Länsimaissa on jo pitkään kummasteltu Venäjän aggressiivisuutta. Erittäin ilkeitä ja kiukkuisia lausuntoja Duumassa lähes päivittäin, selkeästi vihamielisiä historiantulkintoja, ja sitten avoin erikoisoperaatio Ukrainaan, jonne ammuskellaan ohjuksia ja muutenkin käyttäydytään hyvin känkkäränkkämäisesti.
Ilmiselvästi venäläiset kokevat olonsa epämiellyttäväksi ja purkavat sitä naapureihinsa. Mutta mistä se johtuu? Miksi rikas öljyvaltio on ajautunut tuollaiseen epämiellyttävään tilaan.
Kunnes nyt vihdoin Lavrov kertoi syyn. Hän totesi selvästi haikeana ja mustasukkaisena, että me suomalaiset emme enää sauno heidän kanssaan. Kun ihminen ei pääse saunaan, hiki helposti kerrostuu varsinkin hankalasti pestäviin paikkoihin ja pian se alkaa aiheuttaa epämiellyttävää kutinaa. Raapiminen voi kipeyttää ihon. Olo niin epämiellyttävä, että suurvallan jos on kyseessä suurvalta, joka ei pääse saunaan, voi kosto koko muulle maailmalle olla hirveä!
Lavrov arvosteli presidentti Stubbin rauhantarjousta, eikä syyttä. Siinä oli merkittävä puute: siitä puuttuivat kaikki myönnytykset Venäjälle.
Koska maamme on demokratia, voin korjata asian presidenttimme puolesta. Kuulkaapas, venäläiset toverit. Jos vetäydytte Ukrainan alueelta, tai ainakin lopetatte sotimisen, niin rakennetaan sauna Kremliin! Tulee Pohjanmaalta maan ja maailman parhaat hirsinikkarit, laitetaan lauteet pehmestä suomalaisesta haapapuusta, ilman mitään keinotekoisia lakkakerroksia, ja Helolta vuolukivikiuas. Vuolukivestä veistetään myös pienet snapsikipot, joissa vodka pysyy jääkylmänä jopa 100-asteisessa saunassa. Eteiseen laitetaan pakastimeen paitsi aitoa, pehmeän makuista venäläistä vodkaa, myös suomalaisista kaskikoivikoista kerätyistä leheksistä tehtyjä juhannusvastoja.
Siellä on mukava rentoutua, siellä unohtuu maailman valtataistelut ja Lähi-idän tilannekin, juttu luistaa kunnes raukeus vie syvään ja hyvään uneen, josta herää kuin uutena ihmisenä. Siitä kun saunakamarin Rosenlewin mankelilla siloitetuilta Marimekon lakanoilta aamulla herää ja vetää päälle Petritexin vaatteet ja alle Nanson alusvaatteet, UPOn Pesukarhu-koneella pestyt ja LV:n pesuaineelle raikkaasti tuoksuvat, niin jo kelpaa suurvaltaakin taas johtaa ja näyttää maailmalle mallia.
Miltäs tuo kuulostaa, joko aletaan rauhaa tekemään?
https://www.youtube.com/watch?v=0zVTF5Ebs88&t=119s
Lavrov paljasti: Venäjän lisääntynyt aggressiivisuus johtuu kutinasta
Anonyymi-ap
4
168
Vastaukset
- Anonyymi
Voihan ryssien silli purkki laivat joom kaikilta jarrut hukas ankurilla vielä ohjaavat niitä pohjiapitkin vetäen.
- Anonyymi
Kaikki suurvallat ovat samanlaisia. Käyttäisivät ydinaseita niin päästäisiin koko sakki pois täältä.
- Anonyymi00003
Lavrov saanut satiaiset Putinilta....
- Anonyymi00004
Ehkäpä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p767070Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su3576158Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite553495Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill293239Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?1911731Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os171458Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps181186- 601183
Elämäni biisi starttaa uudessa muodossa - Voi olla pettymys faneille!
Elämäni biisi ja juontaja Katja Ståhl ovat suomalaisten suosikkeja. Lauantai-iltaisin ohjelma on vetänyt tv-katsojat arv11090Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."
Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m11067