Miksi et käy äänestämässä nyt sunnuntaina?

Ihan listauksena, niitä syitä äänestämättömyyteen
62424
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 62

Vanhimmat

Kävin äänestämässä jo!

Äänestä
  • Kuten myös.

    Äänestä

  • Ääni on jo kirjekuoressa menemässä Helsingin demareille.

    Äänestä

  • KAIKKI HULLUT PYRKII VALTAAN JA PÄÄTTÄMÄÄN.

    Äänestä

Ehdottomasti kannattaa käydä äänestämässä. Jos haluatte, että suomen talous laitetaan kuntoon, äänestäkää Perussuomalaisia. He ovat ainut puolue joka ajaa tiukkaa talouskuria ja haittamaahanmuuton lopettamista. Maahanmuutosta tulee miljardien kulut vuosittain eikä yhtään verotuloja.

Jos haluatte että Suomi velkaantuu ja maa täyttyy maahanmuuttajista , äänestäkää mitä muuta puoluetta tahansa. Kaikki muut puolueet paitsi Perussuomalaiset haluavat velkaannuttaa suomea lisää ja täyttää maan maahantulijoilla. Maahanmuuttajat kun ovat hyviä kuluttajia, niin kauppiaat saavat rahaa ja rikastuvat. Kulutus vaan tehdään meidän veronmaksajien rahoilla eikä tulijoiden omalla rahalla. Se ei ole oikein.

Äänestä
  • >>Kaikki muut puolueet paitsi Perussuomalaiset haluavat velkaannuttaa suomea lisää<<

    Meinasi peräsuoli haljeta kun tuon luki!! LOL

    Tuskin mikään hallitus on ottanut velkaa niin paljo kuin tämä Riikka-vetoinen.........

    Äänestä

  • Mitä.pellet.
    Mitä,pellejä oletat! Minä revin äänetsyspaperit heti!
    Koska tiedän miten asiat menee eikä siihen politikko mafiaa tarvita.
    🤣🤣🤣 että ihmset ovat tyhmiä.

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    >>Kaikki muut puolueet paitsi Perussuomalaiset haluavat velkaannuttaa suomea lisää<<

    Meinasi peräsuoli haljeta kun tuon luki!! LOL

    Tuskin mikään hallitus on ottanut velkaa niin paljo kuin tämä Riikka-vetoinen.........

    Hyvin se velkaraha on kelvannut persuillekin

    Äänestä

  • Persut on perseestä.

    Ne saattaa Suomen lamaan ja katastrofiin.

    ELI ÄLÄ ÄÄNESTÄ PERVOPRSUJA!!

    Äänestä

  • Kerrotko, miten lukemattomat maahanmuuttajayrittäjät eivät tuo yhtään verotuloja? Muutenkin maahanmuuttajien työllisyys on lähes samalla tasolla kuin kantaväestön, kuten oletettavasti tiedät, mutta persutuubaa kehtaat silti jauhaa.

    Äänestä

Aivan turhaa koko äänestys - miksi piti järjestää tuplavaalit jotta saman ihmisen saa valittua kahteen paikkaan???
Jos olisi ollut järkeä , kuntapäättäjät ja valtuustoruyhmät olisivat sitten itse valinneet edustajat aluevaltuustoihin.
Ja mikä kumileimasin tuo on, kun maakunnilla ei ole omaa verotusoikeutta.

Ei tulisi mieleenkään äänestää.

Äänestä
  • Ihan itsehän sinä olisit päättänyt, meneekö samat vai eri ihmiset eripaikkoihin...

    Nyt siitä päättää muut

    Äänestä

Tässäpä listaa :

- krapula
- sää
- nälkä
- ylensyönti
- auto ei käynnisty
- ei jaksa
- ei viitti
- ei kehtaa
- eijoo vaatteita
- ei osaa
- persut pettää aina
- muutkin puolueet pettää aina

Äänestä
  • "Persut pettää aina!"

    Äänestä

  • "- persut pettää aina
    - muutkin puolueet pettää aina"

    Persun kusettamaksi joutuneen on varmasti helpompi uskotella itselleen, että "ne kaikki puolueet on smanlaisia" kuin myöntää että juuri Persut kusetti häntä ankarasti ja hän meni tyhmyyksissään ja hyväuskoisuuttaan äänestämään Suomen epärehellisintä puoluetta.

    Äänestä

  • Anonyymi00026 kirjoitti:

    "- persut pettää aina
    - muutkin puolueet pettää aina"

    Persun kusettamaksi joutuneen on varmasti helpompi uskotella itselleen, että "ne kaikki puolueet on smanlaisia" kuin myöntää että juuri Persut kusetti häntä ankarasti ja hän meni tyhmyyksissään ja hyväuskoisuuttaan äänestämään Suomen epärehellisintä puoluetta.

    Juuh...

    Tuota ajatusmallia on tullut vastaan, ja sitä on levitelty ahkeraan... Koska Persut pettää aina, niin kaikki pettää...
    Jostain syystä se on uponnut moniin perussuomalaisten pettämäksi joutuneille.

    Äänestä

  • Anonyymi00029 kirjoitti:

    Juuh...

    Tuota ajatusmallia on tullut vastaan, ja sitä on levitelty ahkeraan... Koska Persut pettää aina, niin kaikki pettää...
    Jostain syystä se on uponnut moniin perussuomalaisten pettämäksi joutuneille.

    Ei MIKÄÄN (ainakaan iso) PUOLUE petä niin kuin Persut.
    Oli Kokoomuksen sadistisesta leikkauspolitiikasta mitä mieltä tahansa, niin puolue toteuttaa suunnilleen sellaista EK:n määrittelemää politiikkaa, mitä ennen vaaleja lupasi. Ei tullut Kokoomusta äänestäneelle yllätyksenä.

    Persut lupasi nimen omaan harjoittaa erilaista leikkauspolitiikkaa kuin Kokoomus, mutta on melkein kokoomuslaisempi kuin Kokoomus itse. Se on petos!

    Äänestä

  • Anonyymi00029 kirjoitti:

    Juuh...

    Tuota ajatusmallia on tullut vastaan, ja sitä on levitelty ahkeraan... Koska Persut pettää aina, niin kaikki pettää...
    Jostain syystä se on uponnut moniin perussuomalaisten pettämäksi joutuneille.

    Persujen kannattajat on tutkitusti Suomen yksinkertaisiminpa eli persujen oman rodunjalostusidean mukaisesti kaikki persut pitäisi steriloida.

    Äänestä

Äänestin ennakkoon.

Äänestä
  • Niin minäkin, mutta en hallituspuolueita.

    Äänestä

Äänestin jo. Protestiääni kokoomukselle. Eli aivan joku muu kuin kokoomus. Muuten vaalit ei kiinnosta yhtään.

Äänestä

Kävin jo äänestämässä, koska ennakkoäänestyspaikka on kaupassa jossa asioin , sunnuntain äänestyspaikka on viiden kilometrin päässä, liian kaukana, yksi äänestyspaikka on kotini vieressä koululla, mutta en voi siellä äänestää, kun en kuulu sen paikan piiriin, raja kulkee taloni takaa.

Äänestä

Varsinainen vaalipäivä ei kiinnosta, koska liikaa ihmisiä joka paikassa ja haluan viettää viikonloppua ihan itsekseni.

Äänestä

En käy, kun en voi äänestää, kun ei ole henkilökorttia, ajokorttia, tms. passia.
- Ei ole varaa ostaa kallista kuvallista henkilökorttia, passia, ajokorttia.
- Ja on vain kela kortti, jolla ei voi äänestää.
Köyhällä on rahat vähissä, ei ole varaa kortteihin !

Äänestä
  • Sama juttu, minultakin jäisi syömättä, jos tuhlaisin vähät rahat johonkin yli-kalliisiin kuva kortteihin.
    Ei pienitulisella ole varaa hankkia kortteja - huom !

    Äänestä


  • Anonyymi00017 kirjoitti:

    Jos äänioikeutetulla ei ole tarvittavaa voimassaolevaa henkilöllisyyden osoittavaa asiakirjaa, poliisi myöntää äänestämistä varten väliaikaisen henkilökortin maksutta.

    -Hakijan tulee tehdä hakemus henkilökohtaisesti poliisiasemalla ja hänellä tulee olla kuvatunnus tai paperinen passikuva mukanaan.

    -Kuva saa olla enintään 6 kk vanha.

    https://poliisi.fi/-/alue-ja-kuntavaalit-lahestyvat-ovatko-henkilollisyysasiakirjat-voimassa-

    Nopeasti ja maksutta saa sen

    Äänestä

Aika lapsellista touhua käydä äänestämässä. Kun on vuosikymmeniä nähnyt että pelkkää paskaa nuo valituksi tulleet on puolueista täysin riippumatta niin miksi näkisi vaivaa äänestää. Nytkin pelkkiä paskoja ehdokkaina.

Äänestä
  • Moni tekeekin Satoset...

    Äänestä

  • Anonyymi00019 kirjoitti:

    Moni tekeekin Satoset...

    Ai, pistää laiskat töihin
    En ymmärtänyt mistä puhut

    Äänestä

  • Anonyymi00028 kirjoitti:

    Ai, pistää laiskat töihin
    En ymmärtänyt mistä puhut

    Ei se oo laittanu ku 100 000 lisää raapustamaan tyhjää tarjoavia työhakemuksia.

    Äänestä

Kun ne pääsee valtuustoihin, niin alkavat naukua, että nyt pitää alkaa kaikesta leikkaamaan.

Äänestä
  • Noinhan se on.......

    Äänestä

kosks olen demari niin boikotoin suomen hallitusta enkä äänestä näissä vaaleissa jitka eivät vaihda hallitusta

Äänestä
  • Lisäksi minulla on kissa

    Äänestä

Koska kokoomus voitti jo

Äänestä

En keksi yhtään syytä jättää äänestämättä, mutta ihminen on ihmeellinen ja luultavasti liian moni häpeää mennä äänestämään.

Kun äänestää, niin voi hyvillä mielin olla siitä, ettei ainakaan itsensä vuoksi oman puolueen kannatus alene. Puolueen vakaa kannatus tuottaa pitkällä aikavälillä tulosta, joten senkin vuoksi kannatus pitäisi pystyä pitämään suunnillee vakiona. Kunta- ja aluevaaleissa on ihan sama minkä puolueen väkeä siellä päättää, sillä jokaisen luulisi pitävän oman kuntansa hyvinvointia ja pärjäämistä etusijalla. Eduskuntavaalit on sitten täysin erilaiset, sillä silloin voi jotkut asettaa muut tavoitteensa etusijalle, eikä suomalaisten.

Äänestä

Äänestäminen on aina kannanotto!Mitä sinne sitten kirjoittaa,on äänestäjän asia.

Äänestä
  • Mihin? Siihenkö että hyväksyy nykyisen tavan. Kyllä selkeämpää olisi vaan arpoa ketkä pääsee valtaan. Näin kaikilla osallistujilla olisi täysin samat mahdollisuudet tulla valituksi.
    Nykyisinhän valituksi tulee ne kaikkein alhaisimmat persereiät jotka eniten osaa mielistellä äänestäjiä.

    Äänestä

  • Äänestämättömyys on aina ääni kokoomukselle!

    Äänestä

  • Anonyymi00033 kirjoitti:

    Äänestämättömyys on aina ääni kokoomukselle!

    Varmaan kokoomus saa eniten ääniä tyhmiltä köyhiltä. Köyhät tyhmät äänestää ihmisiä millaisia itsekkin haluaisivat olla Menestyviä varakkaita.

    Menestyviä ja varakkaita suomessa niin vähän että kokoomus olisi todellinen pienpuolue ilman tyhmiä köyhiä äänestäjiä.

    Äänestä

  • Anonyymi00032 kirjoitti:

    Mihin? Siihenkö että hyväksyy nykyisen tavan. Kyllä selkeämpää olisi vaan arpoa ketkä pääsee valtaan. Näin kaikilla osallistujilla olisi täysin samat mahdollisuudet tulla valituksi.
    Nykyisinhän valituksi tulee ne kaikkein alhaisimmat persereiät jotka eniten osaa mielistellä äänestäjiä.

    Minäkin olen vakavasti ajatellut arpomista.
    Hyvin pieni mahdollisuus että sinne pääsisi ostettuja poliitikkoja, päinvastoin, mahfollisuus olisi erittäin suuri että sinne saataisiin rehellistä porukkaa, kansaa joka todella edustaisi kansaa.
    Tarvittaisiin vain perustuslaki heille ohjekirjaksi.

    Äänestä

Jos jokainen sohvaperuna kitisijä.kåvisi äänestämässä niitä "ei persreikiä".....vois olla mahdollista että ne "persreiät" ei tuliskaan valituiks enää.Sohvalla kitiseminen ei ainakaan saa muutosta aikaan!Jos äänestäminen olisi lain nojalla pakko,voisi vaihtuvuus olla hyvinkin suuri.....

Äänestä
  • Ehdokkaina on VAIN puolueiden valitsemia perseenreikiä. Joten ei äänestämällä voi edes vahingossa tulla hyviä valituksi. Äänestäminen olisi lailla kielletty jo ajat sitten jos sillä voisi oikeasti vaikuttaa.

    Äänestä

  • Anonyymi00040 kirjoitti:

    Ehdokkaina on VAIN puolueiden valitsemia perseenreikiä. Joten ei äänestämällä voi edes vahingossa tulla hyviä valituksi. Äänestäminen olisi lailla kielletty jo ajat sitten jos sillä voisi oikeasti vaikuttaa.

    No persereilläkin on väliä ja eroja...

    Ne on kokoomuksen reiät, kun et äänestämässä käy.

    Äänestä

  • Anonyymi00040 kirjoitti:

    Ehdokkaina on VAIN puolueiden valitsemia perseenreikiä. Joten ei äänestämällä voi edes vahingossa tulla hyviä valituksi. Äänestäminen olisi lailla kielletty jo ajat sitten jos sillä voisi oikeasti vaikuttaa.

    Ei kiinnosta äänestys kun on katsonut noita ns. vaalitenttejä. Eilenkin MTV 3 tentin katsomossa istui burka päistä naista ja tottakai joku afrikkalaiselta näyttävä "yrittäjä" oli myös haastattelussa.

    Jotenkin tuntuu,että Suomi taitaa olla menetetty ja itsetuhoinen valtio?? Juuri nyt ei jaksa uskoa jotta muutosta mihinkään parempaan tulisi, mutta toki kaikki vielä pahenee.

    Äänestä

  • Jos pakko olisi voimassa, sinne piirreltäisiin entistä enemmän pilakuvia ja viestejä!! Ei menisi ehdokkaille.
    Ei pakko pakota ehdokasta valitsemaan.................................

    Äänestä

Liian suuri työ yhden äänen takia. Siitäkään kun ei sitten tiedä meneekö se sinne mihin piti. Kaksiosainen viivakoodi lapussa, tietokantaan luettuna antaisi tarkistaa, että ääni on laskettu.

Äänestä
  • Laiskuus on kokoomuksen kaveri

    Äänestä

  • Anonyymi00046 kirjoitti:

    Laiskuus on kokoomuksen kaveri

    Ennenvanhaan sanottiin, äänestämättä jättäminen on puoli ääntä kommunisteille.

    Äänestä

  • Anonyymi00048 kirjoitti:

    Ennenvanhaan sanottiin, äänestämättä jättäminen on puoli ääntä kommunisteille.

    Onneksi ihmiset kävi sillon äänestämässä!
    Saivat aikaan muutoksen

    Äänestä

En viitti enää nähdä vaivaa tyhjän kanssa. Koko ikäni olen äänestänyt ja tässä tulos. Ei äänestämällä voi vaikuttaa urpot!

Äänestä

Kunnallis- /aluevaalit on siitä hienot vaalit, että niissä saa kaksi ääntä yhden hinnalla!

Enkä tarkoita sitä, että kahdet vaalit on yhdistetty, vaan sitä, että kun melkein puolet jättää äänestämättä, niiin oma ääni on 2x merkittävämpi kuin jos kaikki äänestäisivät.

Äänestä
  • Uh... sehän on jopa nelinkertainen, tosiaan!
    Yhdellä äänestyskerralla voi saada 400% painoarvon äänestykselleen.

    Äänestä

Jos äänestämällä voisi oikeasti vaikuttaa, niin meidän ei annettaisi tehdä sitä

Äänestä

Koska pyydän elämiseen enemmän rahaa ja tiedän etten sitä saa. Turhaa äänestää

Äänestä

Käyn ! On noin 35m rapun ovelta äänestys paikan ovelle?

Äänestä
  • Multa 36m Vitun väärin että jotkut joutuu enemmän vaivaa näkemään päästäkseen äänestämään. Missä on kansalaisten tasaarvoinen kohtelu?

    Äänestä

  • Anonyymi00058 kirjoitti:

    Multa 36m Vitun väärin että jotkut joutuu enemmän vaivaa näkemään päästäkseen äänestämään. Missä on kansalaisten tasaarvoinen kohtelu?

    Onko joku kieltänyt sinua muuttamaan lähemmäs äänestyspaikkaa

    Äänestä

Äänestäminen ei vaikuta mitään. Poliitikot valehtelevat vuodet läpeensä.

Äänestä
  • Ei kannata sekoittaa kaikkia poliitikkoja perussuomalaisiin!

    Äänestä

No... Spede, Vatanen, Satonen. Noita näitä täitä ym matosia.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Ihan listauksena, niitä syitä äänestämättömyyteen

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu