Poliisi kertoo olevansa se taho joka ottaa vastaan ensi iskut, jos tulee jotain maanpuolustuksellista kohtaantoa ystävällismielisen itäisen naapurimaan kanssa. Ongelma tässä on kahtalainen; 1) Suomessa ei ole poliiseja riittävästi edes järjestyksen valvontaan isommissa kaupungeissa. 2) Itärajan lähettyvillä poliiseja ei ole lainkaan.
Missä on puolustusvoimat, rajavalvonta ja mitä ne oikein tekevät, kun poliisin näkökulmasta nämä eivät valvo rajoja, eivätkä estä maahantunkeutumisia?
Mikä se maanpuolustuksen tilanne nyt oikein on?
Anonyymi-ap
1
134
Vastaukset
- Anonyymi
Suomessa rajanvalvonnasta vastaa Oulun poliisilaitos, mutta vain silloin kun on havaittu tulijoita. Oulun poliisilaitokselta hyvässä ajolihassa olevia konstaapeleita siirtyy Kuhmoon tai pohjoisen Lappiin parhaimmillaan hieman alle kahdessa vuorokaudessa.
Värvätyt ja reservin sotilaspoliisit ja muut k-yrvät piileksivät koloissaan ja munkkipussit vaan rapisee.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 424410
Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot1444152- 643786
- 1213740
Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti
Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans413600Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe763429- 953002
- 542865
- 252676
Korjaamo suositus
Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p142384