Lopetin jokin aika sitten Emmerdalen katsomisen. Pieni viehättävä englantilainen maalaiskylä ja sen asukkaat joihin aikoinaan rakastuin ovat muuttuneet täysin tuntemattomiksi minulle. Väkivaltaa, alati jatkuvaa surkeutta ilman yhtään iloa ja huumoria. En nauttinut sarjasta enää lainkaan. Mutta nyt tuntuu paljon paremmalta kun on puoli tuntia aikaa muuhun toimintaan, en kaipaa sarjaa sitten yhtään!
Lopetin Emmerdalen katsomisen
Anonyymi-ap
201092
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Samaa mieltä mutta en voi vielä luovuttaa. Rumaksi on kyllä mennyt, katson vielä vähän aikaa.
Sarja ja kylän meininki ovat muuttuneet paljon siitä ajasta, jolloin aloitin katsomaan 90-luvun lopulla. Edellistä kompaten ei kuitenkaan malta lopettaa...
Kyllä seurasin ennen mutta juurikin mennyt väkivaltaiseksi 😓!
Lopetin katselemisen viime viikolla, kun totesin, että joka ikinen hahmo ärsyttää nykyään. Hermot menivät joka kerta katsellessa. Tuli sentään katsottua n. 20 vuotta lähes päivittäin.
Itseltäkin jäänyt katsominen samoista syistä. Myös erikoisjaksoja ja aikahyppyjä on makuuni ihan liikaa. Ovat menettäneet tehoaan ja tuntuvat teennäisiltä. Tuossa tyylilajissa Emmerdale ei tule koskaan pärjäämään elokuville ja Netflix-sarjoille, vaan sen pitäisi palata pelaamaan päivittäissarjojen vahvuuksilla, joita ovat esimerkiksi samaistuttavat hahmot ja pitkäjänteisesti toteutetut juonikuviot syy-seuraus-suhteineen.
Robert Sugdenin paluu saattaa saada minut palaamaan takaisin Emmerdalen katsojaksi...
siis vierailu
Lue juonipaljastusketjua 10.
Siis paluu.
Ihana paluu.
En itse määrittele ihanaksi vielä hänen paluuta, kun on näytetty vasta muutama sekunti...
Seuraan Emmerdalea. Minusta se on hyvä.
Kelaan ohi, jos pahaa väkivaltaa. Jos väkivaltaa näen, ajattelen, että nehän vain näyttelee!
Hyvät näyttelijät ja lavasteet. Toden tuntuista.
Lemmen viemää -sarjan näyttelijä Dirk Galuba oli kerran saanut kotiinsa katsojalta varoituskirjeen. " Varo ne aikoo ampua sinut!"
Aika koomista. Täydestä menee joskus!
Minä lopetin jo koronan alettua, ei vaan jaksanut enää kiinnostaa. Samoin kävi salkkareiden kanssa. Enemmän kiinnostaa tosipohjaiset ohjelmat kuin nämä kirjoittajien mielikuvituksen tuotetta olevat sarjat. Ainoa sarja jota seuraan on Golden boy.
Nyt on Emmerdale mennyt pilalle. Ahdistavaa katsottavaa.
Hullu eläinlääkäri Tom! Jää se kiinni, mutta liian kauan kestää hänen hulluamisensa!
Aprilin tapaus on karsea, vähän överiksi mennyt käsikirjoitus.
Näyttelijä on fyysisesti meikatun ala-asteikäisen näköinen tyttö.
April on varsin pienikokoinen, vaikka vanhemmat (Marlon ja Donna) eivät ole. Roolihahmo on Suomen nykyjaksoissa 16-vuotias, joten ei kasvane enää isommin. Näyttelijä on vuoden vanhempi.
Emmerdale oli aikoinaan upea sarja mutta jo vuosia sitten meni niin surkeaksi ettei ole voinut enää katsoa.
Tulee vaikutelma että meikattu lapsi esittää teiniäitiä.
Ketä tarkoitat?