Vanhemmilla aavistus mitä teen

Anonyymi-ap

Äitini vahtii koko ajan syömistäni se ahdistaa koska minä paastoan hän pakottaa syömään ja on tajunnut että ruokaa ei kulu lainkaan eli en syö miten saisin hänelle kuvan että syön mutta en syö oikeasti pitääkö minum heittää ruokaa roskiin vai piilotanko muovipussiin huoneeseeni vai onko minun pakko syödä olen koittanut oksentaa mutta ei ole tulossa onko parempia keinoja?!

5

325

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kasvan nuoren pitää syödä. Jos haluat pilata elimistösi ja elää sitten loppuikäsi niiden seurausten kanssa niin oma on valintasi.

    • Anonyymi

      Elä leiki sen ruoan kanssa. Sitä tarvitaan esim. aivotoiminnan ylläpitämiseen ym. moneen toimintoon ihmisen elimistössä. Roskiin heittäminen on typerää, ellei ole todella huononlaista ruokaa kyseessä, jota epäilen. Mieti nyt, kun osa joutuu kärsimään nälänhädästä. Ja älä nyt oksenna sitä ruokaa hukkaan. Saatat pelätä ehkä lihomista, mutta totuus on, että yhdenkin kilon lihomiseen tarvitaan älyttömän kovaa ahmintaa. Se ei yleensä tapahdu lyhyessä ajassa niillä ahmijoillakaan. Nesteet painossa on eri asia, kuin rasva. Ihan se vaan vesikin elimistössä vaikuttaa painoon kaikilla. Se on nestettä vaan, ei mitään lihomista. Sinä olet jo hakoteillä, kun ruokaa oksennat hukkaan. Eikä se kuulu äidin vahtia, vaan sun ittesi täytyisi ymmärtää syödä normaalisti, että ravintoaineitakin saat riittävästi ruoasta. Esim. vitamiinien puutokset ovat aika ikäviä ongelmia, jopa vaarallisiakin tiloja. Silloin on aivotoiminta, ym. elintoiminta hyvin heikoilla.

    • Anonyymi

      Mulla on ahmimistaipumus joka viikonloppu telkkarin ääressä, viikoilla syön normaalisti. En ole lihonnu parin vuoden aikana yhtään. Olen pysynyt hoikkana. Tarvitaan siihen lihomiseen ihan säännöllistä ylensyömistä kyllä. Ei sitä se normiruoka aiheuta kenellekään.

      Aloittaja lisäksi. Olet varmaan aika nuori, joten painonnousu ei tarkoita mitään lihomista, vaan ihan kasvua normaaliksi aikuiseksi ihmiseksi. Et varmaan halua jäädä keskenkasvuiseksi ihmiseksi. Liian vähäinen syöminen vaikuttaa myös aivoihin. Et saavuta täydellistä aivokapasiteettia syömisen ollessa niukkaa. Saatikka lisääntymiskykyä. Mieleisen ammatin löytäminen on hyvin vaikeaa, jos aivot ei toimi ravinnon puutteessa. Elämä ei tule olemaan helppoa, jos et ymmärrä syödä riittävästi.

    • Anonyymi

      Sen tähden äitisikin haluaisi sinun syövän normaalisti, jotta voisit hyvin ja pystyisit kouluttautumaan haluamaasi työhön, tulisit aikuiseksi, ja halutessasi voisit perustaa perheen, saada lapsia. Pystyisit auttamaan läheisiäsi tarpeen mukaan. Ennen kaikkea hyvää omanlaista elämää.

    • Hei,

      Vastaan vielä minäkin, vaikka sait jo hyviä vastauksia.

      Laitan tähän vinkiksi ryhmächatin, joka voisi sopia sinulle:

      Etelän-SYLI ry:llä on Tukinetissä ryhmächattejä, joissa voi jakaa mm. syömiseen, liikkumiseen tai kehonkuvaan liittyviä haasteita yhdessä ryhmäläisten ja vertaistukiohjaajien kanssa. https://tukinet.net/teemat/etelan-sylin-ryhmachat/ryhmachatit/

      Chatit ovat avoimia kaikille, joita teemat koskettavat ja keskustelut niissä käydään anonyymisti nimimerkeillä.

      Tukinetistä löytyy paljon muitakin palveluita, joista voi halutessaan saada sekä henkilökohtaista että ryhmämuotoista tukea. https://tukinet.net/

      Osassa palveluista edellytetään anonyymiä rekisteröitymistä sivustolle, osaan pääsee ilmankin.

      Ystävällisin terveisin
      MIELI Kriisikeskus Helsinki/Kata

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?

      Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.
      Ikävä
      184
      7500
    2. Yritystuet pois ja työeläkevaroilla maksettava valtion velka pois

      Nyt on teille kerrottu keino kuinka Suomen velkaongelmasta päästää eroon kertalaakista. Älkää saatanat enää minulle tul
      Maailman menoa
      79
      4161
    3. Nyt Yle otti silmätikukseen sisäministeri Rantasen

      Aivan erinomaista työtä tehnyt sisäministeri Mari Rantanen on saanut paljon aikaiseksi. Maahanmuuttoon ja maahanmuuttaji
      Maailman menoa
      383
      3641
    4. Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä

      Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden
      Maailman menoa
      177
      3280
    5. Ylen juttu sisäministeristä oli selvän tarkoitushakuinen

      haluttiin vielä vuoden loppuun saada joku "kohu". (Olisiko Yle tehnyt jutun jos sisäministerinä olisi esim. RKP:n, jota
      Maailman menoa
      93
      2986
    6. Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota

      Muualla maailmassa yrittäjät elävät asiakkaiden rahoilla, Suomessa palkansaajien maksamilla veroilla. Palkansaajahan ma
      Maailman menoa
      28
      2514
    7. Suomessa valtavasti somalien yhdistyksiä, peräti 171 - mistä tulee rahat?

      Suurin osa näistä sijoittuu pääkaupunkiseudulle tai Turun ympäristöön. Ovatko kaikki noista pelkkiä huijausyhdistyksiä
      Maailman menoa
      117
      2466
    8. Liikaa vauhtia

      Nuorukainen 17v. on ajanut 114 km/h 60 km:n alueella Nesteen kohdalla ja onneksi poliisi oli paikalla ja hurjastelu lopp
      Suomussalmi
      61
      2080
    9. Milloin näit kaivattusi edellisen kerran?

      Olitteko juttusilla vai sivusta vain? Miten reagoit?
      Ikävä
      21
      1973
    10. 21
      1866
    Aihe