Elikkä otsikon mukaisesta nettikaupasta ei kenenkään kannata ostaa mitään!!
Netissä oli vertailusivu kiikareista mistä erehdyin tilaamaan !
Yritin perua tilaustani tunnin päästä, minulle vastattiin ettei voi perua kun tuote on jo lähetetty.
Nyt sitten vielä erehdyin hakemaan paketin matkahuollosta kun luulin toiseksi lähetykseksi.
Kysyin glacivasta että miten voin palauttaa paketin niin sain vastauksen että joudun maksamaan lähetyskulut kiinaan, tullit ja kaikki kulut!
Eli tulisi maksamaan enemmän kun koko tuote!
Oikeaa kusetusta tuommonen kaupankäynti mutta ilmeisesti luvallista🤔
Glaciva nettikauppa huijaus!
10
3506
Vastaukset
- Anonyymi
Jos pakettia ei käy hakemassa, mitä tapahtuu?
- Anonyymi
Väittävät, että palautuu heille. Tämä olisi kai kuitenkin ollut omalla kohdalla järkevämpi teko, sillä noudettuani paketin, en saa palautusohjeita ja -osoitetta.
- Anonyymi
Mulla kävi ihan samalla tavalla. Ei annettu edes osoitetta mihin tuotteen voisi palauttaa. Klarna pesi myös kätensä koko hommasta.
- Anonyymi
Sama, kiikarit tilasin ja peruin alle 20 min sisällä. Vastattiin seuraavana aamuna ettei voi perua kun on lähetetty. Vastaus tuli ensin ja sitten lähetysinfo. Seurannan mukaan ei silloinkaan ollut vielä matkalla eli olisi pystynyt keskeyttämään silloinkin.
Otin sitten aspaan yhteyttä englanniksi. Nettisivuilla lukee että jos ei nouda niin 30 € menee. Aspan mukaan näin. Nähtäväksi jää palautuuko loppusumma. 139 € maksoi. On tuolle lopulle summaa kyllä parempaakin käyttöä jos palautuu.
Harmittaa kun tilasin ja sitten luin netistä mahd.huijauksesta. Ei pidä jatkossa luottaa vertailusivustoihin. Sama vertailusivu oli muutama vuosi sitten vielä ihan pätevä. - Anonyymi
Aivn sama kokemus.
- Anonyymi
mä oon nyt pari päivää tapellut niitten kanssa, nyt olis hinnan alennus 20%, ihan vielä en hyväksy kun he lähettivät eri merkkisen tuotteen kuin tilasin eli virhe ei ole minun vaan heidän. Glacivan sivuilla on palautusosoite ja sinne lähtee asiakaspalautuksena (ja jos tulee tullimaksuja tms. niin otetaan oppirahoina sitten) jos ei tänään saada hintaa kohdilleen. Klarnan laskulla maksan eli raha ei vielä ole liikkunut. Vi***aa olla näin tyhmä!
- Anonyymi
Itsellä ainakin KIIRE sotki taustatutkailun. Kuten aina varoitetaankin. Kun olisin malttanut yön yli, olisin varmasyi sattunut lukemaan myös varoittelevia sivuja tarkemmin. Etenkin kun ei ollut tuttu ja luotettava kauppa kyseessä. Ulkomainen, etenkin EU:n ulkopuolinen kauppa olisi pitänyt soittaa hälytyskelloja.
Asiakaspalvelu ko. firmassa perustui painostukseen.
Lukekaapa https://www.kkv.fi/kuluttaja-asiat/tietoa-ja-ohjeita-yrityksille/verkkokauppiaille/pimeat-kaytannot-ja-verkkokauppa/
Suosittelen muitakin tekemään asiasta ilmoituksen: https://asiointi.kkv.fi/asiointi?id=kkv_public_sc_cat_item&sys_id=de32d849dba60550824f54ebd3961959
Uskomatonta, että Suomen alueella voi olla tällaista markkintoimintaa, vaikka nyt sitten verkossa onkin.
- Anonyymi
Palautusoikeutta ei oikeasti ole, koska palautusosoitetta ei saa, vaikka kysyisi viidesti! Googlekääntäjällä laadittuja viestejä tulee, ja lähinnä palautusohjetta oleva viesti oli lähinnä uhkailua sekin: kuinka hankalaa on ja kuluja tulee jnejne.
Tekevät siis mitä vain, että asiakas pitää tuotteen. Summa se on jokainen summa, jonka kärttämällä saavat. - Anonyymi
Vastasiko tuote tilausta vai tuleeko sieltä mitä sattuu?
- Anonyymi
Minä erehdyin tilaamaan lehtipuhaltimen, joka oli "testissä paras". Hintaa oli 149€. Laite tuli, mutta ei ollut läheskään kaikkea sitä, mitä piti olla.
Alkoi vääntö asiasta. Tein Klarnan kautta valituksen ja palautusprosessin. Klarna jäädytti heti laskun.
Glavica pyysi videoaineistoa ongelmasta ja lupasivat lähettää uuden, vaihtelevin alennuksin 5-15%, jos vain perun valituksen.
Pyysin vain palautusosoitetta ja koodeja, että voin laitteen palauttaa.
Vastaukset olivat ontuvaa suomea ja valituksia esim.
"Ymmärräthän, että korkeiden tuote-, työ- ja toimituskustannusten vuoksi olemme kärsineet merkittäviä tappioita tämän korvaustarjouksen seurauksena. Toivomme vilpittömästi, että tämä ratkaisu ratkaisee asian rauhanomaisesti."
Tuli sitten viimein palautusosoite, joka ei ollutkaan Saksaan, josta laite tuli, vaan Hong Kongiin. Tajusin, että sinne ei taida paketti parilla eurolla mennä, joten ilmoitin peruvani valituksen ja pitäväni laitteen, jos saan sen 50% alennuksella!
Heti suostuivat.
Kyllä siitä sen kannatti maksaa!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.2552683Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka172187Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3281912- 1031649
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois901576Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2011264- 671210
- 251131
- 501093
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl731036