Demarit keräsi lisää ääniä SAK:n avustuksella ja kansaa hivelevällä populismilla

Anonyymi-ap

SAK:n avulla demarit kurjistivat ja kärstivät yhteiskuntaa järjestämällä poliittisia ja tavallisia lakkoja. Demareiden poliittiset lakot lisäsivät työttömyyttä 30 000 hengellä, samalla lapsiperheköyhyys kasvoi. SAK:n verovapailla osingoilla rahoitettiin lakot ja lihotettiin demareiden vaalikassaa. Näin rahan voimalla demarit veivät lisäpaikkoja valtuustoihin.

Demarit heitti ymmärtämättömiä kiihottavia sloganeja, joilla vietiin äänestäjiä. Eduskunnan kyselytunneilla jankattiin samoja kysymyksiä, joiden talousvaikutus on 0,5% koko hyvinvointialueen budjetista. Sillä kiihotettiin äänestäjiä. SDP ei ole kuitenkaan oikeasti tarjonnut mitään Orpon hallituksen politiikan tilalle. Ei ole.

Se on vilunkipeliä, kun luvataan vappusatasia ja väitetään, että rahaa on, vaikka ei ole. Siihen demarit sortui, vilunkipeliin. Eikä ensimmäistä kertaa.

Yksi kansan rivejä hiertävä asia on demareiden itse läpi junttaama surkea sote. Kiurun sote. Demarit itse olivat säätämässä lakia, jossa määritetään tappioiden kattaminen vuoden 2026 loppuun mennessä. Mutta kun ei olla tehty tarvittavia toimia tappion tekemisen lopettamiseksi, niin kinutaan lisäaikaa. Omaa taitamattomuutta. Sellaista taloudenhoitoa, mikä kaatoi työväen säästöpankin (STS pankki), vaikka rahaa oli ja maan suurimman rakennusliikkeen Haka, sekin demarifirma. Ei osata.

Nämä vaalit eivät olleet valtakunnan vaalit, minkä takia valtakunnan politiikan ei pidä muuttua. Nämä olivat kunta- ja hyvinvointialuevaalit. Politiikka kunnissa ja hyvinvointialueilla voi muuttua. Orpon hallitus jatkaa valtakunnan politiikkaa samalla hyvällä tavalla, vastuullisesti, isänmaan etu edellä.

Moni hyvinvointialue tarvitsee vielä reiluja leikkauksia kuluihin. Nyt demarivoimin. Pitää leikata oikein reilusti. Se tarkoittaa parempaa palvelua pienemmin kustannuksin. Säästöjä tulisi esimerkiksi ostamalla ympärivuorokautisen hoivan palveluja yksityiseltä, koska yksityinen toteuttaa palvelut 20-30% halvemmalla kuin julkinen puoli. Demarisoten jonoissa on 2000 vanhusta, yksityisellä olisi 5000 paikkaa vapaana. Kaikkien 2000 vanhuksen sijoitaminen yksityiselle maksaisi 100 miljoonaa euroa. Ei enempää. Sen rahan saisi lopettamalla ay-jäsenmaksujen osittaisen verovähennyksen. Se kustantaa valtiolle 200 miljoonaa euroa. Vähennys on epäoikeudenmukainen, eikä ole tulonhankkimisvähennys, jollaisena se on säädetty. Se on vilunkipeliä, kuten ammattiliittojen nostamat ilmaiset osingot. Vilunkipeliä.

7

82

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Höpö höpö persu mene hoitoon tai töihin kpää

      • Anonyymi

        Ja opettele tiivistämään. Tuommoista harhaista horinaa ei jaksa kukaan lukea. Mutta mene ensin hoitoon.


    • Anonyymi

      Kokoomus voitti lisää ääniä. Osa demareista vaihtoi Kokoomukseen. Persujen äänimäärä romahti suurelta osin siksi, että persut eivät käyneet äänestämässä. Kannatus ei ole romahtanut, vaikka äänimäärä romahti.

      • Anonyymi

        Paskin selitys tähän mennessä.


    • Anonyymi

      Demarit voittivat oligarkkien rahoilla/ cccp- supertekoälyn avulla.

      Hujareitahan nuo ovat aina olleet ( 1918 ).

      • Anonyymi

        Eikö Putin antanut tarpeeksi rahaa perussuomalaisille, että ne olisivat voineet mainostaa itseään muutenkin kuin maggaraa tarjoamalla?


    • Anonyymi

      Pätkä- Putin on sdp- ukkeli

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      16
      3471
    2. Muistatko vielä viime kesän "sutinat"?

      Kohtalo vai mikä lie järjesti, että törmäiltii jatkuvasti toisiimme. Ihan uskomatonta, koska eihän me mitään ikinä sovit
      Ikävä
      21
      2372
    3. En tullut, koska käytit päätäsi.

      Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m
      Ikävä
      32
      1965
    4. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1881
    5. Yksi "sometähti" vähemmän

      Ei tunnu missään.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      82
      1858
    6. Tuliko ikävä

      Vai miksi laitoit viestin? Soittamalla voisi saada kiinni. Mutta et sä uskalla
      Ikävä
      26
      1582
    7. Saitko ne viestit

      Silloin viime kuussa? Vai etkö lukemut niitä.
      Ikävä
      29
      1450
    8. Kulta, sovitetaanko joku ilta avainta lukkoon?

      Musta tuntuu että me ollaan pari. Olisi ihana saada asialle sinetöinti viemällä suhde päätyyn asti. ❤️ Rakastan sua ikui
      Ikävä
      36
      1427
    9. Miten lasketaan?

      Ompa ollut valtava ihmismassa taas Folkkaajia liikenteessä. Miten noin 2200 lipunostaneesta muodostuu 11000 kävijää?.
      Haapavesi
      9
      1394
    10. Hyvää Huomenta Rakas Neiti

      Hyvää Huomenta Nainen🤗 Kaikkea hyvää toivon sinun päivääsi😘 Näin toivoo mies
      Ikävä
      11
      1334
    Aihe