Tapiskan ampuminen

Anonyymi-ap

Johan papalla hirtti sahan moottori kiinni ku emäntä teki puukaupat. Iltalehdessä luki

28

2138

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kaipa ukko luuli että hänen kautta kaikki päätökset oltava mitä talossa tehdään. Tais ukko unohtaa jos metsä yksin naisen omistuksessa hän saa tehdä mitä haluaa sillä.

    • Anonyymi

      Sehän oli ampujan omistuksessa metsätila.

    • Anonyymi

      Saako naapuri myydäkin minun metsää?
      Kysyy epätietoinen metsänomistaja🤔

    • Anonyymi

      Minä voisinkin siis myydä Pölkky Oy:lle vaikka Virkkusen Aarnon miljoonametsät.
      Kiinni veti!
      Lähetän tilinumeron Pölkky Oy:lle!

      Joko faktantarkistettu IS-uutinen on ihan kurvistuppurainen tai sitten annetaan valtuudet viidakonlaeille.

      Herrajumala, mikä uutisankka! Ihan aprillipila!

    • Anonyymi

      Jos emäntä omisti metsän ja teki kaupat niin vittuako se muille kuuluu.

      Olis ampunu jonkun….muun…vaikka poron…jostain ihmisten pihoilta paskomasta…😳vaikka hänkin raukka olis ihan syytön olento…olisko sittenkin joku muu kohde…vaikka…ihan …

      • Anonyymi

        äijä piti pilkkanaan kun ei kertonut mulle


    • Anonyymi

      Eiköhän tuo selvä ole miksi kuulat lenteli.

    • Anonyymi

      Miten noilta vihaisesti käyttäytyvistä ja toisia koko ajan voimakkaasti milloin mistäkin asiasta syytteleviltä henkilöiltä saadaan aseet parempaan talteen. Läheiset saattavat olla voimattomia. Kysymys ei liity tähän juttuun, mutta yleisellä tasolla ajateltuna.

    • Anonyymi

      Onkohan näin harhaisia ja vihaisia ukkeleita keskuudessamme enemmänkin vapaana?

      • Anonyymi

        Sinä kuulut niihin?


      • Anonyymi

        Korpien keskellä asuu kaikenlaisia jupuroita, joille riitaisuus ja oikeassa olemisen tarve on tullut syntymälahjana.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sinä kuulut niihin?

        On ainakin pöljä tuo, joka kirjoitit, " Sinä kuulut niihin?" Oletko omasta mielestäsi kovinkin nero ollaksesi.

        Oikea vastaus kysyjälle on: Ei ole.

        Nykyisin väkivaltaa on enemmän nuorisossa ja lapsissakin ja kaupungeissa nimenomaan.


    • Anonyymi

      Poromiehet tarjoavat lyijy myrkytystä lääkkeeksi kaikkiin kiistoihin

    • Anonyymi

      Vastaisuudessa kannattaa kaikki vähänkään agressiiviset pyssynomistajain lausunnot ilmoitella poliisille, ihan järjestään. Kyllä ne luvat perutaan ja aseet kerätään poikkee, kun riittävän monta ilmiantoa tulee. Surkia tapaus.

      • Anonyymi

        Näin pitää toimia


    • Anonyymi

      Onko Taivalkoskella enemmänkin liipasinhulluja ex-poromiehiä? Aseet pois.

    • Anonyymi

      Aseet pois kaikilta poromiehiltä!

    • Anonyymi

      Eikö liittys ennemmin että aseet pois kaikilta metsänomistajilta

      • Anonyymi

        Tuo ukko ei ollut edes sen metsänomistaja. Vaimo oli.

        Olisi vaimon pitänyt ottaa rautainen paistinpannu ja hakata sen ukon aseet tuhannen päreiksi.

        Olisi ilmoittanut käppänälle, että nyt minä just deaktivoin tuon pyssyn. Piste!

        Loppuuko horinat!


    • Anonyymi

      On sillä itselläki mehtiä ja varmaan hoitanut ne asiat perheessä

    • Anonyymi

      Toivottavasti ei enää tuomion jälkeen omista metsiä tämä elämän koululainen. Takavarikkoon ja metsistä saadut rahat uhrin omaisille.

    • Anonyymi

      Totuus ei aina ole se mitä kerrotaan. Lehdestä luin että ampujan oli sanonut että oli monta unetonta yötä ollut asian takia, ja ammuttu oli painajaisissa hänelle irvistellyt. Eihän normaalitilanteessa tuollaisia kokemuksia ihmiselle pitäisi tulla? Panee miettimään että mikä oli sitten totuus. Lehtijutusta ei tullut selvää käsitystä, mikä oli se asia mistä ampuja poltti päreensä niin pahoin.

      Voimia omaisille!

      • Anonyymi

        Myrskytuho oli niin valtava, että monella metsänomistajalla meni järki. Puut eivät kaatuneet vaan katkesivat, jolloin haljennut puu ei kelpaa tukiksi.


    • Anonyymi

      Vanhuksen kanssa ei käyty kauppoja asiallisesti ja rauhallisesti läpi jälkikäteen, miksi? Hän kaiketi oli oikeassa ja saada jotakin selville. Veikkaan tässä omaa hyötyä taustalla, ehkä rinkiä joka kusettaa metsän myyjiä tavoitellessaan omaa hyötyä. Useat vaan ihmettelevät hävinneitä puitaan, huonoja hintoja ja että kuinka rikas tuo ostomies onkaan, mutta luottavat edelleen asiantuntijoihin eli omistajiin.

    • Anonyymi

      Eli ostajiin.

    • Anonyymi

      Näitä tyyppejä löytyy tuosta sukupolvesta paljon. Ollaan aina oikeassa joka asiassa ja kuvitellaan, että aina vaan kaikki ihmiset yrittää kusettaa ja tehdä vääryyttä. Vaikka miten yrittäisi selittää ja esittää todisteita niin pää ei käänny koska nämä hirttäytyvät omiin ajatuksiinsa ja uskovat aina olevansa oikeassa. Sitten asioita märehditään ja murehditaan yöt läpeensä kun ollaan mukamas koettu niin vääryyttä, katkeroidutaan eikä päästä asiasta ikinä yli. Pihejäkin ollaan vielä kuin mikä ja hillotaan kaikki omaisuus, ja se on maailman tärkein asia että senttiäkään ei ikinä käytetä.

      Tässäkin ihan selkeä tapaus, että niitä tuulenkaatoja ei saa ajettua sieltä metsästä pois tekemättä ajouria, ja niitä varten täytyy kaataa myös pystyssä olevia puita. Mutta kun ukko saa päähänsä että nyt on kusetettu niin sitäpä junaa ei sitten enää käännetä. Toivottavasti tulee pitkä tuomio ja papan hilloamat metsät ja rahat menee korvauksiin.

      • Anonyymi

        Ihan mahdoton tapaus! Salakavala jurnuttaja. Jokin raja pitäisi nyt laittaa iäkkäiden aseenkantoluville.

        Tosin kun ihminen sekoaa, niin sehän tekee tappoaseen ihan työkaluistaj a kulkuneuvoistakin.

        Toivoton tapaus. Ikä ei järkeä anna.

        Kiitos hänelle, joka tempaisi aseen pois ampujalta. Kaikkihan siellä on olleet vaarassa, turha kaunistella.


    • Anonyymi

      Noh, eiköhän tästä lähin kannata metsänomistajan ottaa juristi mukaan jo kaupantekovaiheessa. Tulee todistaja myös suullisille keskusteluille ja sopimus tehtyä huolella tilkiten kusetukset pois. Mhy ei ole tässä yhtään sen kummempi taho kuin yhtiöt ja heillä on omat juristit mtk:ta myöten puolellaan.

    Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      199
      6974
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      159
      2056
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1698
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1400
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      55
      1258
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      50
      1128
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      100
      1074
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      7
      1016
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      253
      961
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      949
    Aihe