Se aate on ollut hirvittävä yhdessä natsismin kanssa. Miksi maassa on näin paljon vassuja? Eikö ihminen havahdu ajattelemaan millaisen aatteen kanssa on tekemisissä? Eikö ihmisellä ole minkäänlaista empatiaa aatteen vaikuttamia miljoonia kuolonuhreja kohtaan? Onko ihminen kylmä näitä uhreja kohtaan. Samat kysymykset koskevat myös natsismia jota ei onneksi näe missään. Toisaalta sama aate.
Miljoonannen kerran, miksi vasemmistoaate?
Anonyymi-ap
72340
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 72
Vanhimmat
En ymmärrä miksi ihminen nykyaikana voi tuollaista aatetta kannattaa. Nykyään kaiken järjen mukaan ihmisten pitäisi olla jalostuneet humaaneiksi ja sivistyneiksi. Paskan marjat sanon minä.
Uskotko yhtä aikaa miljoonien vuosien evoluutioon ja parin sukupolven aikana syntyneeseen ja jalostuneeseen humaaniin sivistykseen? 😂
Ei ihminen ole jalostunut yhtään miksikään tuhansissa vuosissa.
Yhtä raadollinen kuin ennen.
Ethän sinäkään ole jalostunut muuksi kuin umpirasistiseksi vihanlietsojaksi.
Kommunismi ja sosialismi on kauniita ajatuksia, kaikilla olisi kaikki tarpeellinen kukaan ei kärsisi nälkää tai muuta puutetta? Mutta kun se ei toimi, koska ihminen haluaa jotain muuta eikä halua että yhteiskunta päättää hänen puolestaan. Ja kaikki Kommunistien johtajat ovat olleet vallanhimoisia diktaattoreita? Onneksi tämä julma ihmiskokeilu on pääasiassa loppunut?
Suomen ainoa kommunistinen puolue SKP sai edellisissä eduskuntavaaleissa vain 3044 ääntä, eikä tietenkään yhtään edustajaa lävitse.
Joten vain säälittävät jälkeenjääneet typerykset vouhottavat niistä säälittävistä jälkeenjääneistä änkyröistä, jotka ovat täysin marginaalisia vailla mitään valtaa.
Ainahan se on mukavampi käyttää toisten tienaamaa varallisuutta kuin omaansa.
Niin luulisi, mutta kun ei ole.
Se kyttäys, kateus ja sisäinen tieto siitä, että ei ole itse ansainnut mitä saa on aika raskas. Omien varojen käytössä säilyttää itsekunnioituksensa.
Olen sanonut usein että aatteet ovat aiheuttaneet vain hävitystä ja kuolemaa ihmiskunnan historiassa. Ja vielä niistä toista kannatetaan oikein urakalla. Ihminen on todella pimeä olento.
"Syntinen" sanovat.
Olen arvioinut että maassa on noin 80 prosenttia enemmän tai vähemmän vassuja. Nämä ovat ylen aivopesun tulosta. Loput on persuja ja Kd-puoluetta. Tämä vastaa Trump -vihaajien prosenttimäärää.
Yle on haukkunut Trumpia lähes kymmenen vuotta ja kyllä siinä ajassa ihminen aivopeseytyy vihaamaan häntä.
Trump tuhoaa parhaillaa USA:ssa sekä maan taloutta että demokraattista oikeusvaltiota ja silti persupölvästi hurraa Trumpille.
Ei siis mikään ihme että kaikki muutkin arviosi ovat todellisuudelle vieraita.
Trump nyt vain ei ymmärrä mitä on tekemässä. Trumpin aika tullaan muistamaan taloudellisena epäonnistumisena. Tulet näkemään ellei Trumpin kelkka käänny, pahimmillaan aikaistetut uudet vaalit.
Ihmisten enemmistö vain on toopeja jotka juoksevat vakuuttavimman puhujan perässä vaikka suoltaisi täyttä soopaa. Oma tieto ja äly ei vain riitä.
Vai miten selitätte mm. Hitlerin, Trumpin, Putinin, Maon, Stalinin ja Pohjois korean? Säälittävintä on myös se etteivät järkipäiset ympärillä olijat tee asialle mitään vaan toljottavat mukana. Tuossa kiteytyy demokratian etu jossa täytyy pitää huoli myös siitä ettei raha ratkaise poliittista voittajaa koska se vääristää demokratian kuten amerikassa on käynyt.
Noin muutoin ihminen on vastuussa omasta toimeentulostaan, ei valtio tai muut kansalaiset. Poislukien selvästi sairaat ja vanhukset, muut saa potkia työhön vaikka katua lakaisemaan muutamaksi tunniksi 5 päivänä viikossa. Jos saa ilmaista tukea niin jotakin on vastineeksi tehtävä. Toisen palkasta varastaminen on toisten halveksuntaa.
Kiitos hyvistä nauruista!!! Tuo on typerintä hölynpölyä mitä olen pitkään aikaan lukenut.
Meillä on oikeistohallitus, ellet hölmö ole sattunut huomaamaan.
Internationaalisen sosialismin ja kansallisen sosialismin ero on siinä, että kansallisessa sosialismissa ligvidointi rajoittui etnisin perustein tapahtuvaksi, mutta internationaalisessa sosialismissa ligvidointi on laaja-alaisempaa luokkavihollisia koskevaa. Luokkaviholliseksi voidaan puolestaan määritellä kuka vain jos naama ei miellytä.
Tämän vuoksi kansallisella sosialismilla verrattuna internationaaliseen sosialismiin ei edes teoriassa ollut mahdollisuutta päästä ligvidoinneissa lähellekään internationalistien tuotantolukuja.
Pahoja asioita kumpikin. Hyvin selitit
Ei kaikki natsit olleet pahoja.
Ei kaikki kommarit...
Ei kaikki venäläiset...
Ei kaikki muslimit kannata shariaa....
Aikakaudet ja trendit vaihtelee.
Mikä merkitys on marginaalisella poikkeuksella?
Ai kuten sinä?
Viihteellinen havainto 😂
...mutta ei vastaa itse kysymykseen?
Kun katsoo kumpaa tahansa näistä aatteista ja niiden systeemeitä toisen maailmansodan aikana, ei hirveämpiä systeemeitä voi kuvitella. Neukku ja natsi-Saksa. Nykyään pohjoiskorea edustaa täsmälleen samanlaista systeemiä.
Missä olette nähneet tällaisen systeemin joka olisi tai olisi ollut demokratia? Sen haluan tietää. Minä en lähes kuuteenkymmeneen ikävuoteen asti ole tällaista havainnut.
Venäjä edustaa myös totalitarismia. Ei pyrkii sitä kohti. Aloittaja.
Eu siis
Ei pidä paikkaansa. Piruparka, et tiedä edes EUn sääntöjä.
...ja sinä et ole ymmärtänyt niitä.
Koska ihmisen kateus, pelot ja huonon itsetunnon luoma tarve kytätä muita on jo ihmisessä. Ja kaikki tuo alkukantainen paska luo ihmisissä tunteita, jotka resonoi vasemmistoaatteen kanssa.
Samalla vasemmistoaate antaa ihmiselle myös oikeutuksen olla köyhä ja kurja sekä "laillisesti" korjata asia varastamalla muilta.
Meritokraattinen ajattelu ei resonoi vasemmistoaatteen kanssa, koska siinä voi ihminen epäonnistua. Sellainen on ajatuksenakin vaarallista ja henkisesti raskasta, eikä tue millään tavalla kateutta ja muiden kyttäystä vaan jättää tuon paskan ihmisten itsensä käsiteltäväksi.
Eikä se monelta onnistu.
Tilastojen mukaan tunnehallinta ei luonnollisesti onnistu erityisesti tunneohjautuvilta, eli todennäköisimmin naisilta tai henkisesti heikkolahjaisilta, jotka haluaa uskoa vasemman laidan hyvinvointi, holhous ja keskusjohtoisuus ajatuksiin. Myös turvallisuushakuisuuteen vedotaan vasemmiston mainospuheissa, vaikka historia osoittaa jo sen tekemien murhien määrällä koko ideologian mädän juuren.
Erityisen vaikeaa oikean laidan meritokratia on myös silloin ihmiselle, jos tällä ei ole itsellään mitään pyrkimyksiä, onnistumisen tahtoa tai edes itsetuntoa. Voi vain yrittää kuvitella miten vaikeaa on ihmiselle katsoa peiliin ja altistaa itseään oikeiston ajatusmaailmalle.
Onkohan se edes mahdollista, jos on vasemmiston ideologiaa niellyt vuosikymmenen tai elänyt yhteisössä joka viljelee ja glorifioi haitallisia ja alkukantaisia tunyeita ja viettejä?
Minun on vaikeaa omaksua oikeistolaista ajattelua, kun mieleeni tulee aina vanhempieni elämänvaiheet. Isäni kasvoi tiettömän taipaleen takana, kävi neljä luokkaa koulua ja elätti pientä perhettään huonosti palkatulla työllä, eikä äidinkään kohtalo äidittömänä puoliorpona ollut sen ruusuisempi......
Oisko niin että se vaikeus liittyy enempi siihen olkiukkoon, jota "oikeistolainen ajattelu" edustaa mielessäsi?
Oletko katkera? Eihän nykyiset ihmiset noihin entisiin mahdollisesti vääryyksiin ole syyllisiä. Joten jätä mahdollinen katkeruutesi ja kaunasi pois ja elä tätä päivää. Ei pidä kostaa vääryyksiä sellaisille joilla ei ole niihin osaa eikä arpaa. Eli nykyihmisiin.
Ei pidä tietenkään kostaa kenellekään vääryyksiä joita on kokenut.
Tuo pitäisi jonkun kertoa Saksikädelle, joka parhaillaan kostaa kokemiaan vääryyksiä kaikille yhteiskunnan heikko-osaisille, joita vihaa raivona.
Miten oletat että kukaan edes läpällä pitäisi noita holtittomia mielikuvitusväittämiäsi Purrasta varteenotettavina?
Eikö tuollaisten pelkkä ääneen sanominen saa jo sinua itseäsi epäileen niiden järjettömyyttä?
Miten oletatte edellä ollutta väitettä siitä että 80 % suomalaisista eli kaikki muut paitsi persut ja kristilliset ovat mua vasureita, edes jollain tasolla uskottavana?
Kaikki normaalit täysjärkiset tietävät että meillä on oikeistohallitus. Hallitus joka on koko ajan leikannut vain yhteiskunnan heikko-osaisilta, näitä vielä ylimielisesi ja ivallisesti pilkaten ja solvaten, samaan aikaan kun tekee tulonsiirtoja rikkaille.
Purran leikkaukset kohdistuvat vain hänen vihaamiinsa ihmisiin ja vain ideologisilla perusteilla, eikä taloudellisilla. Kyykyttää puolustuskyvyttömiä ihmisiä joita vihaa ja pitää loisina.
Vasemmisto ja kommunismi on eriasia.
Vasemmisto aatetta tarvitaan pitämään vielä paljon pahempi äärioikeisto kurissa.
Vasurius on aste joka synnyttää sitä äärioikeistoa vastavoimaksi.
Aloittaja on harvinaisen tyhmä ja sivistymätön jopa persuksi. Käy raivoisaa taistelua itse kyhäämäänsä olkinukkea vastaan täydellisen tietämättömyyden antamalla varmuudella. Sellaistahan se on kun ei ole älyä eikä mitään yleissivistystä.
Okei, oot eri mieltä.
Sepä hieno puheenvuoro.
Ja tässäkö oli kaikki mitä se äly, tieto ja yleissivistys nyt sai keskusteluun puristettua? Siis poislukien ad hominem hyökkäykset.
Avaajan mielestä 80 % suomalaisista on muka vasureita.
Sellainen väite edustaa niin pohjatonta tyhmyyttä, että sitä ei selitä muu kuin älyttömyys ja sivistymättömyys ja tietämättömyys.
Oikeiston puolelta ei löydy minkäänlaista inhimillisyyttä. Sen on jo tämä yhteiskunnan heikko-osaisia solvaava ja sortava oikeistohallitus meille näyttänyt, joten siksi siis vasemmisto.
Toi sinun "inhimillisyys" on se tyypillinen vasurien puheenvuoro silloin kun yritetään löytää näkökulms jolla vesittää meritokraattinen ajattelu oikeiston ideologiasta.
Se ei toimi.
Ei nimittäin ole inhimillistä varastaa toiselta ja sitten haukkua ja syytellä tätä siitä, että ei itse onnistunut varastamaan riittävästi.
Äärioikeistolaisen huvittava olkinukke, jolla yrittää puolustella sitä että pitää yhteiskunnan heikko-osaisia loisina jotka pitää tuhota ja hävittää yhteiskunnasta. Koska oikeistosta ei löyty mitään inhimillisyyttä. Rikkaille lisää ja muilta kaikki pois, siinä oikeiston politiikka pähkinänkuoressa ja juuri sitä ja vain sitä nykyinen hallitus on koko ajan ajanut.
Ei suinkaan kukaan yritä ketään tuhota tai hävittää.
Riittää kun tunnustetaan että:
- ei ole okei tulla toisen lompakolle ja VAATIA yhtään mitään
- ei ole okei sitten VALITTAA ja SYYTELLÄ maksajaa
- ja että jokaisen on tunnustettava oma osuutensa ja VASTUUNSA siitä mihin on päätynyt elämässä, eikä syytellä ketään muuta
Mitä sitten tuohon rukkaille lisää ajatteluun tulee, niin ei se tapahdu siksi että oikeisto niin olisi yhteiskunnan virittänyt. Se tapahtuu siksi että rikkaat edelleen tekee rikastumisensa eteen asioita - toisin kuin se sun mainitsema vasuri-loinen.
Ja se on oikein. Palkka kuuluu tekijälle eikä äänekkäimmälle kurjuuttaan valittajalle.
Oikeiston politiikka antaa mahdollisuuksia rakentaa omaa elämää ja sen looginen seuraus on, että jotkut rakentaa elämäänsä ja varallisuuttaan enemmän kuin toiset.
Vain vasuri näkee vääryyttä siinä että edellisen seurauksena toisella on enemmän kuin toisella.
Vain oikeistolainen näkee oikeana sen että Saksikäsi antaa rikkaille mittavia verohelpotuksia, samaan aikaan kun leikkaa köyhiltä, työttömiltä, sairailta, vammaisilta, vanhuksilta ja köyhiltä lapsiperheiltä & yksinhuoltajilta.
Vain oikeistolainen pitää oikeutettuna sitä että Saksikäsi ja hänen puoluetoverinsa leikkaavat kaikesta terveydenhoidosta ja sairaaloiden päivystyksestä ja siirtävät hoitoa mahdollisimman paljon yksityisille - eli tekevät siinäkin massiivista tulonsiirtoa köyhimmiltä rikkaille.
Eihän rikkaiden tarvitse tehdä mitään itse rikastumisensa eteen, kun sen tekee heille Saksikäsi verohelpotuksilla, leikkauksillaan ja tulonsiirroillaan.
Omien havaintojen mukaan katkerasta vasemmistosta rikkauksiin päässeet henkilöt ovat kaikkein veemäisimpiä rikkaita jotka kyllä ulostavat katkeruutensa vauraille ja koka suuntaan. Niin se takki kääntyy eikä edes itse huomaa.
Ei ole mitään "vasemmistoaatetta", vaan maailmanjärjestystä ja niihin lukeutuvia ihmisoikeuksia realisoiva sosialismi.
"Oikeistoaatteen" kaikki järjelliset ihmiset tietävän edustavan alkukantaisten viettien ohjaamaa alhaista ihmisluonnetta mielenhäiriöisyyteen sekoittuneena.
Onneksi tähän tulee muutos käynnissä olevissa vaaleissa, siis muutos millä eväillä tätä maata ohjataan.
Olipa köpö yritys selitellä mustaa valkeaksi.
Kun ei toi vasemmiston ylistyspuhe oikein suju niin menisitkö cancelöimään jonkun välillä vai suunnitteletko mieluummin sosialisoivasi jonkun ihmisen omaisuutta?
Älä viitsi persuilla.
Tpivoisin ettei tarvisi, mutta kyllä jopa täällä täytyy välillä valaista vasuria järjen valolla.
Se luulee pian muuten näkevänsä pimeydessään.
Itseään kun kehuu, kehuttavaa riittää.
Vasemmistoaatteessa kuulemma on pari hyvää prinsiippiä. Ne ovat yhteisön eteen työnteko ilman korvausta ja omastaan antaminen.
Sitten tulee iso mutta. Milloin vassut näitä asioita noudattaa käytännön tasolla? En ole koskaan havainnut sellaista. Päinvastoin he kiristää lisää hilloa itselleen lakkoaseellaan joka on mahtava. Ovat ns. huonosti läksynsä lukeneita vassuja.
Onko se hyvä aate jos työtä pakotetaan tekemään yhteisön eteen ja se omasta antaminenkin tarkoittaa että otetaan naapurilta ja väkisin.
Mistä se johtuu,että raha tulee rahan luo, rikkaat suhteessa muihin rikastuvat.
Siitä että rikkaat tekee sitä rahaa vipuamalla rahalla.
Mutta tulee se raha pienemmänkin rahan luo ihan samalla periaatteella, kun vaan ryhtyy tekemään niille asioille jotain.
Olet hakoteillä.
Ai, onko se ryhtynyt vasuriksi?
Koska ovat laiskoja, eivät tee mitään, haluavat lisää tukia.
Brittiläinen kolonialismi on tappanut vielä enemmän ihmisiä, pelkästään Intiassa 100 miljoonaa.
https://www.aljazeera.com/opinions/2022/12/2/how-british-colonial-policy-killed-100-million-indians
Vaaditaanko nyt porkkanaa soittava kuningas mestattavaksi?
Kommunismin sisaraate on natsismi. Onhan molempien diktatuurien pohjana sosialismi.
Samaa paskaa eri paketeissa.
Nats-ism on kansallis-oppi.
Se on yhtä kaukana kommunismista kuin on persu työläisestä.
Vasemmisto on aate, johon kuuluu sosialismi, kommunismi, marxismi jne. Sen sydän on hiilen musta ja tavoitteena romuttaa kaikki, mitä kapitalismi on rakentanut. Säälimättä.
Oikeisto on aate johon kuuluu fasismi ja natsismi. Sen sydän on patamusta ja tavoitteena romuttaa kaikki tasa-arvoiset ihmisoikeudet ja demokraattinen oikeusvaltio, jota vasemmisto on huolella rakentanut vuosikymmeniä.
Minulle vasemmisto on merkinnyt 'vapautta, veljeyttä ja tasa-arvoa', myöhemmin 'työtä ja leipää', sittemmin 'rauhaa ja ihmisarvoa' .
Markkinatalous, johon sosialidemokraatit, läntisen maailman, sitoutuivat, on merkinnyt hyvinvointivaltiota, jossa valtio on taannut kaikille kansalaisilleen mahdollisuuden tavoitella onneaan koulutuksen ja terveydenhuollon tuella. Jossa on rakennettu eläkejärjestelmä, lastenhoiton, vanhustenhoito ja sairaitten hoito osin tasaamalla tuloja progressiivisella verotuksella.
Sieltäpä sitten soinen alusmaa pompsahti maailman parhaitten valtioiden joukoon! Sanon sitä sosialismiksi. Vaikka ei ole mitään yhteyttä sortoon ja diktatuuriin!
Tämä aloitus ja nämä kommentit osoittavat taas sen miten mieleltään sairaita Persut on.
Koska vasemmisto taisteli:
- 8 tunnin työpäivän
- viisipäiväinen työviikon
- palkallisen sairausloman
- kesälomat
- työeläkkeen
- äitiysloman
ihan vaan muutamia syitä mainitakseni.
Porvarit vastustivat aikoinaan kaikkia näitä.
Vastustavat edelleen ja siksi vihaavat vasemmistoa. Porvareiden mielestä pitää olla ilmaista orjatyövoimaa vailla mitään oikeuksia.
Se että vasurit ovat kehdanneet vaatia siedettäviä työolosuhteita, palkkaa jolla tulisi toimeen sekä etuuksia lapsiperheille, on oikeistolaisten mielestä hävytöntä ja törkeää. Hallituksen tavoite onkin ollut palauttaa työolosuhteet 100 vuoden takaiselle tasolle ja sitä kohti onkin koko ajan menty.
Älkää turhaan käyttäkö aikaannne tälläisten aloitusten kommentoitiin.
Persut hörisköön keskenään
Niin just. Ja sieltä ne löytyvät nykyisten persujenkin esi-isät! Vaikka markkinatalous petti. Ja omistajat siirsivät tehtaansa halpatyömaihin. Ja jättivät savuavat rauniot!
Mutta eipä se ollut demareitten päätettävissä!
Vasemmistolaisuus on olemassa, koska kaikki ihmiset eivät ole sivistyneitä ja harkintakykyisiä. Sivistymättömät, harkitsemattomat ja muut vammaiIijat kerääntyy yhteen ja luovat oman Iahkon. Se on yhtä paska kuin ihmiset itsekin. Ja seuraukset on nähtävissä.