Nythän olisi se oikea aika sille!
Vai eikö aitoa oppositiota olekaan perussuomalaisissa?
Vai eikö aitoa oppositiota olekaan perussuomalaisissa?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 69
Vanhimmat
eikös ne menneet sinisiksi 🤣 ovatko enää hengissä 🤣🤣🤣
Perussuomalaisten farmipuolueita on jo muodostettukin paljon!
Kuten Vapauden liitto ja Valta Kuuluu Kansalle.
Iso puolue vielä perustamatta.
Taitaapa olla sinimustaliike ja Suomen kansa ensin - puolueet perussuomalaislähtöisiä.
Yhdistyksen perustamiseksi tarvitaan vain kolme 15 vuotta täyttänyttä henkilöä.
Esim. tuolta saa apuja:
https://www.prh.fi/fi/yhdistysrekisteri/yhdistyksen_perustajalle.html
Kun sen yhdistyksen on saanut aikaan, niin sitten siitä sitä puoluetta!
Siihenkin löytyy apuja monista paikoista, vaikka tuolta:
https://vaalit.fi/puolueen-perustaminen
Onhan se outoa, että huudellaan jostain oppositiosta perussuomalaisissa.
Ja houkutellaan sitten vieläpä osallistumaan puolueen toimintoihin.
Voi olla, että perussuomalaisiin on houkuteltu niin monenlaista porukkaa, ettei ole sellaista yhtenäistä asiaa.
Älykkyysosamäärästä kertoo kaiken se, että huomattava osa kannattajista loikkaa pahimman vihollisen eli kepujen leiriin kostona siitä, että PS siivoaa kepujen jälkiä aikaisemmissa hallituksissa ja siitä, että PS saa ensimmäisen kerran historiansa aikana puoleensa hankkeita hallituksessa läpi. Minne ei pääse ilman lehmäkauppoja muiden hall.puolueiden kanssa. Purran saadessa valtiovarainministerinä syyt niskoilleen leikkauksista joiden aiheuttaja hän ei ole yksinomaan niiden toteuttaja virkansa puolesta.
loikkivat häntä koipien välissä takaisin kunhan KPA kepu hyppää taas vassarihallitukseen mamuja halailemaan.
Monet yrittivät kertoa Purralle 2023 keväällä mitä tuleman pitää, mutta eliittipersut tahtoivat antautua kokoomuksen pyörteisiin. Nyt puolue on hukkumassa niihin.
Olisipa Purra jättänyt ylimielisyyden pois. On sanottu että jos köyhä rakastuu, hän ei enää tunne toisia köyhiä . Suurin syy ps-puolueen romahdukseen on Purran ylimielisyys ja sammakot joista on hyötynyt eniten vihervasemmisto.
Myös Vpj Tynkkynen on päästellyt sammakoita suustaan.Muistakaamme että ketään ihmistä ei saa sanoa muuksi kuin ihmiseksi.
Höpö, ihan on perussuomalaista politiikkaa toteuttanut. Koko perussuomalaisten johto, puhemiestä myöten!
"Älykkyysosamäärästä kertoo kaiken se, että huomattava osa kannattajista loikkaa pahimman vihollisen leiriin"
Nämä kommentit kertovat puolueen virallisen linjan jäseniään kohtaan. Kansan tehtävä on äänestää ja hyväksyä se linja, jota puolue-eliitti sattuu kulloinkin vetämään.
No köyhiltä ei leikata! Julisti persut ennen vaaleja Riikka etunenässä! Nyt köyhien kimpussa syytäen veronalennukset o.assa tuloluokissaan olevilme onko hävyttömämpää petosta tehty???
Niin ollen ei ole ihme että asiat huononevat huononemistaan.
Vale emävale persu. Sopii nykyisin parhaimmaksi sanonnaksi. Eikös niin
Pöllöt kääntää kaike. Viher vasemmisto .no mikä jumalauta on tämä Sini MUSTAT jotka pn saaneet koko Suomen persiilleen senverta paljon perseilty
On totta, että maa on puolillaan tuntemattomia pienpuolueita.
Kuitenkin nyt lähivaalien rökäletappio + kesän puoluekokous on ratkaisun paikka aidoille perussuomalaisille, mikäli sellaisia vielä on jäljellä.
Kompatako edelleen hallapurra-eliittiä vai esittääkö sille selkeä, uskottava vaihtoehto?
Voittaako kesällä ” jospa hakisin yläkerrasta pistoolin” -aate vai pienen ihmisen asia?
No, odotan kuitenkin persuilta väkivaltaviihdettä! Eivät muuhun kykene.
Yöks
Mitäpä meinaakaan perussuomalaisten yhteydessä tuo pienen ihmisen "asialla"
Ps-puolue on sekä pienen että suuren ihmisen puolella mutta valta sekaisi ps johdon.
Rydman tietää vanhana perdarina.
Persut, auringonlaskun puolue.
Ei ne vastuuta ota laskuista.
Ei edes auringonlaskuista!
"Miksi perussuomalaisten oppositio ei perusta omaa puoluetta?"
Siksi että pelkää saavansa vasarasta.
Kyllä löytyy kompetenssia laittaa puolue pystyyn!
Heh!
No ei löydy.
Poistuneet kyvyt
Siitä tulisi takiaispuolueen takiainen.
Kuinka niin?
Iso siitä tulisi, niin suuri joukko petettyjä
Huijausta täysin.
Ei ole sisäistä oppositiota!
Eli kaikki vihaavat ja halveksivat äänestäjiään yhtä paljon kuin puolueen johto??
Voin tässä kohtaa myöntää että tulin aikoinaan perustaneeksi yhden SMP:n puolueosaston kun kävelin vahingossa väärästä ovesta sisään....
Pari vuotta sitten Tynkkynen ja Purra arvostelivat suoraan Kokoomuksen politiikkaa.Tynkkynen sanaili värikkäästi kuten tyyliinsä kuuluu.Nyt näyttää että PS on rauhoittunut Kokoomuksen apupuolueeksi.Ikävä todeta,mutta totuus on että Kokoomus käyttää hyväkseen persujen halua olla "parempaa väkeä".
Nykyäänhän bersut ovat EK/SY:n uskollisia pehtooreja ja sitten kun pehtoorien työ on tehty pehtoorit saa mennä
Leireilläkin oli taannoin kapoja avustamassa herrakansaa.
Persut on ollut jo vuosia valeoppositio. Ei ole Tynkkyseltäkään mitään EU kritiikkiä kuultu ja Tynkkynenhän oli EU:n juoksupoikana Georgiassakin.
Tässä on ideaa!
Jos olin PS-kansanedustaja, äänestäisin lopultakin omien äänestäjieni edun mukaisesti hallituksen esityksiä vastaan.
Mitä väliä, vaikka puolueen eliitti käy huutamassa, haukkumassa ja painostamassa? Edustaja voi poistua paikalta, huutoa ei ole pakko kuunnella. Persujohton rähjääminen kannattaa äänittää, koska puolueen sisäinen tila kiinnostaa kansaa sekä mediaa.
Persupuolue (hallapurralaisten muodossa) on joka tapauksessa taputeltu. Vain häpeällinen loppusuora on enää rämmittävänä.
Miksei demarit hakeudu hoitoon Sannan soteen?
Vuonna 2017 persujen sisällä oli oppositio. Se näkyi ja kuului. Valtasi lopulta koko persupuolueen. Nyt ei ole minkäänlaista oppositiota. Kaikki persujen kansanedustajat pelkäävät Purraa kuin ruttoa. Ovat hipihiljaa. Hiljaisuus on myöntymisen merkki. Eli persujen eduskuntaryhmä hyväksyy 100% kaikki hallapurrien eliitin etenkin köyhiä ja duunareita kurjistavat ja sortavat päätökset.
KYLLÄ PUOLUEEN SISÄINEN, VAHVA OPPOSITIO LÖYTYY! Opposition edustajia ei vai puoluejohdon blokkipolitiikan johdosta PÄÄSTETTY eduskuntavaaliehdokkaiksi. Tämä on syy miksi esimerkiksi sisäisen opposition yksi kärkipolitikoista ARNO WESTERHOLM ei ole tällä hetkellä kansanedustaja/ministeri/valiokunnanpuheenjohtaja!
Westerholm on todennut: ”Ammattitaito yhdistettynä vahvaan ja määrätietoiseen johtajuuteen on suurta valtaa. Valtaa pelätään aina puoluejohdon monilla tasoilla, varsinkin sellaisten henkilöiden toimesta joiden ideologia kiteytyy puhtaasti omaan etuun!”
Westerholm on ehdokkaana puoluekokouksen puheenjohtajistovaalissa ja virallistaa lähiaikoina mitä puheenjohtajuutta lähtökohtaisesti tavoittelee!
Nukkuvien puolue 30% antaa äänistään uskollisesti joka eduskuntavaaleissa perussuomalaisille 10%, jota eivät vajakit koskaan opi, vaan huuto jatkuu viimeiseen ääntenlaskentaan!
sinimusta liike on mutta kun aina ennen vaaleja lakkautetaan 🤔
Halla-aho potki kaikki rasistit pois perussuomalaisista!
Tuon huonon vitsin sinä persu olet kertonut jo ainakin tuhat kertaa. Etkö keksi mitään uutta persuvalhetta?
Nimeksi voisi tulla Perushärmäläiset
On se saatava!
On se saatana!
Kuten tässä viestiketjussa ilmenee jo sellisten kirjoittajien kommentista ilmenee peuSSuomalisilla on jo melkoinen joukko ns.''oppositio''
hankkeita olemassa.Sinimustaliike,VKK,Vapaudenliitto,Odinin soturit,skinit yms. jotka ajavat samoja asioita kun emäpuolue peruSSuomalaiset.Persujen ero noihin edellä oleviin on ainoastaan se etteivät he voi olla avoimesti ja suoraan äärioikeistolaisia.Sillä silloin heillä ei olisi pääsyä eduskuntapuolueeksi.Suomi kun on vasemmistolainen maa.Sekä meistä kansalaisista valtaosa ei pidä äärioiksitoa isämmalisina vaan ainoastaan sinä mitä he todellisuudessa ovat.Väkivaltaisina,rasisteina ja junteina.
No joo
Onhan se huomattu, että oma kansa ensin tarkoittaa rikkaita, hyvintoimeentulevia ja eliittiä
Ei normaalia suomalaista palkansaajaa, ei mitenkään!
Ei tule ensin normaali suomalainen palkansaaja, ei perussuomalaisissa, eikä niissä niiden valeoppositioliikkeissäkään!
Korjaan:edellisten kirjoittajien kommentista
Ei ole uskallusta, ei luoteta enää edes entisiin perussuomalaisiin!
Pelkäävät jotta hylkäävät äänestäjänsä
Tuleeko Teemusta Petterin varamies....
Nyt olis porukkaa tulossa!
Paska on paskaa vaikka voissa paistaisi. Persujen "oppositio" yrittää olla se voi jolla PS paska hunajaksi muuttuu. Turha on työnsä. Sitä ennen jo lehmätkin lentävät ja soittavat haitaria mennessään.
Ei ole olemassa oikeaa oppositiota perussuomalaisissa
Perussuomalaiset on oikeastaan ihan tyhjää nekin, niin miten tyhjän oppositiosta olisikaan puoluetta muodusumaan?
Perussuomalaiset ovat oma oppositionsa. Vuoroin puoltavat ja vuoroin vastustavat ennen kuin taas puoltavat. Viimeisin esimerkki on työelämän huononnukset. Ensin puolsivat ja nyt vastustavat. Ensi viikolla taas puoltavat. Valtion velka on myös samaa sarjaa. Ei saa ottaa mutta otetaan kuitenkin. Maahanmuutto on kiellettävä mutta maahan muutetaan kuten aiemminkin.
Yht'äkkiä tullut "puoltaminen" on hyveposeerausta, jolla PS yrittää pelastaa
puolueen.
TIedoksi ap:lle, että ns, Normaalisuomalaisten puolue on erkaantumassa blokikseen ellei jopa puolueeksi. Palataan juurille kansanpuolueeksi, pois homosaatio, elitismi, porvarillisuus ja rahan palvonta, Suomen kansa etusijalle, ei rahaeliitti!
Pikemmin sen parempi!
Ei mitään taas "uutta blokkia"
Nyt viikonloppunako erkaantuminen tapahtuu?
Saatiinpa taas kokoukseen porukkaa tulemaan!
Eivät perusta koska joutuisivat silloin oppositioon vasemmiston ja demareitten kanssa.
Tjuuh... kuulostaa perustelut nii persulle, nii persulle
Tuollaiset perustelut on jo oikein "persustelut"
Rivipersuille oma puolue.