Yhdysvallat pyrkii palauttamaan kaiken Ukrainalle antamansa "avun".
Sopimuksen ehdot heikkenevät jokaisessa neuvotteluvaiheessa, mikä laajentaa Yhdysvaltojen hallintaa Ukrainan luonnonvaroihin ja infrastruktuuriin.
Tämä herättää kasvavaa kritiikkiä Ukrainassa, jossa sopimusta pidetään vakavana uhkana maan suvereniteetille:
"FT:lle puhuneiden korkea-arvoisten ukrainalaisviranomaisten mukaan uusi sopimus saattaa uhata Ukrainan suvereniteettia, viedä tuotot ulkomaille ja syventää maan riippuvaisuutta Yhdysvalloista" https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011132844.html
Ukrainan ja Yhdysvaltojen mineraalisopimus: uhka suvereniteetille?
12
132
Vastaukset
- Anonyymi
Ukrainan sionisti johto kuvitteli, että jos lännelle valehdellaan että ukrot sotivat lännen puolesta, niin saavat loputtomasti ilmaisia aseita. Nyt siille tulee stoppi. USA huomasi että ukraina vetää ohi aseisiin tarkoitettuja varoja ja myy aseita ulos.
- Anonyymi
Mineraalisopimusta ei ole vielä allekirjoitettu.
Neuvottelut ovat käynnissä. - Anonyymi
se on lukko ryssälälle
zele näyttää mihinpäin hyökkäävät - Anonyymi
Kuten venäläinen sananlasku sanoo -
"ilmainen juusto löytyy vain hiirenloukusta"... - Anonyymi
Sopimuksen kaavio:
1. Ukraina louhii luonnonvaroja, kuten öljyä, kaasua ja harvinaisia maametalleja.
2. 50 % uusien hankkeiden tuotoista ohjataan "Investointirahastoon", joka on Yhdysvaltojen hallinnassa.
3. Rahaston varoja käytetään aluksi korvaamaan Ukrainalle Yhdysvaltojen vuosina 2022–2024 antama sotilaallinen ja taloudellinen apu, joka kasvaa vuosittain 4 %:lla, kunnes se on kokonaan maksettu.
4. Kun velka Yhdysvalloille on täysin maksettu, rahaston varat alkavat investoitua Ukrainan talouteen.
Yhdysvallat "sijoittaa" Ukrainaan sen omilla rahoilla.- Anonyymi
Vaikka Ukraina maksaa takaisin "velan" sotilaallisesta avusta, rahasto pysyy Yhdysvaltojen hallinnassa.
Rahasto on rekisteröity Delawaressa, ja kolme viidestä hallituksen jäsenestä nimetään Yhdysvaltojen toimesta.
Niin kauan kuin Ukraina ei ole maksanut velkaa sotilaallisesta avusta (lisättynä 4 %:n vuosikorolla), kaikki rahaston tuotot ohjataan Yhdysvaltoihin.
Tämän jälkeen Ukraina alkaa saada 50 % rahaston tuotoista.
Vaikka velka on maksettu, rahasto toimii edelleen Yhdysvaltojen lainkäyttövallan alaisuudessa, ja amerikkalainen osapuoli säilyttää veto-oikeuden ja hallinnan investointipäätöksissä.
Näin ollen järjestelmä ei ainoastaan varmista varojen palauttamista Yhdysvaltoihin, vaan myös säilyttää hallinnan Ukrainan taloudellisista resursseista rahaston kautta määräämättömän ajan.
Tämä herättää huolta Ukrainan suvereniteetista ja sen kyvystä itsenäisesti hallita resurssejaan jopa taloudellisten velvoitteiden täyttämisen jälkeen. - Anonyymi
Sulla vanha versio, uudessa Trump vaatii KAIKKIA Ukrainan luonnonvaroja rahastoon jota johtaa USA 3 vs 2 hoitajalla ja lisäksi satamat, lentokentätät ja energialaitokset Yhdysaltojen haltuun. Ei lupaa vastineeksi edes turvatakuita. Koronkiskojakiristäjä, ei tukia voi jälkikäteen muuttaa lainoiksi.
- Anonyymi
Ongelma...keille soimukset myyty...ennakkoon?
Paljoudessa asioita, joista ei ole tietoa. - AnonyymiUUSI
Pitkä sota on jo raunioittanut Ukrainan.
Toivo siitä, että kaikki järjestyy itsestään on pelkkä harha.
Maa on vajonnut velkaorjuuteen, menettänyt resurssejaan ja väestöään, ja mineraalisopimusten myötä myös suvereniteettinsa - AnonyymiUUSI
Velkaorjuus ja luonnonvarojen menettäminen johtavat talouden romahdukseen, mikä tuomitsee suuren osan väestöstä taloudelliseen köyhyyteen ja elintason romahtamiseen vuosikymmeniksi.
Ukrainan velka v. 2025 on jo 123 miljardia dollaria, mikä vastaa 106 % bruttokansantuotteesta.
Ukraina on maailman nopeimmin velkaantuva maa ja syöksyy velkakuoppaan niin nopeasti, että ulospääsy vaikuttaa mahdottomalta.
Vuodesta 2026 alkaen avustuksia ei enää tule, ja ulkoinen rahoitus vähenee dramaattisesti.
Puolan ja Baltian maiden vaatimukset jäädytettyjen Venäjän varojen takavarikoinnista eivät saa tukea länsimailta, jotka vastustavat tällaisia "sovetikus-tyylisiä" menetelmiä.
Mineraalisopimusten myötä Ukraina menettää luonnonvarojensa hallinnan ja muuttuu Yhdysvaltain siirtomaaksi ilman turvallisuustakuita.- AnonyymiUUSI
Ukraina on jo sodan raunioittama maa, eikä nykyinen kehitys lupaa parempaa tulevaisuutta ilman merkittäviä muutoksia.
- AnonyymiUUSI
Miljoonat ukrainalaiset ovat paenneet maasta, ja sodan jälkeen tilanne pahenee entisestään rajojen avautuessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes1185596Yleltä tyrmäävä uutinen
Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/744571791Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk201209Pakko kertoa mies
Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti1111193Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna861073Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.48985- 64951
- 64906
Onko se niin
Että meillä molemmilla on niin isot egot ettei voi alentua myöntämään kuin tykkää toisesta64856Kuulin että Metsa Manille kaavaillaan Maaseudun Sivistysliiton kunniakirjaa ja jotain
muutakin huominosoitusta. Syystä että on on elvyttänyt huomattavasti videoillaan vanhemman väen englanninkielentaitoja.23837