Porsaiden kirurginen kastraatio

Anonyymi-ap

Porsaiden kirurgisen kastraation kieltoa ei saa kumota!


Allekirjoita vetoomus Animalia sivuilla.


Yli vuosikymmenen valmisteltu eläinlaki on eläinteollisuuden vaatimuksesta avattu, jotta sinne kirjattu porsaiden kirurgisen kastraatiokielto voidaan poistaa. Tätä ei tule sallia!

Maa- ja metsätalousministeriö on avannut valmistelun eläinten hyvinvointilain muuttamiseksi niin, että laista poistetaan kastraatiokielto. Vaadimme, että valmistelu eläinten hyvinvointilain muuttamiseksi on pysäytettävä ja porsaiden kirurgisen kastraation kielto on säilytettävä. Allekirjoita vetoomus porsaiden puolesta!

Vasta viime vuonna voimaan tulleeseen eläinten hyvinvointilakiin kirjattiin kielto porsaiden kivuliaan kastraation kieltämisestä. Porsaita kastroidaan, koska kastroimattomien sikojen lihaan voi kehittyä karjun haju. Kirurgisen kastraation tiedetään aiheuttavan porsaille vakavaa kipua ja stressiä. Pelkällä kipulääkityksellä näitä hyvinvointihaittoja ei voida juurikaan vähentää. Varsinaisen toimenpiteen jälkeinen kipu jatkuu useita päiviä.

Kirurgisen kastraation oli määrä siirtyä historiaan vuonna 2035, jonka jälkeen se olisi ollut sallittua vain nukutuksessa eläinlääkärin suorittamana ja vain eläimen hyvinvoinnin kannalta perustellusta syystä. Nyt kielto halutaan perua, ja syynä ovat eläinteollisuuden vaatimukset. Teollisuuden mukaan kastraatiokielto tuottaa liikaa kustannuksia. Lisäksi kastraatiokielto koetaan sianlihan viennin esteeksi.

Me allekirjoittaneet vaadimme, että eläinlakia ei avata porsaiden kirurgisen kastraation kiellon kumoamiseksi. Kielto tulee pitää voimassa ja sen siirtymäaikaa tulee lyhentää. Kirurgisen kastraation tiedetään aiheuttavan porsaille vakavaa kipua ja stressiä. Eläinteollisuus ei saa sanella eläinten hyvinvointia koskevia vaatimuksia.

Luovutamme vetoomuksen hallitukselle viimeistään syksyllä.


Kiitos

1

133

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Allekirjoitettu!❤️

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7101
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7063
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      109
      6168
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5414
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5238
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5205
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5108
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4595
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3467
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3390
    Aihe