Tänään uutistettiin että Suomi tukee yhden Kiinan politiikkaa, elikkä että Taiwan kuuluu Kiinalle ja Kiina voi liittää Taiwanin osaksi itseänsä. Suomi tukee nyt siis Kiinan hyökkäyssotaa Taiwania vastaan.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/2c6a34ff-d4a1-49dd-a79e-67ed109e66fa
Onko Suomella lainkaan mitään ulkopoliitittista linjaa?
4
398
Vastaukset
- Anonyymi
Suomen talous- ja ulkopolitiikka on ollut vuosikymmeniä idealismin vallassa, ja ulkoa ohjattua, epätosiin uskomuksiin perustuvaa. Siksi Suomi on nyt turvaton, köyhtyvä, yli-velka maa !! Tulos näkyy jo !!
Ei ole reilua suomalaisia työntekijöitä, veronmaksajia kohtaan se, että sdp ja viher vas ja markkina liberalisti oikeista tuhlaa, hassaa rahat johonkin idealismi hoopoiluun !!
Se on rikos veronmaksajia kohtaan !! Vakava rikos.
Ja tosiaan, on olemassa markkina-talous-pakko sosialismi !! Se on se markkinatalous uskonto, jota hyväksikäyttäen markkinatalous politrukit riistää, keinottelee !!
Ja viher vas uskomus harhat tuhoavat kulttuuri marxismin hengessä kaiken.
Esim, miksi lisätään turvattomuutta ja Suomea kehitetään taantuvaksi kehitysmaaksi ? - miksi elätetään elätteinä ulkomaalaisia sopeutumis haluttomia, työhaluttomia Suomessa ? Vuosikymmeniä jouten, levossa Kela-loma-turisteina !!
Miksi kaikilla aloilla on tehty se suuri taxi-raiskaus uudistus ? - Anonyymi
Suomen ulkopolitiikan linja on se mitä Stubb, Valtonen tai Halla-aho kulloinkin saattuvat päästämään suustaan.
- Anonyymi
Suomen ulkopolitiikka on varsin erikoista. Presidentti, ulkoasiainministeri ja pääministeri työntävät ruskeat kielensä milloin kenenkin persvakoon.
Media taasen on täynnä niin ryssä- kuin Kiinavihaakin. Trumpin arvostelu valtalehdissä on taas päivittäistä.
Suomesta leviää maailmalle varsin outo kuva. - Anonyymi
Suomen presidentti tykkää työntää naamansa joka paikkaan. Hän antaa Venäjästä lausuntoja joita kukaan ei pyydä. Nämä toimet muistetaan Venäjällä todella pitkään.
Ukrainan sota päättyy melko varmasti lähitulevaisuudessa. Kun pakotteet puretaan ja tavaraa alkaa liikkua Venäjätä ja Venäjälle, on Suomi syrjässä näistä tapahtumista. Stubbin olisi pitänyt muistaa Kekkosen lause: Suurvaltapolitiikkaan sekaantumalla polttaa näppinsä.
Suomi on menettänyt totaalisesti tietyn kauppallisen etulyöntiasemansa. Tätä Suomen talouden kehitys tarvitsisi nyt kipeästi.
Stubbin kausi kestää vielä ainakin viisi vuotta ja tänä aikana tilanne tuskin korjautuu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä15311458- 288122
Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.565954Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1664937- 174714
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai374371Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas974258- 883560
- 803280
- 481781