Taas 20 miljardia tukea Ukrainan sotaan.
Miksei miitään vanhustenhoitoon tai lähihoitajien palkkoihin
Vanhukset vai Ukraina
28
183
Vastaukset
- Anonyymi
Jos emme auta Ukrainaa, niin kohta meillä olisi vanhuksilla vielä huonommat oltavat venäläisten komennossa.
Mutta pukumiesten palkoista voisi vähän leikata.- Anonyymi
Jos tämä jatkuu niin meillä ei ole vanhuksia eikä hoitajia. Ukraina ei ikinä voita sotaa.
Miksi venäjä tänne tulisi. - Anonyymi
jos emme saa aikaan rauhaa on suomi nukeillä pyyhkästy pois.
Mitä hyötyä silloin on millään puuhastelulla!? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
jos emme saa aikaan rauhaa on suomi nukeillä pyyhkästy pois.
Mitä hyötyä silloin on millään puuhastelulla!?lapsikin teitää että sovinto ja rauha on kaiken tekemisen perusta mutta aikuiset tietää kun sivistää tarpeeksi itseään että paholainen auttaa kun haluaa tuhota ja tappaa!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos tämä jatkuu niin meillä ei ole vanhuksia eikä hoitajia. Ukraina ei ikinä voita sotaa.
Miksi venäjä tänne tulisi.Miksi venäjä hyökkäsi Ukrainaan? Syy on sama.
- Anonyymi
Ukrainan sota on konkreettinen tuotos diplomatian puutteesta. Ts. miljardeja euroja on menetetty sodan tukemiseen, puhumattakaan inhimillisestä kärsimyksestä, sen takia, että NATO on tämän päivän pyhä lehmä.
Jotkut haluavat näemmä jatkaa tällä tiellä loppuun asti.- Anonyymi
se on konkreettinen tulos ukrainan johtajan propagandasta joka saanut kaikki päättäjät päättömiksi ja tietämättömäksi mitä tekevät. NIin se oli hitlerin saksassakin silloin.
Syy ei ole Venäjä ! Syy on oma vihamme ja kyvyttömyytemme käsitellä asoita viisaasti.
Ei se auta että deletoi sen joka kertoo meille totuuden tilanteesta ..mutta niin luulmme ja syytämme kaiken lisäksi sitä joka kertoo totuuden...eli sodan taustan ja syyn. - Anonyymi
Emme ole oppineet mitään. Eikä taideta oppia tästäkään sijaissodasta. Ei ole suuta puhua, tai kukaan ei saa puhua. Tilanne on mahdoton.
Näinkö riidat ratkaistaan perheissäkin - mykkäkoululla. Ja kun tarpeeksi on mökötetty, toinen kokoaa kamppeensa ja häipyy. Eipä tarvitse ihmetellä lasten mielenterveysongelmia. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
se on konkreettinen tulos ukrainan johtajan propagandasta joka saanut kaikki päättäjät päättömiksi ja tietämättömäksi mitä tekevät. NIin se oli hitlerin saksassakin silloin.
Syy ei ole Venäjä ! Syy on oma vihamme ja kyvyttömyytemme käsitellä asoita viisaasti.
Ei se auta että deletoi sen joka kertoo meille totuuden tilanteesta ..mutta niin luulmme ja syytämme kaiken lisäksi sitä joka kertoo totuuden...eli sodan taustan ja syyn.Sodan syistä voidaan tietysti keskustella loputtomasti. Mutta sodan aloittaa aina se, joka hyökkää toisen valtion alueelle.
- Anonyymi
KUTEN JOKAINEN SELVÄJÄRKINEN NÄKEE - SUOMESSA ON RAHAA VAIKKA HOITAA SAIRAAT JA VAMMAISET SEKÄ ANTAA KÖYHILLE VARAA ELÄÄ !
Nyt kuitenkin halutaan jatkaa sotaa verukkeilla - tapattaa slaavikansojen väkeä joka lienee jenkkien toive koska he tuntuvat olevan vain onnellisia tilanteesta !
Aseita menee kaupaksi joilla elävät - sitten hyökkäysliitto nato on jopa saatu vastoin kansan tahtoa Suomeen tuhoamaan maatamme. Perin oksettavaa !
Pakotteet vievät Suomea suohon, koska Venäjä piti Suomen taloutta yllä selkeästi.
Nyt tulee konkursseja ja hinnat nousee. Kansa voi huonosti ja mielenterveys rappiolla yhä useammalla.- Anonyymi
NIMENOMAAN!!!!!!
- Anonyymi
Suomen pitää viedä miljadreja monta kertaa vuodessa ulkomaille.ukrainaan ja muita ,kehitysapuja, rakennetaan välimeren maihin moneen kertaan sodituille alueille uutta joka taas hetken päästä pommitettu
kaikenlaiset muut avut unicefin,, SPR toiminnan kautta, loputtomat keräykset , erilaisten konserttien ja tempauksien avulla kootut varat ja kuka takaa kenen taskuun ne menee
sen lisäksi sotatarvikkeet
suomessa riittää ulkomaalaisia elättejä noin sadasta maasta olemme ottaneet sossu ja kela elättejä
täälllä niitäkin satoja jotka eivä tole saaneet oleskelulupaa ja silti vain täällä asuvat vuosia ja syovät, vaatetaan ym palvelut
kyllä matut tehtailee lapsia, toisilla kaksosia
ne menot me suomalaiset sitten veroilla maksamme, synnytysvalmennukset, terkkarikäynnit, vaunut, sängyt, ym lastentarvikkeet
asunnot, päiväkodit. tukirahat.lapsilisät, elatustuet, sun muut harkinnan varaiset
tulkit , mööpelit, vaatteet, kengät
seurustelu ja kahvittelu tapaamiset
koulutukset, ilmaiset kuntosali ja uimavuorot
heille riittää rahaa mutta ei suomalaisille vanhuksille jotka tehneet raskaita töitä6 päivää viikos ja maksaneetveronsa, ei vammaisille heiltä riistetään
loputkin edut.
työstä pois jääneillä ei mitään ennekoivaa terveydenhoitoa, ei tulevaisuudessa ole tarpeeksi henkilökohtaisia kohtaamisia vaan pitäisi vaan olla digikohtaamisia ja lääkerobotteja. kuka takaa jos se laite hälyttää niin ottaako vanhuslääkkeensä, nieleekövai mihin pistää
rannekkeet monella mutta ei tajua painaa taikka ei ole voimia
on nämä sote kehittäjät kaukana todellisuudesta kuinka dementtinen, sokea
raihnainen vanhus tarvitsee ihmistä pukeakseen, syomiseen, hygieniaan,
ulkoiluun ,yleensä ihmisarvoiseen elämään- Anonyymi
tiedoksi vaan jos ranneketta painaa tulee vartijat jotka käskevät nousemaan itse lattialta ylös...ellei pysty eivät auta ja jättävät makaamaan lattialle !
Mielisairaita hoitoalalla paljon !!
- Anonyymi
Kannattaisiko aloittajan kuunnella ja katsella uutisiaan tarkemmin. "20 miljardia" tarkoittaa EU:n yhteispanostuksella annettavaa tukea eikä ole pelkkää Suomen antamaa apua.
- Anonyymi
Milloin lampaat heräävät huomaamaan, miten heitä ryöstetään koko ajan? Eivät ne rahat Ukrainaan päädy, vaan maailman sotatollisudelle ja politikoille.
Kun tarpeeksi moni huomaa vedätyksen, niin ehkäpä suunta vaihtuu.
Japanilaiset tajusivat ja myivät juuri niin paljon USA:n velkakirjoja, että talouden taspaino muuttui. Vasta kun taala syöksyy pohjamutiin, niin maailma muuttuu.
Minne ovat muuten hävinneet Kiinasta melkein 500 miljoonaa nuorta aikuista viimeisten 3 vuoden aikana? Kadut ovat jo aika tyhjiä töiden loppumisenkin aikaan Pekingissä, Shanghaissa, Quonzhoussa ja muissa kaupungeissa ja maaseudulla.
Herätkää! - Anonyymi
EI OLE MEIDÄN SOTAMME ELLEMME HALUU TUPPAUTUA MUIDEN MAIDEN TÖPPÄILYJÄ MAKSAMAA!!!!!
- Anonyymi
Jos laitat 20 miljardia vanhustenhoitoon ja lähihoitajille, niin venäjä saattaa tulla kolkuttamaan kotiovellesi. Jos taas annat Ukrainan sotia puolestasi 20 miljardin edestä, niin venäjä pysyy poissa kotioveltasi. Ymmärsitkö?
- Anonyymi
Mikä tämä Venäjän pelko on ? Venäjä kostaa Ukrainalle kokemansa vääryydet.
Kohta Ukrainalta loppuu sotilaat ja kaikki rahat on mennyt "hukkaan" ja kansa tapettu.
- Anonyymi
fuk that sit!!
- Anonyymi
Venäläinen tyyli on vähentää koko populaatiota. Pitkällä aikavälillä. ;)
- Anonyymi
Ainut hyvä on että venäläisiä poistuu eniten.
- AnonyymiUUSI
Suomen talous tarvitsee Venäjän kauppaa ja turisteja
- Anonyymi
Ai Suomesta 20 miljardia ? Älä sinä Putinin pikku trolli edes tosissasi väännä.
- AnonyymiUUSI
Aloituksessa ei mainita Suomea
- AnonyymiUUSI
Siis miten ulalla ihmiset voivat olla nykypäivänä? Kyse ei taida olla tiedon puutteesta tai siitä, että tietoa olisi vaikea saada, vaan silkasta järjen puutteesta ja kyvyttömyydestä nähdä omaa napaa pidemmälle.
Jaa että miksi Venäjä tänne tulisi? No miksi se on tullut ennenkin? Aloittaja menköön itärajan taakse nuolemaan Putinin varpaita, niin loppuu tuollainen järjetön valitus.- AnonyymiUUSI
Lueppa historian kirjat uudestaan, kuka se lähti hakemaan Suur-Karjalaa.
Venäjästä ei ole mitään uhkaa, joten armeijan voisi hyvin lakkauttaa ja laittaa nekin rahat vanhusten hoitoon ja lähihoitajien palkkoihin.
- AnonyymiUUSI
Henki tai löllisyys. Nämä tulisi todistaa ensin jos on näkemisessä eroa.
- AnonyymiUUSI
Ukrainan sotahan on EU:lle mitä suurin bisnes. Suomikin käy kauppaa Venäjän kanssa useilla miljardeilla, varsinkin valtion hallinnon johdon omistamia firmoja. Sitten tavallisen suomalaisen pitäisi kerätä rahaa Ukrainalle. Näin saadaan sotaa pitkitettyä ja aseteollisuus tekee tulosta. Suomen päättäjillä enemmän verta käsissään kuin koskaan aikaisemmin.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!
Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!1052246- 841975
- 531566
Nyt tiedän
Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai491492- 1531476
Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin
"Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I481374Oletko ymmärtänyt
Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?1441304Kepun hegemonia jatkumassa vankkana Puolangalla
Tuuliviirien vallankumous jäi pahasti piippuun!261156- 1111118
Paraneeko ilmapiiri nyt?
Paraneeko kunnallispolitiikan ilmapiiri nyt kun persuilla meni vaalit päin pers3ttä ja änkyräpersut tipahtivat vilttiket251084