Romunkeräily

Anonyymi-ap

Radio Suomen päivä(11.4.25 klo 11:33).

"Suomessa elää jatkuvasti enemmän yksinäisiä elämänhallintansa menettäneitä vanhuksia. Koti on täynnä tavaraa. Kukaan ei siivoa. Tavaraa kantautuu kotiin, mutta kukaan ei sitä vie pois. Pelastusviranomaiset ovat huolissaan, sillä tässä piilee tulipalovaara."

Romunkerääjä on yleensä vanha mies joka näkee kokoelmissaan jotain arvokasta, "ne on tulevia sukupolvia varten". Tekee itselleen monumenttia. No joo, kokoelmista 90% on silkkaa jätettä ja loput kirpputoritavaraa. Suku hävittää kaiken sitten viimeistään kuoleman jälkeen.

Sukulaiset ja "ystävät" eivät keräämisestä pidä. Alkaa ilmiantojen vyöry. Ilmiantajilla ei ole omaa elämää joten vanhus on heille harrastus.

3

186

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pari vanhusten kämppää on tässä muutaman vuoden aikana tullut raivattua, ja se on totta kuinka nämä ovat säästäneet kaiken mahdollisen roinan alkaen vanhoista pakkauslaatikoista ja vanhoista paikallislehdistä kaikkeen muuhun täysin tarpeettomaan romuun.

      • Anonyymi

        Kuka mitäkin tarpeellisena ja arvokkaana pitää. Kelläpä ei olisi jotain "ylimääräistä" tavaraa nurkissaan.

        Tuo radiojuttu oli osoitus siitä kuinka viranomaisilla on tapana tarkastella maailmaa poikkeavuuden avaimenreijästä. Pieni vähemmistö ihmisistä on romunkerääjiä ja suuri enemmistö ei ole. Minkä tahansa asian voi selitellä miten päin tahansa tarkastelemalla sitä poikkeavuuden avaimenreijästä tyyliin "kaikki vasikat kaksipäisiä koska on olemassa kaksipäisiä vasikoita".

        Ensin jostain hakemalla haetaan poikkeavuuden ääritapaus ja siitä tehdään iso haloo ja sitten vastaavia alkaa löytyä vähän sieltä ja täältä.

        Romunkerääjät eivät ole uusi ilmiö, heitä on ollut aina. Ennen asiasta ei vain hössötetty niin paljon.

        Entinen naapurin ukko oli romunkerääjä, keräsi lumikolia pyöräsuojaan.


    • Anonyymi

      Tuo radiojuttu puree sellaisiin ihmisiin jotka kokevat olevansa kuin jumalan valittuja puuttumaan kenen tahansa yksityisasioihin. Ovat rajattomia ihmisiä eli heille ei ole muodostunut selkeää käsitystä mihin oma itse loppuu ja toinen alkaa.

      Aina ne löytää toisesta jonkun ihme vian. Leimakirveen heilutus on heille vallankäyttöä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      118
      10293
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5030
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      42
      2211
    4. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      105
      2058
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      26
      1924
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1591
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      41
      1392
    8. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      24
      993
    9. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      31
      991
    10. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      977
    Aihe