Ns. eheytyshoitojen kiellosta

Vapaa-ajattelijain liitto on mukana kannanotossa, jossa vaaditaan hallituksen selvittävän ns. eheytyshoitojen kieltoa kansalaisaloitteen mukaisesti.

Itse asiasta: Mieluummin aina näkisin valistusta kuin kieltoja ja määräyksiä. Jumalia ei ole, eikä siis järkeä eheytyshoidoissakaan. Vapaassa maassa saa tehdä pöhköjä asioitakin, kuten pyytää toista rukoilemaan puolestaan. Kuitenkin, tässä voinee analogisesti miettiä miten pahoinpitelyynkin voi antaa luvan vain rajallisesti: nyrkkeilyotteluun saa suostua, puukkotappeluun ei.

Metatasolla asia on minusta selvä: Kansalaisaloitteilla ei ole mitään merkitystä, jos hallitus täysin ohittaa ne, tässä tapauksessa jopa eduskunnan selvän enemmistön tahdon ohittaen. Jos aloitteella vaadittaisiin lisää uskontoa kouluun, tuskin KD silloin vetoaisi siihen ettei asia ole hallitusohjelmassa.

https://naisjarjestot.fi/48-jarjestoa-hallituksen-on-kunnioitettava-eduskunnan-tahtoa-ja-aloitettava-lainvalmistelu-ns-eheytyshoitojen-kieltamiseksi/

8

166

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Suomessa riittää liian helposti löysä retoriikka.
      Media toimii liian usein pelkkänä äänitorvena.

      • Ööh, miten tämä liittyy asiaan? Toki media voisi olla kriittisempi mm. kirkon tiedotusta kohtaan eikä ainakaan kopioida otsikkoja sellaisenaan, mutta en näe yhteyttä aloitukseeni.


      • Anonyymi
        jori.mantysalo kirjoitti:

        Ööh, miten tämä liittyy asiaan? Toki media voisi olla kriittisempi mm. kirkon tiedotusta kohtaan eikä ainakaan kopioida otsikkoja sellaisenaan, mutta en näe yhteyttä aloitukseeni.

        No voi voi, kuinkas sinä nyt niin näkemätön olet? Tarkoitin tietenkin sitä, että oikeusministeri torppaa jutun sen persuteella, "ettei ehdi".

        Media ihan oikeasti vain toistelee poliitikkojen ja muiden tahojen näkemyksiä kyseenalaistamatta niitä. Käytännössä he ovat siis tietynlainen face tai X, kirjureina vain ovat toimittajat.


    • Anonyymi

      Jos luterilaisen kirkon jumalanpalveluksen esirukousosuudessa joku olisi pyytänyt puolestaan rukousta eheytymisen puolesta, niin olisiko sekin rikos? Pyyntöhän on anonyymi kuten muutkin esirukouspyynnöt ja sellaisena myös rukoillaan.

    • Anonyymi

      mitä eheytyshoidot kuuluvat Mäntysalon seuraskunnalle, joka hyysää islamia
      ja ortodoksivenäläisiä ja pilkkaa taviksia jotka uskovat jsukseen?

    • Ei ole kuulunut tästä mitään uutta. Hautautuuko hiljaisuudessa?

    • Anonyymi

      Minkä ministerön hoteissa asia on? Kuka ministeri vastaa?

    • Anonyymi

      Yhteistyö on voimaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. En minä kyllä enää odota sinua

      Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O
      Ikävä
      49
      2388
    2. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      54
      2160
    3. Joka kolmas työtön on työkyvytön

      Viime vuonna työnhakuvelvoitteen ulkopuolella oli noin kolmannes työttömistä työnhakijoista. Huhheijaa, mihin suomalais
      Maailman menoa
      207
      1676
    4. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      32
      1660
    5. Jos joku luulee että kaikki käy

      Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn
      Ikävä
      68
      1630
    6. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      18
      1469
    7. Sakin hivutus - ilmiö

      Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok
      80 plus
      86
      1394
    8. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      8
      1379
    9. Julkinen saunatilanne Haapavedellä, tämä on täyttä paskaa!

      Eilen Haapaveden uimahallin saunassa koettu tilanne oli täysin käsittämätöntä ja helvetin järkyttävää. Ladyboy harjoitti
      Haapavesi
      19
      1304
    10. Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan

      Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var
      Tunteet
      8
      1291
    Aihe