Kiina nokittaa tulli-kisassa : China raises tariffs on US goods to 84%

Anonyymi-ap

"China said on Wednesday that it will raise the tariff rate on all imported goods from the United States to 84 percent, and add 12 more US entities to the export control list." ( china daily)

Jos ei tällä menolla tuotteiden hinnat nouse, siis se INFLAATIO lähde liikkeelle, niin ei sitten mistään ! Muistakaa, että koijjarit nostivat korkoja VAIN pankkeja pelastaakseen ja puheet korkojen Laskusta tässä tilanteessa on vain kapitalistien epätoivoista viilausta systeemin pelastamiseksi.

Nehän ovat sanoneet nostaneensa korkoja korkeasta inflaatiosta johtuen, järjestelmän romahdettua silloin "viruksen" aikaan. Mutta tosiaan , nyt se vasta inflaatio laukkaa, mitä tapahtuu koroille =?

k. haans

9

139

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tulee jenkeille kalliiksi puhelinten osat, lähes kaikki valmistetaan Kiinassa.
      Iphone maksaa pian 3000-3500 taalaa, halvin malli 🤣

      • Anonyymi

        Suurin osa puhelimista valmistetaan alusta loppuun Kiinassa.


    • Anonyymi

      Trump rallattelee Putraa, "olet todella kaunis, olet todella viisas..." 😂

    • Anonyymi

      USA:ssa tullit nostavat inflaatiota. Meillä vaiktus voi olla jopa päinvastainen, jos Kiina joutuu dumppaamaan tuotteita Eurooppaan, kun ne eivät mene kaupaksi enää USA:han korkeiden tullien takia. Ainakaan tähän mennessähän tullisota on käynnissä välillä USA vs. muu maailma.

      Apple Phonet alennusmyyntiin?

      • Anonyymi

        Veikkaan, että tullisodassa on lopulta kyse DIGI-kuplan puhkeamisesta. Kansalaiset ovat kautta maailan lopen kyllästyneitä hankaliin digi-laittesiin ja niiden kalleuteen, lyhyestä kestosta puhumattakaan. Tämän kapitalistit ovat aistineen ja nyt äkkiä rahat osakkeista vekka.
        t. haans

        Ps. päivittäin on alkanut olla palavia ajoneuvoja tiellä, sähköautoja! ei näet ennen viikottain...


    • Anonyymi

      Putinilta Trump saa ilman tulleja, eikös venäjällä ole vielä lennätin käytössä?

      • Anonyymi

        morsetusta harjoittelemaan khi hi hi


    • Anonyymi

      Tällaisessa tullisodassa isot taloudet ovat voittajia ja pienet häviäjiä.
      USAssa ulkomaankaupan osuus BKT:stä on noin 10%, kun vastaavasti esimerkiksi Suomessa noin 40%.

    • Anonyymi

      Lisää väliaikatietoja eliisen lisäksi: USA oli nostanut Kiinan tuontitullit 124 % (yhteensä siis).

      Samana päivänä Impperialisti kertoo, että 75 maata on halukkaita neuvotteluihin.

      Näiden seurauksena Pörssit lähtevät rajuun nousuun: mm. Tesla +22 %, Amazon 14 %, Apple 15 % (?) jne jne. Japanin pörssi tänäaamuna + 7%
      MUTTA: euro-pörssit -3,5 % (indeksit).

      Raha siis leijjuu välillä sinne, välillä tänne, sitä kutsutaan "volatiliteetiksi" ja voittoja yritetään nysvätä tällä tavalla.

      LOPPUTILIEN jakamien impperialisteissa kuitenkin jatkuu, kasinopelistä huolimatta ja koska pelataan Negatiivista Nollasummapeliä, ei rivijenkinkään kannata riemuita, sillä (haansin arvio) :
      JÄRJESTELMÄ-ROMAHDUS JATKUU, VARMUUDELLA !

      nousut ovat siis hetkellisä

      t.haans.sea

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      461
      8288
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      116
      5711
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      116
      4721
    4. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      230
      4631
    5. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      38
      4533
    6. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      55
      4043
    7. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      160
      3900
    8. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      79
      3772
    9. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      45
      3715
    10. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      143
      3640
    Aihe