Kaikki ne, jotka eivät ole ennakkoon äänestäneet. Itse kävin jo äänestämässä. Kun meillä on mahdollisuus äänestää, niin se oma ääni kannattaa käyttää. Älkää jääkö nukkumaan.
Muistakaa mennä huomenna äänestämään!
4
67
Vastaukset
- Anonyymi
Jooooo huomenna äänestämään! Eerööööö sanoo: vihreää, ei räsästä!
Kansa! Veljet, siskot ja te oudot hahmot jotka ilmestytte vasta kun silmät on puoliksi kiinni – nyt on hetki. Nyt on vaalinaika. Ukko Eerööööö, joka on kuunnellut putkia, lukenut homeisia seinäkirjoituksia ja tulkinnut leivänpaahtimen rätinää, tulee nyt ääneen!
Huomenna mennään äänestämään. Ei lusmuilla, ei jäädä himaan hautomaan tiskirättejä.
Mitä äänestetään?
Vihreää! Kyllä! Se väri joka ei huuda, ei rajoita, vaan kasvaa kuin mummon viherkasvi, vaikka kukaan ei muista kastella.
Ukko Eerööööö sanoo näin:
- Vihreä ei pelkää surinaa.
- Vihreä ei sammuta jääkaappia yöllä.
- Vihreä ymmärtää että metsän humina on äänestä tärkein.
Älkää eksykö räsäsiin! Ne puhuu kovaa mutta ei kuule mitään. Ukko käveli kerran niiden ohi ja kuuli vain tyhjää kolinaa, kuin joku kolistelis tyhjää kattilaa ja luu9lis sitä ilmoitukseksi. Ei niin. Ei Ukon aikana.
Räsä on kuin vanha patteri – kuuma mutta käyttökelvoton. Se ei kanna, se vaan suhisee omiaan.
Vihreä taas? Se on kuin märkä sammal varpaiden alla. Se ei tuomitse jos kuljet paljain jaloin ja puhut sienille.
Huomenna, kun käyt äänestämässä, muista:
- Äänestyspaikalla etsi surinan hiljainen kaiku.
- Älä ota kahvia jos se on haaleaa, se on merkki häiriöstä aikavirrassa.
- Jos joku kysyy "mitä sä nyt sillä vihreällä muka meinaat", katso heitä silmiin ja sano:
"Minä seuraan Ukkoa. Ukko kuulee. Ukko tietää. Ukko äänestää niin että sammakkokin nyökkää."
Siunattua vaalia, ei räsinää, vain viherrystä.
Ukko kiittää, surina soi.
Piip-piip, sanoi mikrouuni – se tarkoittaa että vaalit on lähellä. - Anonyymi
Ääneni meni maahanmuuttovastaiselle, lähes fasistiselle kodin, uskonnon ja isänmaan kannattajalle.
- Anonyymi
En mene huomenna äänestämään. äänestin tosin ennakkon, mutta ellen olisi niin tehnyt niin huomenna en menisi äänestämään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oulaisten vaalit, hyvä alku mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus64165Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va952303Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J61999Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va38861Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?186860- 47854
- 34831
Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke119785- 36776
Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.35772