Trumputin parivaljakko

Anonyymi-ap

Hyvin on Trump saanut ihmisten huomion kiinnittymään talouspropagandaan ja pelaa suoraan Venäjän pussiin.

Lanseeraan tänään ilmauksen: Trumputin

Trumpin tarkoitus on sekoittaa maailman talous ja aiheuttaa kaaosta. Tässä hän on hyvin onnistunut. Tilanteesta hyötyy kuinka ollakaan Venäjä. Rauhan neuvotteluyritykset eivät ole johtaneet Ukrainan sodassa mihinkään ja Venäjä saa jatkaa Ukrainan pommittamista Trumpin suloisessa suojeluksessa.

Olen asunut Yhdysvalloissa ja valitettavasti enemmistö ihmisistä on niin juntteja, ettei Suomen Perähikiältäkään löydy vastaavia. Tämä enemmistö äänesti Trumpin valtaan ja tässä on tulos.

Media kirjoittaa Suomessa täysin propagandaa ja annetaan sellainen kuva, että USA:ssa olisi ihmiset nousemassa Trumpin hallintoa vastaan. Mielenosoituksia on, mutta Trump johtaa USA:ta nyt diktaattorin ottein ja se vähemmistö, joka häntä vastustaa, ei voi kuin katsoa miten maailmassa on menossa varallisuuden "uusjako". Käytännössä rikkaat rikastuvat entisestään, koska keskiluokalla ja köyhälistöllä on ne vähäisetkin sijoitukset romahtaneet ja lisää ei voi halvalla ostaa. Rikkailla taas on varallisuutta ja kykyä ostella pörssiyhtiöiden osakkeita, vaikka oma salkku olisi sulanut väliaikaisesti.

Onnittelut niille joilla on nyt varaa shoppailla.

4

153

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      3 apinaa johtaa kaikkea, Trump, Putin ja Musk, lopputulos täystuho.

      • Anonyymi

        Vaikka apinatkin on viisaampia, kuin ko.


    • Anonyymi

      Ainakin Trump onnistunut hyvin kääntämään kaiken huomion pois Ukrainasta ja Gazasta. Tämä lienee hänen tarkoituksensa.

      Huonoin Presidentti mitä on koskaan nähty, sillä jää historiaan.

      Ja länsimaat pokkuroivat tämän oranssin klovnin edessä, koska pelkäävät narsistisen Trumpin mielivaltaista kostoa. Trump ei ole normaali ihminen, hän elää jossain ihan toisessa todellisuudessa ja ei kykene arvioimaan omaa käytöstään objektiivisesti, vaan pitää itseään erinomaisena.

      Se on tosiasia, että Trump on tehnyt jotain sellaista mitä ei yksikään aikaisempi presidentti ole tehnyt. Muutamassa kuukaudessa onnistunut kylvämään kaaosta ja sekasortoa globaalisti. Siitä hän jää historiaan, mutta Trump ei itse ymmärrä, että jää historiaan vain negatiivisessa merkityksessä, kukaan ei tule ylistämään hänen suuruuttaan.

    • Anonyymi

      Trump tukee Venäjän hyökkäysotaa Ukrainaa vastaan, Israelin mielivaltaista kansanmurhaa Gasassa ja sekoittamalla Kiinan vientikaupan sotkee Kiinan Taiwanin valtaamisen.

      Kun koko globaali länsi keskittyy katselemaan pörssikursseja, unohtuu rauhanneuvottelut ja sodat.

      Trump todellakin tulee jäämään historiaan huonoimpana presidenttinä. Jos olisin amerikkalainen, häpeäisin, että tällainen selvästi luonnehäiriöinen idiootti on valittu presidentiksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen miettinyt kauan

      miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h
      Ikävä
      37
      3097
    2. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      52
      2614
    3. Archie ja Iida ero.

      Suuri kohujen saattelema rakkaustarina on ohi?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      140
      2565
    4. Olen levoton takiasi

      Enkä saa itseäni rauhoittumaan
      Ikävä
      158
      2114
    5. Ostiko maailma sinut minulta?

      Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue
      Ikävä
      20
      1868
    6. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      73
      1655
    7. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      40
      1469
    8. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      22
      1270
    9. Älä stressaa. Rakastan sua

      Eikä tämä tunne mene pois, se on varmaan jo huomattu kumpikin ❤️
      Ikävä
      51
      1057
    10. Minna Kuukka joutui jekuttamaan ovelasti TTK:n takia - Tästä oli kyse - Tunnustaa: "No joo, joo..."

      Symppis Minna Kuukka! Minna on kyllä erinomainen valinta Tanssii Tähtien Kanssa -oppilaaksi - vai mitä mieltä olet? To
      Tanssii tähtien kanssa
      24
      1032
    Aihe