 koneessa https://uskonnonvapaus.fi/vaalit/kunta25/

12

253

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mikä "yksi yhteinen aihe"?

      • Kokonaisuudessaan siis

        Tuleeko kunnassasi opettaa osittain yhdessä eri uskontoja ja elämänkatsomustietoa?

        - Ei, kaikki katsomusaineet on opetettava erikseen.
        - Kristinuskon eri suuntien yhteisopetus käy, muu yhdistäminen ei.
        - Uskontoja voidaan opettaa yhdessä, elämänkatsomustieto on opetettava erikseen.
        - Kaikille yhteisiä oppitunteja voidaan järjestää.

        Missä toki ei huomioitu sitä, että yhdistäminen voi tapahtua monella tavalla. Toisaalta osittaisesta yhteisopetuksesta on ollut kokeiluja ja keskustelua, noista kahdesta keskimmäisestä vaihtoehdosta ei.


    • Anonyymi

      Opetushallituksen katsomusainetyrhmä nosti 5.3. esille katsomusaineiden osittaisen yhteisopetuksen kokeilun.
      Suppeammassa mittakaavassa sitä voidaan tehdä jo nyt kunnissa. Hyvä, että kuntavaalikoneessa se on yhtenä aihtoehtona.

      • Anonyymi

        Siis työryhmä...


      • Anonyymi

        Työryhmä ei esittänyt ns. yhteiseen katsomusaineeseen siirtymistä.


    • Anonyymi

      Hyvin kysytty. Eri asia, että osa kansalaisista ei varmaan ihan miellä tämän osittaisen yhteisopetuksen ideaa. Mutta sitä kuitenkin on laajasti kannatettu ehdokkaiden keskuudessa.

    • Anonyymi

      Opetushallituksen vasemmistovetoinen katsomusaineryhmä nosti 5.3. esille vaatimuksen islamin levittämisestä kouluihin

      Esa Ylikoski ja Valiitto pimittävät työryhmän vaatimuksen islamin levittämisestä kouluihin

      https://www.suomenuutiset.fi/pekka-aittakumpu-ihmettelee-opetushallituksen-tyoryhman-esitysta-islam-ei-kuulu-ylioppilaskirjoituksiin/

      Työryhmä "Lisätään lyhyen aikavälin ratkaisuna ylioppilastutkintoon islamin uskonnon koe. Tämä edellyttää, että islamin uskonto mainitaan valtioneuvoston asetuksessa ylioppilastutkinnosta"

      • Nykyään tosiaan on todellisuudessa oppiaine "islam", mutta ei oppiainetta "kristinusko". Viimeksimainitun sijaan on luterilainen uskonto, katolinen uskonto jne. Voisiko olla yksi yhteinen kristinusko-aine?


      • Anonyymi
        jori.mantysalo kirjoitti:

        Nykyään tosiaan on todellisuudessa oppiaine "islam", mutta ei oppiainetta "kristinusko". Viimeksimainitun sijaan on luterilainen uskonto, katolinen uskonto jne. Voisiko olla yksi yhteinen kristinusko-aine?

        miten voit olla sellaisen ylikosken kanssa tekemisissä moraalisesti
        joka vaatii venäjän kieltä Kiovaan muutamaa kuukausi rysänryöstöretkä ennen
        ja
        lavrov ja putin perustelevat hyökkäystä venäjänkielisten suojelemisella
        eli että siis imperalisti täyttää Karjalaa venäläisillä jatappaa suomalaiset
        ja ilmoittaa että hyökkäämme milloin milloinkin jos venäjänkielisille ei anneta oikeuksia
        kyykyttää alkuperäisväestöä

        myös trump on käyttänyt tänä vuonna tätä argumentti ryssänhyysäyksessään


    • Anonyymi

      Ylikoski tuki venäjän kieltä Kieviin jne 2021 muutamaa kuukautta ennen venäläisten ryöstöretkelle
      lähtemistä

      Vapariliitto on hyväksynyt vasliiton kommareitaa jäsenikseen eli siis karmean
      alikehittyneen varasmaan ja ortodoksirysien hyysäreitä

      Venäjä ei pysty tuottamaan mitään usia perunoita, mansikoita ... vaan ne tulevat Egyptistä Marokosta Espanjasta Ruotsista ja lopuksi Suomesta


      Varkaiden pskaläpimaan tukijajoukko Valiitto
      Myy alkuperäiskansoilta varastettuaa energiaa ja mineraaleja ja raiskaa luontoa

      Ukrainassa on meneillään Euroopan suurin mineraalivarkaus – Venäjä varastaa arvometallit miehittämiltään alueilta kiinalaisten avustuksella
      Ukraina neuvottelee jälleen Yhdysvaltain kanssa mineraalivarantojensa hyödyntämisestä. Samaan aikaan Venäjä kiihdyttää valtaamiensa alueiden liittämistä itseensä ja ryöstää Ukrainan luonnonrikkauksia täyttä päätä. Apuna häärii monikasvoinen Kiina.

    • Anonyymi

      Missä on kuntavaalikoneen vastaukset?

    • Anonyymi00011

      OPH:n työryhmä esitti osittaisen yhteisopetuksen kokeilua.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      274
      3415
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      104
      1720
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      212
      1333
    4. 73
      1323
    5. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      62
      1174
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      199
      1097
    7. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      52
      1039
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      63
      991
    9. Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea

      Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei
      Maatila ja metsä
      18
      863
    10. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      42
      847
    Aihe