Viranhaltijat vaihtoon, ja heitä määräävä henilö. Jos sanot ei, etkä toimi sovitusti määräyksellä, joudut ulkopuolelle. Eikö kukaan huomaa että viranaltijat lähtee ja vain ne naiset jotka tottelevat naista jäävät...miettikää. tämäkin tulee vielä julki ja sitten paljastuu tiedetty totuus koko yliveskan asukkaille. Nyt on mot asiaohjelmalle ja lehdille tutkittavaa, kaikkia ei narsistit pyöritä.
Ylivieskan kaupungin ovet käy
Anonyymi-ap
722701
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 72
Vanhimmat
Kerroppa sinä kaikki, kun tunnut niin hyvin tietävän.
Yleisesti tiedossa jo kaupungin viroista lähteneillä.
Voi surkeutta tätä maalittajaraukkaa.
Kokemusta on.
SDPn ehokas Vuolle Tarja näistä kuvioista jo kuulemma tietää on tieten SDPn sisä piiritietoa,naamapostissa vihjaili
Hallituksessa ripitetään ja jos et tottele niin ikävyyttä seuraa, lue ylivieska foorumilta rehellisesti rohkean yksilön julki tuoma asia. Nyt voisi rehti ja reipas hallituksen jäsen kertoa tännei tsekkin mielipiteensä, vai vasta vaalien jälkeen. Persuile siihen asti ja puhu muualla..
Kohta uhriutuu kaupunginjohtaja ja toivotaan että paikallislehti ei ole hyväuskoinen vaan ottaa asian vakavuudella, tät kun yliviskassa jopa korkeasta virasta tehdään.
Joo vuolle tarja oli ensimmäinen rohkea joka uskalsi avata suunsa omalla nimellään. Ääni hänelle!
Mikromanageroi kaupungilla, tämän näen lähihoitajan ja osaan tunnistaa käytöksen. Se on pykimistä saada muut tekemään ns.likaiset työt ja halua hamlita kaikkia.
Hallita kaikkia. Ja määrätä päätösistä ja käskeä muiden toimia omien halujensa ja tarpeidensa mukaan. Seuraava lähtijä on juho niemelä, pien tulee uusi nimi taas...
Onneksi Suomessa saa jokainen vapaaati yrittää edetä urallaan ja hakea uranousua.
Mutta millä keinoilla ? ? vääryydelläkö.. ?
Ei hyvä ihminen siinä mitään vääryyttä oo, jos hakee työpaikkoja ja uranousua.
Tai pakenee huonoa ilmapiiriä, en jäisi kiusattavaksi itsekään
Yleensä kiusatut lähtee ja kiusaajat jää. Sitä se on kaupungilla ollut jo pidemmän aikaa. Ylivieskassa tuntuu tämä ilmiö olevan aika vahva.
Niin totta! Juuri tästä on kyse.
Tuo on liian helppo vastaus. Selvittäkääpä nyt mistä tässä on oikeasti kyse. Ei vaadi tähtitiedettä..
Jaha, Vuolle maalittelee, tulollaisella typeryydellä varustettua ei kannata valita valtuustoon. Riidanhaastajia riittää mutta Ylivieska tarvitsee rakentavia edustajia ei riidankylväjiä.
Ei riidanhaastajia valtuustoon.
Älkää vaan äänestäkö näin negatiivistä ihmistä valtuustoon!!!!
Ylivieskassa, jos tuot vähänkään hämärää asiaa julki, peräät oikeudenmukaisuutta tai ylipäänsä tuot asiaa keskusteltavaksi, niin saat riidanhaastajan maineen. Saat tuta, että täällä ei puhuta vaan joudut heti maalittamisen kohteeksi. Aika jäykkää ja sydämmetöntä porukkaa. Olen tämän monen muualta tulleen suusta kuullut.
Miten nämä ylivieskan viranhaltijat saavat kirjoitellä päivisin juorufoorumeille, on ollut kuulema jopa tänään kaupunkin johtaja kirjoittelemassa palstalle. Ei ole oikein käyttää työaikaansa juorupalstoille. Minä tein pitkän uran ja olen nyt eläkkeellä, ehdin lukea nyt. Mutta palkkio ei kuulu juorupalstoille työaikana kirjoittelevalle virkahenkilölle. Kun vielä ripittää toisia niin tuo on epähyväksyttävää. Kuka osaa tehdä kansalaisaloitteita, miten voi tehdä ja missä että on tyytymätön ja haluamme uuden rehellisen ihmisen tilalle, joka ei päivisin lue juorupalstoja. Puhuttu jo kannuksessa tästä ylivieskan asiasta.
Fiksu johtaja Ylivieskassa. Laajalti huomattu. Äänien kalastajia liikkeellä näin vaalien alla.
Tarja vuolle sait minunkin äänen kun olit rohkea
Säälittävää puhua pas*aa toisesta. Menetti paljon ääniä.
Taitaa sosdemeilla olla keinot vähissä kun nostetaan syyttävät sormet esiin eikä muisteta että peukalo osoittaa samalla heitä itseään. Äänen menettivät mutta onhan niitä muiden puolueiden edustajia joita äänestää.
Mikähän on entinen sukunimi?
Viettänyt kuulemma lapsuuden Ylivieskassa, kenenhän "tyttöjä" on, ois kiva tietää paremmin tausta.
Eikö kukkaan tiiä?
Joo, rakentajia Ylivieska tarvitsee, ei Vuolteen tapaisia riidanhaastajia.
Ei ole riidan haastamista, jos tuo julki salatun todellisuuden.
Kaikki salaisuudet vaan esille ja rikostutkintaan!
Ylivieskalaiset ovat liian ylypiää porukkaa. Ei täällä saa poiketa mitenkään valtavirrasta. Jos poikkeat, saat "selekään".
Sdp puhui rohkeasti ja ääni lähti tälle kun kertoi mitä tapahtuu!
mistä tavallinen vuolle voi tietää kauungin asioista,kun ei kaupungin työntekijätkään tiedä,hohhoijaa tarja mene oulaisiin
Luuraako meilläkin joku tällainen:
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18896360/kompostointitarkastaja-tuli-tarkastukselle!
Katotaanpa su tämän Vuolteen äänimäärä. Niin moni ilmoittanut äänestävänsä, että oikein ääniharavaa pukkaa. Vai onko kyseessä yksinpuhuva maalittaja tekstistä päätellen? Hohhoijaa!
oulaisten synkrooma.kirjoittas siittä
Epäilen, että Vuolle on pilannut mahdollisuutensa. Sen sijaan, että kertoisi tavoitteistaan ja vahvuuksistaan, lähtee maalittamisen ja riidankylväjän tielle. Niillä eväillä ei pitkälle pötkitä. Demareilta löytyy myös yhteistykykyistä porukkaa, mitä äänestää.
SDP jyrää ja osaa avata suunsa, ääni rohkealle ehdokkaalle!!! Hyvä että joku puuttuu asioihin, eivätkä kaikki mielistele silmäin eessä ja puhu takana, kaikki tietää mistä on oikeasti kyse...kuka häätää pois ylivieskan viroista..ja tarja rohkea avaa suun. Myös sukkienkutominen ei kuulu valtuustoon, eivät päiväkodissakaan meillä lapset saa tehdä omiaan jos pitää kuunnella, saati nyt kaupungin päättävässä virassa oleva halveeraa muuta porukkaa ja koko kaupunkia. Miettikää eduskuntaa kun siellä kudottaisiin sukkia, tai edes kouluja jos opettaja puhuu niin oppilaat kuuntelee. Ei näitä itsensä viihdyttäjiä siellä tarvita, osa keskittyy, sitten joku heiluu puikkojen kera, nolo kylä ylivieska, kaikki täältä joutas jo MOT ohjelmaan selvitettäväksi, muuten ei niin paljon asioita ja puheita liikkuisi jos ei todenperää olisi. Hyvä sdp! Hyvä rehti ja rohkia nainen.
Tämä maalittaja näemmä herännyt tähänkin päivään. Pitöisköhän laittaa vinkkiä etiäppäin.
Ketkähän tässä on niitä maalittajia. Ei kestetä totuuksia ja asian esille tuomisia. On liian herkät hipiät ja ylpeä mieli.
Näin on ja ääni persu-emännälle on ääni oulaisten lappu luukulle (turha puhua muuta kun luikki takasin riviinsä ja kerää persuääniä), nämät on turhia tuola kouhkaamasa. Teot näytti että persu hakee persupuolueelle tukia eli hyväksyy purran sakset ja oulasten lapun luukulle, häpiäis!
Persuille turha ääniä keräillä, uhous ja totuus on eri asia. Hyvä SDP! Ei hae iltalehtien apuja ja luiki sitten purran kainaloon takasin kun ei rehtiys piä
Toivottavasti kansa äänestää viisaasti eikä laita riidankylväjiä valtuustoon. Olipa pettymys tämä Vuolle.
Kuulin nyt tämä kutojako puhuu ylivieskalaisista foliohatun tarpeessa olevina?? Onko näin ollut ylivieskasa?? Aliarvostaa omia äänestäjiään kyllä.. Ei kyllä tuo persuvouhkailija nainen saa ääntä kun piileksii nyt keräämässä Purran leikkuriin ääniä ja ensin oli erimieltä, se ei minun mielestä ole rehellistä eikä etes reilua meitä äänestäjiä kohtaan, menee kuin korsi jokiveessä, en luota tuommoiseen
Kuullut et siellä on perspuolueestakin joku joka sotkeutuu joka asiaan mitä virkamiehet touhuaa.
Persut ja tuo foliotäti poies ja äänet demareille, sieltä totuus tulee esiin kun yksi puhuu ensin..
Semmoset voi äänestää temareita joiden taskut on tyhjät.
kaupunginjohtajien pitää oppia kestämään työnsä arvostelua, alkaa märy tulla jos sanoo että ei ole tyyväinen, itkee maalittamisesta kun ei ymmärrä että ihmiset eivät ole tyytyväisiä. Täytyy olla ihmisellä narsistinnahka jos ei kestä totuutta kuulla ja käskee vuolteen hiljentyä..kyllä meillä äänestysikäisillä on oikeus tietää miksi ylivieskan kaupungintalolla käy ovet jatkuvasti? Tähän on oltava syy ja epäilen että se on huono ilmapiiri, nyt vois kertoa ne jokka on sieltä lähteneet. Tämä asia vietävä minusta julkisesti tutkittavaksi miksi siellä voijaan niin huonosti että lähtevät, puhukaa hallitus, valtutetut, virassa olijat, entiset työntekijät.
Kellään mitään valittamista, paitsi tällä tyhjänpuhuja-maalittajalla, joka vetelee hatusta.
Kaikkihan sen käski hiljentyä. Mikä tyyppi oikein on? Tulee muualta haukkuun paikkakuntalaisia.
Höpö höpö, ei hauku ketään vaan nostaa epäkohtia esille. Nyt aikuismaisuutta Ylivieskalaiset!
mikai wei joku Riikka OPueeakin mene jos kus tgöihin ojis ksicvsmssn kilomrgfrjä lähgidi fcuomi nouduun kun kun kuokkimssn uo vlksinen skkskin hsh
minullekinj Riikks purrs on noin 8 miljoonss ruros verlkss jsw ldidkohyhtltt vidn
Kyllä sielä totuuven siemen on, tolkun ihmisiä osa mutta eivät viranhaltijoisa jaksa työtään tehhä kun ei saa päättää ja joutuu julkisesti kaupungin mustalle listalle kuten eräs varoituksia saanut johtaja. Näitä ripityksiä jaellaan, mutta ei ole ainua joka ei jaksa tuola, lähtevät pois.
Onko tää taas se sama maalittaja-Mottinen?
Sama Mottinenhan se.
Työnantajan ohjeita yleensä tulee noudattaa, työssä kuin työssä.
Onko tämä Vuolle Tarja siis entinen persu, vai putosinko kärryiltä? Tosi rankkaa tekstiä hän kirjoittaa Faceen, mutta ei saanut kylläkään yhtään positiivista palautetta, negatiivista kylläkin.
Vuolle on poistanut tai käsketty poistaa facesta koko tekstinsä
kuinkahan moni meni lankaan muka hyvä edustaja ottakaa selvää aina taustoista,mistä esim,ihminen on muuttanut tänne,miten elänyt ennen ehokasaikaa kyllä se ratkaisee aika paljon kuitenkin kuin luotettava ehokas ja tuleva valtuusto jäsen on
Mulla ainakin näkyy edelleen facessa.
Olipa siinö Vuolteella vaalitemppu. Ei mene läpi.
Enpä tunne tapausta, kun ei näköjään itsekään uskalla menneisyyttän avata.
VuolleTarja SDP ääniharava naamapostissa taasen haavojaan aukoo kun ei päässyt valtuustoon, oisko jo aika mennä takaisin Oulaisiin.
Jep jep, tämä "ääniharava"
Tätä palstaa kun lukee niin ymmärrän hyvin, että viranhaltijat lähtee. Kuka haluaa leimautua ja tätä lokaa niskaan?
Elinaa ei jaksa kukaan, vali vali
aina löytyy valittajia,
Ko. paikallinen sdp-aktiivi on nyt kohauttanut antamalla ymmärtää ettei oo päässyt paikalliseen räkälään sisään lauantain ja sunnuntain välisenä yönä ja tuttuun taattuun tyyliinsä haukkunut paikan ja pitäjän naamakirjassa. Vasta taannoin haukkui jotain koiratilannetta ja kyseinen emäntä on itse nähty muutama vuosi taaksepäin pienehköä vaaleaa koiraa ulkoiluttelemassa pitkin kaisaniemeä eikä tehny elettäkään siivotakseen koiran paskat että semmoinen tyypillinen poliitikko, haukkuu muita siitä mihin syyllistyy itse…
Laitoin hänen nimensä hakukoneeseen ja päädyin tänne ketjuun näköjään juttua riittänyt jo keväällä, onneksi ei päässyt läpi eikä tule koskaan pääsemään on meinaan sen verran tehokkaasti olemattoman maineensa pilannut… hahhah!!! Keväällä äänestin sdp:n TJ:tä mutta kyllä jatkossa palailen keskustan äänestämiseen enkä tommosta toisten tolkutonta julkista haukkumista edustavaa puoluetta kannata kuten ko. kirjoittaa niin JA PISTE.
Tarjalla on hyvä menneisyys OULAISISSA.
Tarjalla on hyvä menneisyys OULAISISSA.
Kerro lisää?