Miksi täällä joku väitti että Mauno on kieltänyt juomasta alkoholia? Raamattukin sen hyväksyy. Jotkut ihmiset ruuan kanssa juovat viiniä tai olutta lasin kaksi.
Ruokajuoma
Anonyymi-ap
14189
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Yksikin äijä kerran kuvaili mitä oli syönyt niin usein oli lonkero tai pottu kaljaa ruokajuomana. Ei kukaan uskova kommentoinut mitään kun ei uskaltanut mutta selkeästi paheksui asiaa. No se oli sitä aikaa kun vielä ostettiin Casablanca kattotuulettimia kirpputoreilta ja laitettiin jousipyssy seinälle.
Minua ei häiritse jos jotkut ruuan kanssa juovat itse en koska ruoka maistuu silloin pahalle.
Olennaisempi asia olisi miten Mauno suhtautuu Israelin tekemään kansanmurhaan?
Vai uskaltaako olla mitään mieltä.
Onko ihmispelko niin suurta.
Israel ei tee kansanmurhaa. Poliisille ilmoitus tästä jatkuvasta valehtelusta, jolla tämä anonyymi valehtelee antisemitistin toivein, jolla ei ole totuuden kanssa mitään tekemistä. Hamas tätä valhetta levittänyt ja se valheena pysyy. Hamas pitää palestiinalaisia sodassa jatkuvasti ihmismuureina ja tästä ei uutisissa juuri kerrota.
Joskus ihmismuurit ovat itse hamasilaisia muslimeja, joskus pakotettuina pidettyjä nimellismuslimja, joilla ei ole mitään halua kuolla islamin hapatteen takia.
Varmaan poliisia kiinnostaa se, kun jonkun mielestä joku toinen valehtelee nettipalstalla :D
On tämäkin oikein aikuisten päiväkoti.
Mauno kielsi? Kuka on Mauno? Suomen arkkipiispa, helluntailaisten päällikkö tai joku merkittävä kristillinen johtaja Suomessa?
Raamatun kanta viinin käyttöön päihdyttävänä juomana on hyvin selvästi kielteinen.
Historiaa.
Tuskin siinä päihtyy kun ruuan kanssa käyttää siitä on raamatussa kohtiakin.
Psalmi114:15,
1 Tim5:23 on niitä useampiakin kohtia mutta tuossa muutama.
Juo mutta älä juo.
Ei aloittaja juo alkoholia ollenkaan.
Mauno ei kuitenkaan ole ottanut kantaa Israelin kansanmurhan yritelmään, mistä on kansanvälisesti varoitettu eikä poliisi ole ottanut tutkintaan sitä varoitusta.
Maunon luulisi avaavan sanaisen arkkunsa tästä asiasta jos kerran ottaa moneen polttavaan asiaan kantaa.
On kuitenkin kyse tärkeästä asiasta, siitä miten ihmisiä tapetaan. Jumalan luomia ihmisiä, ihmisiä joiden vuoksi Jeesus on kuollut, että he taivaan valtakuntaan olisivat matkalla, niin heitä tapetaan tilanteessa, joka ei miltään näkökulmasta ole välttämätön.
Mauno voisi ottaa kantaa siihen teurastukseen.
Vakiokysymys uskomattomilta. Käsitelty 1002 x. Kyllä se jauhaminen jo riittää.
Onneksi lopetin hihhuloinnin, niin saan juoda kaljaa, viiniä tai viinaa. Ilman jotain paaveja tai maunoja.
Jokainen oman harkinta kykynsä kautta tietenkin tekee niin kuin tekee.