Kreationistit uskovat, että taikuri taikoi tyhjästä maailman. Ateistit uskovat, että universumi syntyi itsestään spontaanisti tyhjästä ja sitä ennen ei ollut olemassa yhtään mitään fyysistä, ja kun henkeä ei ole, niin ei ollut olemassa mitään. Tai sitten universumi on ollut aina olemassa, vaikka sillä on alku.
Mikä on järkevintä uskoa vai onko kaikki typerää humpuukia?
Taikuri taikoi tyhjästä maailman
8
288
Vastaukset
- Anonyymi
Ei ateistit usko, että "universumi syntyi itsestään spontaanisti tyhjästä ja sitä ennen ei ollut olemassa yhtään mitään fyysistä".
Meillä on uskottavaa näyttöä siitä, että universumi, sellaisena kuin sen voimme havaita on lähtenyt laajenemaan yhdestä hyvin pienestä tiivistymästä - eli on tapahtunut ns. "alkuräjähdys". Siitä, mikä oli alkuräjähdyksen "alkusyy" ja mikä sai sen aikaan ei ole varmaa tietoa. Eli usean ateistin(kin) vastaus on, että emme tiedä mikä sai aikaan alkuräjähdyksen.
Uskovaisilla on usein tarve harhaiseen kuvitlmaan omasta kaikkitietävyydestä. Kaikilla ihmisillä tällaista tarvetta ei ole.- Anonyymi
Arto777 kirjoitti:
Jumala loi ei taikonut
Mikä niistä mniljoonista jumalista? Ja voitko todistaa jonkinn niistä sadoita luomistarinoista oikeaksi?
- Anonyymi
Arto777 kirjoitti:
Jumala loi ei taikonut
Eikö tarinan mukaan se Jumala luonut sanoilla? Eli taikoi.
Kerrotko tässä nyt suoraan, mistä se Jumala loi materiaalin? - Anonyymi
Arto777 kirjoitti:
Jumala loi ei taikonut
Selitäpä, mitä eroa on luomisella ja taikomisella muuta kuin eri terminologia?
- Jumala sanoi: "Kasvakoon maa vihreyttä, siementä tekeviä kasveja ja hedelmäpuita, jotka maan päällä kantavat hedelmissään kukin lajinsa mukaista siementä."
- Herra Pii Poo huusi hii hoo! ja maata potkaisi ja taikoi: rusinoita, mansikoita, omenoita, perunoita jne.
- Anonyymi
Kristityt uskoo, että Jumala loi maailman.
- Anonyymi
Ateistit uskoo että aineella oli ymmärrys luoda itse itsensä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ateistit uskoo että aineella oli ymmärrys luoda itse itsensä.
Olet varmasti tosi uskovainen kun olet valehtelemassa lähimmäisistäsi?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi675927Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan3495749Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä934731Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y122235Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva182048Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu521952Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont431870Martina vuokraa yksiötä
Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.2511211Jokaisella tytöllä on supervoimansa
Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan2031114Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!
Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka641061