Itsemurhaa. Minua ei masenna, tai ei ainakaan nyt. On ihan kiva olo. En vain saanut eräisiin asioihin apua, joten elämäni päättäminen on ainut vaihtoehto. Muihin vaihtoehtoihin ei riitä varallisuus.
Olen suunnitellut
Anonyymi-ap
43755
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 43
Vanhimmat
Tai kyllä minua vähän ehkä masentaa... ap
Niin, mitäs jos hakisit apua siihen masennukseen?
Ei se poistu niin kauan kuin minulla on nämä terveysvaivat. ap
Mikä se sinun terveysvaiva on?
Käsikädessähän ne kulkee, joten molempia pitää hoitaa.
Lopeta
No halusin vaan avautua. En vain jaksa elämistä hankalien terveysvaivojen kanssa. ap
Itsemurha ei silti ole ratkaisu.
Mene rakas lääkäriin
Kerro ihmeessä lisää. Mikä on semmoinen asia, mikä menee oman arvokkaan itsesi yli?
Elämästä on tullut liian hankalaa. ap
Millä tavoin hankalaa?
Monella muullakin on terveysongelmia, eikä silti itsemurha ole ajatuksena. Löytäisitköhän vertaistukea kyseisessä terveysongelmassa?
Elämä on arvokas ja täältä lähdetään vasta, kun siihen tulee aika. Ei yhtään aiemmin oman toiminnan kautta. Pyri siihen.
Jos tarvitset jutteluapua, niin tiedät mihin soittaa.
Toivon, ettet tee sellaista. Se, ettet saanut apua ajattelemallasi tavalla, ei tarkoita, etteikö asiat järjestyisi.
Uskon, että Jumalalla on suunnitelma elämällesi. Ei mikään voi olla niin vaikea asia, etteikö siihen voisi löytyä apu. Jumala on tehnyt suuria ihmeitä. https://youtu.be/v9XyAMnSh6g?feature=shared
Masennukseen voi saada apua. Olen itsekin joskus ollut. Se voi mennä ohi. Rukous on tärkeä. Voit myös hakea apua terveysasemalta. Kaikki asiat voivat vielä olla toisin. Ei kannata luovuttaa.
Nämä itsemurhan availut täällä palstalla on surullisia. Voivat saada toiset hätääntymään.
Toivon sydämestäni ettei ole huomion hakua.
Kyllä se palstasedällä vaan sitä on.
Voi kamala nyt vittu lopetat tuommoiset ajatukset. Itellä kans kauhea olo. Mutta älä tee mitään pahaa itsellesi. Lupaa rakas ihminen. Rukoilen että taivaan isä pitää sinut turvassa pahalta. Ole hänen rakkauden ympäröimä nyt aina ja ikuisesti! 🩷
Ymmärrän. En itsekään jaksa mennä enää omista ongelmistani edes lääkärille kun tiedän että viimeisiä vuosia viedään. Tulen tekemään sen rauhallisesta ja mahdollisimman huomaamattomasti. Se on ainut ratkaisu kun kaikki mahdollinen asioissa, kehossa ja ihmissuhteissa on jo säpäleinä. Olisin tehnyt sen jo aiemmin mutta rakkaus omiin voitti ja päätin taistella vielä. Se ei vaadi kun sen synkän hetken uudemman kerran todennäköistä on että pimeänä vuodenaikana ja se on henki pois. Haaveilu jostakin olemattomasta paremmasta auttaa edes vähän jaksamaan. Olenhan ollut eksyksissä ja viimeisien selviytymisvoimien varassa jo kauan.
Nyt top tykkänään tuollaiset puheet. Apua saat sinäkin. Sun täytyy uskoa että hyvä voittaa. Olet arvokas juuri tuollaisena taivaan isälle! Anna lääkäreille mm. mahdollisuus auttaa. Rukoilen sinulle paljon voimia. Älä luovuta. Lupaathan sen mulle ja muille? Kirjoita myöhemmin miltä tuntuu. Haluamme kuulla sinusta vielä rakas ihminen! 🩷⚓🙏
Älä tee sitä, Älä ota riskiä että joudut ikuiseen helvettiin. Jumala kyllä auttaa sinua kun hänen puoleensa käännyt Hän on elämän antaja ja ottaja.
Onko tästä apua, ehkä voit samaistua.
https://m.youtube.com/watch?v=eISnmzvL-JE
Samaa mietin minä näiden vitun kasvainten kanssa.
Terveyttä pitäis hoitaa kunolla mut ei oo rahaa siihen.
Sivusta.
Itsekään en välittäisi elää, mutta elän koska elän toivossa että saan nähdä Jeesuksen ja elämäni kuuluu hänelle. Ei ole minun tehtäväni päättää milloin se loppuu. Kohtaloni yläpuolella on hyvä ja rakastava Jumala. Tähän luotan.
Kauniita sanoja kiitos. Hyvin sanottu kohtaloni yläpuolella...🩷
Olen ollut joskus samassa pisteessä mutta jälkeenpäin olen tyytyväinen taisteluuni.
👍👍
Lopeta valehtelu
Ihmisyydettömyydessä taisteleminen ei ole koskaan sen arvoista
”Taistelu”
Olisi kiva kuulla meneekö jo paremmin! 🩷
Tässä hoitajan neuvo:
Soita huomenna aamulla klo 8 terveysasemallesi, kerro itsemurha- suunnitelmistasi niin saat lääkäriajan. Kaikki järjestyy kyllä!
Voitko aloittaja liikkua onko toimivat kädet ja jalat? Kesä tulee ajattele voit tehdä mitä vaan ja mennä mihin vaan ja hankkia vaikka uusia harrastuksia. Ajattele pieniä hyviä asioita. Keskustele sinulle läheisten ihmisten kanssa terveysmurheista ja että asia vaivaa sinua. Varmasti löytyy apua kaikki voivat väsyä henkisestikin jossain kohtaa. Ei sairautta tarvitse hävetä kaikki sairastuu. Aurinkoista kevättä ja positiivista mieltä sinulle 🌞
Olen joskus ollut samassa tilanteessa ja toivonut, että pääsisi pois. Jos sinulla on esim. kroonisia kipuja, niihin löytyy apua ja tukea oikealta ammattilaiselta. Lähdin itse opiskelemaan alaa. Jouduin painimaan invalidisoivien kipujen kanssa. Olen saanut nyt takaisin otteen niistä ja muutenkin elämästä.
Ihanaa kuulla. Tsempit edelleen! 🩷
Tsempit takaisin ja kaikille muillekin! 🩷
Joskus taistelut ovat kovia. Ei kannata antaa periksi.
Ei ehkä kannata ihtiää teloa,koska? senjälkeen vasta edessä onkin mustaa ja pahaa ,,niin olen kuullut? Ja sitä jatkuu,ei loppua. ON muitakin vaihtoehtoja ?? PAREMPIA. mietipä vähän ,kannattaa.
En tiedä aloittajan tilanteesta mitään joten kommentoin yleisesti vastaavia kirjoituksia tai henkilöitä joilla samoja ajatuksia, kait ymmärrät että se on mielisairaus mikä saa päähän noita ajatuksia?
jos tosiaan tuollaista haluat tai toivot, niin mitäs jos sitä lähtisi hakemaan vaikka extreme urheilun kautta, tai muun vaarallisen lajin, kuten vaikka ratsastus, moottoriurheilu, kalliokiipeily, sukeltaminen, laskuvarjohyppy..... tai vaikka maantiepyöräily, todennäköisyys kuolemaan on heti suurempi kuin muuten. Anna sattumalle tilaisuus korjata pois, useita tilaisuuksia, joka päivä. Niin sitä ei tarvitse itse tehdä.
Se tekosi olisi tyhmin mitä voisit tehdä. Sinulle on annettu elämä ja sinulla on läheisiä jotka rakastavat ja välittävät. Aina elämässä tulee vastoinkäymisiä, kaikenikäisille. Oli minullakin teininä, nuorena aikuisena, aikuisena ja nyt vieläkin eläkkeellä olevana mummona. Ne vastoinkäymiset vaan pitää kohdata, aina löytyy tie eteenpäin. Ei aina niin siloinen mutta elämä on elämistä varten niin kauan kun sitä meille suodaan. Unohda pahat ajatukset ja keskity tulevaan; tuokoon se mitä vaan, kaikesta selviää. Voimia sinulle!
Äskeiseen tekstiin haluan vielä lisätä; raha ei rakkautta ja onnea tuo. Ei myöskään terveyttä. Jos olet velkaantunut, siihenkin löytyy apua. Velkaantuminen on uutisten mukaan hyvin monella arkipäivää, esim. sen takia ei tarvitse miettiä päiviensä päättämistä. Sama ihmissuhteissa; kukaan ei ole sinun henkesi arvoinen, ei ikinä. Suru ottaa aina aikansa mutta lopulta menee ohi, uskothan?
Ei minuakaan masenna, mutta silti elämäni tulee -toivon mukaan ja mikäli se minusta on kiinni- päättymään itsemurhaan. Tässä maassa ei pelaa vanhusten hoito, ei ole pelannut vuosikymmeniin jos koskaan, joten mikäli en joudu onnettomuuteen jossa joko kuolen tai vammaudun niin, etten pysty tappamaan itseäni, niin aion tappaa itseni ennen kuin tulen niin vanhaksi, että olen muiden avun varassa.
Kannattaa lopettaa se oman olon pohtiminen ja sen sijaan alkaa panna asiansa kuntoon. Siitä tulee hyvä olo.
Kyllähän silloin pitää päättää elämänsä jos ei rahat riitä kaikkiin leluihin ja haaveisiin, varsinkin jos ei työ ja opiskelukaan kiinnostaa.
Eli siitä vaan, tee palvelus itsellesi ja yhteiskunnalle.
Hei,
Hyvä, että kirjoitit tänne ja onneksi olet jo saanut paljon hyviä vastauksia.
On olemassa monia auttavia tahoja, joihin voi olla yhteydessä anonyymisti ja matalalla kynnyksellä. Etenkin itsetuhoiset ajatukset kannattaa ottaa puheeksi. Ao. palveluista voi halutessaan saada tukea ja vinkkejä myös muuhun avun hakemiseen.
- Tukinet.net - Tukipisteesi netissä https://tukinet.net/
Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukihenkilö löytyy mm. MIELI Tukisuhteesta. https://tukinet.net/teemat/mieli-tukisuhde/tukisuhteet/
Tukinetissä on myös monenlaisia keskusteluryhmiä ja chattejä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja.
Joka viikko ma ja to klo 15-21 sekä ti ja ke klo 15-19 on MIELI Kriisichat päivystys, jossa voi jutella kahden kesken päivystäjän kanssa. Tukinet on avoinna kellon ympäri vuoden jokaisena päivänä.
- MIELI Kriisipuhelin
Jos soittaminen tuntuu omimmalta vaihtoehdolta, niin Kriisipuhelin päivystää 24/7 numerossa 09 2525 0111.
- Kriisikeskukset
Ympäri Suomea toimii myös kriisikeskuksia, joihin voi mennä keskustelemaan paikan päälle. Osassa yksiköistä myös etävastaanotto on mahdollinen. Yhteystiedot löytyvät mm. MIELI Suomen Mielenterveys ry:n nettisivuilta: https://mieli.fi/tukea-ja-apua/keskusteluapua-kriisivastaanotoilla/
Akuutissa tilanteessa soita 112.
Lämpimin terveisin
MIELI Kriisikeskus Helsinki/Kata