Rottweiler hyökkäsi 6-vuotiaan kimppuun – Kuva voi järkyttää
Lähes seitsenkymppinen nainen tuomittiin vammantuottamuksesta sakkorangaistukseen. 30 päiväsakkoa tekee hänen tuloillaan yhteensä 450 euroa.
Naisen tulee korvata lapselle 1 400 euroa muun muassa traumaperäisestä stressihäiriöstä, kivusta ja pysyvästä kosmeettisesta haitasta.
Tuomio on lainvoimainen.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/65a5abed-aab1-47d6-8fb4-fa7d8065cd1f
Rottweiler hyökkäsi 6-vuotiaan kimppuun Kuva voi järkyttää
28
163
Vastaukset
- Anonyymi
"koira oli vasta kaksi vuotta ja neljä kuukautta vanha"
Onko tämä toimittajan, oikeuden vai kenen kirjoitus.
Koira on täysikasvuinen vuoden ikäisenä.
"ei ollut aihetta olettaa koiran olevan vaarallinen."
Koira on purevana eläimenä vaarallinen. Kun on lusikalla annettu ei voi kauhalla ottaa, ja koskee myös kermaperse oikeutta.- Anonyymi
Koira tulee murrosikään keskimäärin 6–15 kk iässä, pienille roduille se usein koittaa aikaisemmin, kun taas isommille myöhemmin. Vaihe menee yleensä ohi 1,5–2 vuoden ikään mennessä, mutta joillakin se voi kestää myöhempään. Koira aikuistuu täysin vasta noin 2–3-vuotiaana.
Tuollaisen tiedon Netti antoi - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Koira tulee murrosikään keskimäärin 6–15 kk iässä, pienille roduille se usein koittaa aikaisemmin, kun taas isommille myöhemmin. Vaihe menee yleensä ohi 1,5–2 vuoden ikään mennessä, mutta joillakin se voi kestää myöhempään. Koira aikuistuu täysin vasta noin 2–3-vuotiaana.
Tuollaisen tiedon Netti antoiSe onkin erityisen huono yhdistelmä jos koira on fyysisesti täysikasvuinen, mutta "henkisesti" "pentu".
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Se onkin erityisen huono yhdistelmä jos koira on fyysisesti täysikasvuinen, mutta "henkisesti" "pentu".
Ei siinä mitään, monilla koiran omistajilla sama ilmiö.
- Anonyymi
Monet kooraroduista aikuistuu vasta 4v
Silti, omistajan vastuulla . - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Se onkin erityisen huono yhdistelmä jos koira on fyysisesti täysikasvuinen, mutta "henkisesti" "pentu".
Kyllä. Pelkopuremiset yleisiä.
- Anonyymi
Lainvalvonnassa ja oikeudessa on syytä muuttaa suhtautumista koirahyökkäyksiin, ja tuomita ihmisen päälleen koiran omistaja aina törkeästä pahoinpitelystä vankeuteen.
Jokaisen koiran omistajan on syytä ymmärtää, että heidän koiransa itsessään saattaa käydä ihmisen päälle, ja tälläisellä ymmärryksellä varustettuna, koiransa käydessä ihmisen päälle on kyse rikosoikeudellista tahallisuudesta, ja koiran ollessa hengenvaarallinen esine on kyse törkeästä pahoinpitelystä.
Oma lukunsa ovat tietenkin he, joiden tarkoituksellinen tarkoitus on toisten pahoinpitely koiraa välineenä käyttäen, heitäkin on runsaasti.
Mitä yhteiskunnan pitäisi tehdä, on kieltää "lemmikkikoirat" kokonaan.
Koska Suomen hallinto on roturasistinen ja tarkoituksenaan Suomen kansan kyykyttäminen ja kaaoksen luominen kansaa sortavan hallinnon ylläpitämiseksi, ei tälläistä tietenkään tapahdu. Jokaisella kansalaisella on kuitenkin oman turvallisuutensa tähden oikeus varustautua haittaeläinten hyökkäyksien varalta.- Anonyymi
Kielletään myös juopumus kokonaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kielletään myös juopumus kokonaan.
Juopot ja nistit ovat paaaaljon pahempi riesa kuin koirat koskaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Juopot ja nistit ovat paaaaljon pahempi riesa kuin koirat koskaan.
Totta
Uhreja Paljon!
- Anonyymi
Kielletään lapsilta koirien lähelle meno.
- Anonyymi
Kielletään lapset, koska "lemmikkikoirat" on tärkeämpiä kuin ihmiset.
- Anonyymi
Sairasta!
Meillä ollut aina koiria. Suurperheessä!
Ei puremia kellään.
- Anonyymi
Mut kyllä meidän pitää saada pitää rotvailereita ja muita reippaita koiria. Ne kun ovat niin ihkuja koiria. Eikä ne tee mitään pahaa kenellekään, joku asia saattaa koiraa hieman ärsyttää, mutta eihän koira sille mitään voi.
- Anonyymi
Se on ihmisen vika jos ärsyttää koiraa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Se on ihmisen vika jos ärsyttää koiraa.
Se on ihmisen vika, jos TARKOITUKSELLA ärsyttää koiraa.
Kukaan meistä ei kuitenkaan voi tietää mistä viattomasta liikkeestä koira kulloinkin ärsyyntyy. Joku ärsyyntyy siitä, että ihminen kulkee rauhallisesti tietä pitkin, joku taas siitä että vaistoaa ihmisen pelon, kolmas siitä, että ihminen katsoo sitä silmiin, neljäs ärsyyntyy ihan mistä tahansa ihmisen viattomasta käden-, jalan-, tai vartalon liikkeestä.
Silloin, kun ihminen ei tarkoituksella ärsytä koiraa, ei koiran hyökkäystä voida pitää sen ihmisen syynä. Koiran omistajan on aina ja joka tilanteessa pidettävä lemmikkinsä hallinnassaan. Ja sanon tämän itsekin entisenä koiran omistajana.
- Anonyymi
Huonosti kasvatettu koira
Hyökkää lasten kimppuun ilman että on saanut siihen käskyä!
Minusta Rotweilerit ovat aina olleet vastenmielisiä koiria.
Suuri kokoisia ja arvaamattomia!
Rotweiler ei ole poliisilla koirana, joten ei ole kovin fiksu- Anonyymi
Koiraa ei pidä käskyttää minkään kimppuun!
Käskyttäjiltä koirat Pois!!!
- Anonyymi
Poliisikoira käyttäminen ihmisten purettamiseen tulisi lopettaa samantien.
Moni kauhistelee tällaista, mutta hyväksyy poliisikoiran käytön.
Ihme logiikkaa. Tuo on äärimmäisen kidutuksen ja väkivallan muoto, joka vahingoittaa ja traumatisoi uhrin koko loppuelämän ajaksi.- Anonyymi
Rikollisia saa ottaa koiralla kiinni. Rikollisen valinta!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Rikollisia saa ottaa koiralla kiinni. Rikollisen valinta!
Siinä taas yksi toope!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Rikollisia saa ottaa koiralla kiinni. Rikollisen valinta!
Ongelma on siinä että rikollisia on myös poliisin leirissä.
- Anonyymi
Olisiko koiran pitänyt tappaa lapsia ettei oikeus antanut sekopäärakille lopetuspäätöstä? Koiranomistaja-akka olisi saanut mennä samassa.
- Anonyymi
Mihin tuollaista koiraa tarvitaan?
Mitä käyttöä tuollaisella koiralla on?
Jos on seurakoira - siihen on paljon parempia rotuja tarjolla.
Koiran pitää viimeisenä keinonaan käyttää puremista. Jos ei pääse karkuun lähtemään! - Anonyymi
Hommaan jatkossakin +60 kg koiria. Meillä ollut niitä aina!
Ei ne purreet ole ketään. Mutta, eipä tule ketään sönkläämään tyhmiään.
Suomi ei ole lintukoto enää. Suuri koira estää jo olemuksellaan rikoksien tekijöitä.- Anonyymi
Aseiden kuljettaminen itsepuolustustarkoitukseen on kielletty järjestyslaissa.
Siihen on selvä syy, henkilöt jotka eivät käytä aseita itsepuolustukseen vaan väkivaltaan, henkilöt jotka eivät osaa lukea ympäristöään ja ihmisiä ja heidän tarkoitusperiään, aseilla ylitetään lähtökohtaisesti hätävarjelun liioittelu ja se toteutuu aina koiran kohdalla aseettomia ihmisiä kohtaan.
Kommenttisi on tietenkin provokaatio, mutta kaltaisiasi on, heitä on runsaasti, koiralla ja ilman, siksi koirat pitää kieltää, niiden lisääminen järjestyslain kiellettyjen esineiden listalle ei riitä.
Oma lukunsa on koiranomistajat ja heidän sympaattinen toisiaan komppaava konsensus koirien irti pitämisestä milloin missäkin ja muiden kulkuvapauden rajoittaminen sekä estäminen. Kyseessä erittäin itsekäs sekä muiden oikeuksista ja turvallisuudesta piittaamaton "yhteisö", jonka yhdistävä tekijä on koiran omistaminen, sekä lain tarkoituksellinen ja harkittu rikkominen, jota edistetään valtamediassa ja viranomaisessa esittämällä "koirien vapaana pitoaikoja". Tämäkin on yksi erittäin merkittävä syy koirien kieltämiseen, järjestäytynyt koirien pitämiseen liittyvä rikollisuus ja yhteiskunnallinen terrori.
Ja kun nämä terroristit kokevat oikeudekseen pitää koiriaan irrallaan, ja asiaan puututaan, ovat seurauksen moninaisia ja lumipallo-efektin lailla kumuloituvia, tämä on jo nähtävissä Suomessa koko maan ulkoilumahdollisuuksien tullessa aina vain mahdottomimmiksi ja turvattomammiksi.
- Anonyymi
Koira ei ole mikään leikkikalu!
Pitäkää ne koirat ja lapset kaukana toisistaan. - Anonyymi
Onhan koira varmasti kunnossa? Lapsi kyllä saa veronmaksajien kustannuksella terapiaa mutta kuka auttaa järkyttynyttä, stressaantunutta ja traumatisoitunutta koiraa? Eläin ei voi luonnolleen mitään. Lapset taas voidaan opettaa pysymään kaukana eläimistä jotta eläimet eivät joutuisi tällaisiin tilanteisiin. Aina saa olla lukemassa miten lapset rääkkäävät eläimiä ja sitten kun koira hyökkää lapsen kimppuun niin nousee heti lynkkausmieliala. Saisitte hävetä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan1303026- 2232961
En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.791896Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va771539Exän käytös hämmentää (taas)
Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k2381403- 481138
- 991031
- 113950
- 48880
Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."
Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka6863