1.toni mäkiaho (oli myös vuonna 96-97 liigan paras hanskaaja ja jatkoi kauvella 98-99 vakuuttavaa esitystä poliisiosaston pellaajana ja myös kaus 97-98 kulki tosi onnistuneesti mitä tuli erilaisiin voimien mittelöihin kuten tositappelut, scrum -hässäkät sun muut)
2.jarkko ruutu(saman joukkueen toni mäkiahon seurakaveri että he onnistuivat samassa ketjussa niin hyvin että sai huomiota maajoukkuetasollakin ja vuotta aiemmin 98 MM-kisoissa molemmat pelas itseasiassa MM- kisoissa tuolloin neloskentän taklaajina ja voimapelaajina)
3.Riku kallioniemi(ei tapellut aina niin paljoa tällä kauvella jos nyt ylipäänsä kukaan SM-liigassa paljoa edes tappelee mut silloin kun tappeli niin meininki oli hurjannäköistä mättö-iskemistä että oli ihan psykomainen tappeluhommissa tällä kauvella)
4.Timo willman(yksi liigan eniten jäähyjä ottaneista pelaajista oli myös ilveksen takalinjojen luotettavimpia ja tappelujakin muutama kauden aikana)
5.Pekka kangasalusta(lyhyessä ropassa on paljon lihasta ja voimaa jonka sai tuntea moni vastustaja ja painihommissa häntä ei voita kukaan)
6.Markus kankaanperä(isännän otteet omaava peruspakki heilutteli sen verran rivakasti nyrkkejä että pääsi top6 sijalle)
7.Jan benda(nimi voi yllättää tällä listalla mutta silloin kun tappeli niin oli yllättävän kova luu ja osallistui aika paljo myös scrum -tapahtumiin )
8.dale mactavish(pelaaja joka pelas ilman kypärää tuli liigaamme aikamoisella ryminällä ja villeillä myllyillä joissa hän usein aiheutti ongelmia vastapuolelle)
9.janne Grönvall(maajoukkuepakki osoitti luuvitosen kovuutta ehkä kauden parhaalla tappelulla mutta oikeastaan oikeuden jakaminen jäikin sitten siihe hetkeen)
10.Jani kiviharju(TPS;n lyhytmittainen pelaaja on niin peloittava tappelutilanteissa ettei moni halua lähteä häntä vastaan ja moni sai tälläkin kaudella tuntea hänen hurjat käsivoimansa kiekontavoittelu-kaksinkamppailutilanteissa)
kirjoittaja juha Pohjola(steelesman10)
sm -liigakauven 98-99 top10 parhaat tappelijat
Anonyymi-ap
0
125
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse2506894Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r534903Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi1004461Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli94256Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s393763Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1173658Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan683626Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto
Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava243523SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha713303Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %
Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739532435