Poissaolo

Jos palvelusvelvollinen on luvatta pois palveluksesta, poliisin on palveluspaikan pyynnöstä toimitettava hänet palvelukseen.

Miten tämä käytännössä tapahtuu? Jos sivaria ei tavoiteta kotoa, minkälaiset etsinnät poliisi käynnistää? Poliisin resurssit tuntien en usko, että sivarikarkuria etsitään yhtä innokkaasti kuin vaikkapa henkirikoksesta epäiltyä?
4530
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Sivarina voin sanoa sen että Lapinjärven/palveluspaikan kuria on ihan turha verrata armeijan kuriin jossa palveluksesta poissa oleva on heti etsintäkuulutettu. Tuskin poliisi käynnistää mitään etsintöjä kovinkaan nopeasti, vaan palveluspaikka odottelee varmaan aika hyvän aikaa ennen kun alkaa tehdä asialle yhtään mitään. Riippuu tietysti siitä miten pitkän aikaa on ollut kateissa, mutta en osaa sanoa miten pitkän aikaa voi pakoilla ennen kun poliisi kiinnostuu jäljittämään sivarikarkuria. Mutta voin sanoa että sivarikarkuria ei tietenkään etsitä poliisin toimesta läheskään yhtä innokkaasti kun sotilaskarkuria, puhumattakaan sitten vaarallisista rikollisista.

Äänestä

Jos ei sivaria kotoaan tavoiteta, niin ei sitä sen kummemmin etsitä...ellei sitten katoa hyvin pitkäksi aikaa jolloin voi alkaa epäillä jo henkirikosta kun kaveria ei näy eikä kuulu.
Suomes on hankala kadota pitkäksi aikaa, kun tarttee rahaa ruokaan ja katon pään päälle..ja jos on oma vuokrakämppä nii kuka sen haluis menettää sen takia että ei jaksa istua sivariduunissa sitä 8 tuntia vaa lähtiski mielummi pakoon johonki huitsin nevadaan

Äänestä

voiko kukaan sanoa kauanko aikaa ennen kuin tekevät kotietsinnän?

Äänestä

ja onko heillä velvollisuus ilmoitttaa tästä? etsintäkuullustelusta?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sivari kirjoitti:

Jos palvelusvelvollinen on luvatta pois palveluksesta, poliisin on palveluspaikan pyynnöstä toimitettava hänet palvelukseen.

Miten tämä käytännössä tapahtuu? Jos sivaria ei tavoiteta kotoa, minkälaiset etsinnät poliisi käynnistää? Poliisin resurssit tuntien en usko, että sivarikarkuria etsitään yhtä innokkaasti kuin vaikkapa henkirikoksesta epäiltyä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu