"Olin tullut yksin Getsemanen puutarhaan,mutta sieelä oli paljon käärmeitä.
Sitten näin Keuruun kannaksen ja minulle sanottiin:
-"Kolme mittaa vielä ohria ja sitten tulee alamäki.
Näin myöskin kävi.
Näin ensin ne ohrat,sitten näkyi ikäänkuin lasten liukumäki.
Siinä lasketteli piispoja ja arkkipiispa,joka sanoi:
-"Liiallinen opetus väsyttää ruumiin,tarvitaan enemmän uutta ylistysmusiikkia.
Kirjain kuolettaa,henki tekee eläväksi".
Siihen heräsin.
Yöllinen näkyni Getsemanesta.
5
94
Vastaukset
- Anonyymi
Tämå näkysi kertoo ilmiselvästi lopun ajoista,ihmiset ovat silloin itserakkaita ja haluaisivat aivan opettaa.
"Te ette ole kenenkään opetuksen tarpeessa".
Ylistysmusiikki riittää.
Meillä Tampereellakin on nyt nuorempaa polvea kaupungintalolla.
Ajat muuttuvat. - Anonyymi
Viittaisiko 3 mittaa ohria kolmeen vuoteen.
Vuoteen 2028 asti on yhä laihaa ja kuollutta Väki liiallisen kirjallisen sivistystarjonnan tähden. Mutta sen jälkeen tulee aihetta ylistää kenties herätyksen tai Hengen vuodatuksen tähden.
Miksi muuten liiallinen kirjaviisaus ja tieto johtaa pilkkaan ja liian roisiin huumoriin. Eikä vakavuuteen , puhtauteen ja mielenlaatuun joka olisi lähimmäisiä kunnioittava. Malakian kirjan lopussa kuvataan korsia joiksi jumalattomat muuttuvat ja riemuiten ja iloiten niitä tallataan.
Mutta missä on silloin lähimmäisen rakkaus ja usko joita Jeesus tahtoi.
Toivotaan että tulee uusia lauluja vaikka raamatun kielillä. Paljon on jo tullut lapsille sopivia lauluja Mutta ylistys ja korkea veisuu puuttuu yhä.
Kuningas Daavid noin kymmenen vuotta sitten kielsi minua laulamasta Psalttaria ja sanoi tulee uusi Psalttari 2028. Sitä voidaan silloin laulaa. - AnonyymiUUSI
"Hieman uudempaa Kalevalaa".
- AnonyymiUUSI
Tuota psalttaria haluaisin päästä kuulemaan.
Miksi Daavid sinuakin kielsi ja kuinka?- AnonyymiUUSI
Kun luin eri Raamatun käännösten Psalttaria huomasin että käännöksissä oli merkittäviä eroja. Esim. Sielu sanan käytön suhteen. Harmistuin asiasta itkun partaalle, mutta tein päätöksen : Jos laulan kaikki Psalmit lävitse niin opin ainakin laulamaan vaikka itse sisältö olisi ehkä väärin käännetty.
Silloin Henkeeni ilmestyi ääni joka sanoi. Älä laulakaan ennen vuotta 2028 jolloin uusi käännös Psalttarista valmistuu. En tiedä miten päädyin pitämään ääntä Daavidina. Se tuntui vain selvältä.
Käänsin itse ruotsin ja englannin kielestä noin 10 psalmia ja kyllä ne eroaa toisistaan. Tykästyin ruotsinnokseen. Sen ymmärrys oli ihanaa.
Viime päivinä olen alkanut laulaan virsikirjaa ja hengellistä laulukirjaa järjestelmällisesti. Ihanaa viisautta ja Jumalan tuntemusta niissä.
Uni aloittajan on siis jo kantanut oraan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1801985
Oletko ymmärtänyt
Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?1591707Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin
"Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I461676- 1231453
Liian paljon hylättyjä ääniä
Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus1561228Ikäero suhteessa
Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia501092Tiedän kyllä sen
Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen58990- 69882
- 15879
Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat
Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P26877