Ns. eheytyshoitojen kiellosta

Vapaa-ajattelijain liitto on mukana kannanotossa, jossa vaaditaan hallituksen selvittävän ns. eheytyshoitojen kieltoa kansalaisaloitteen mukaisesti.

Itse asiasta: Mieluummin aina näkisin valistusta kuin kieltoja ja määräyksiä. Jumalia ei ole, eikä siis järkeä eheytyshoidoissakaan. Vapaassa maassa saa tehdä pöhköjä asioitakin, kuten pyytää toista rukoilemaan puolestaan. Kuitenkin, tässä voinee analogisesti miettiä miten pahoinpitelyynkin voi antaa luvan vain rajallisesti: nyrkkeilyotteluun saa suostua, puukkotappeluun ei.

Metatasolla asia on minusta selvä: Kansalaisaloitteilla ei ole mitään merkitystä, jos hallitus täysin ohittaa ne, tässä tapauksessa jopa eduskunnan selvän enemmistön tahdon ohittaen. Jos aloitteella vaadittaisiin lisää uskontoa kouluun, tuskin KD silloin vetoaisi siihen ettei asia ole hallitusohjelmassa.

https://naisjarjestot.fi/48-jarjestoa-hallituksen-on-kunnioitettava-eduskunnan-tahtoa-ja-aloitettava-lainvalmistelu-ns-eheytyshoitojen-kieltamiseksi/

5

100

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Suomessa riittää liian helposti löysä retoriikka.
      Media toimii liian usein pelkkänä äänitorvena.

      • Ööh, miten tämä liittyy asiaan? Toki media voisi olla kriittisempi mm. kirkon tiedotusta kohtaan eikä ainakaan kopioida otsikkoja sellaisenaan, mutta en näe yhteyttä aloitukseeni.


      • Anonyymi
        jori.mantysalo kirjoitti:

        Ööh, miten tämä liittyy asiaan? Toki media voisi olla kriittisempi mm. kirkon tiedotusta kohtaan eikä ainakaan kopioida otsikkoja sellaisenaan, mutta en näe yhteyttä aloitukseeni.

        No voi voi, kuinkas sinä nyt niin näkemätön olet? Tarkoitin tietenkin sitä, että oikeusministeri torppaa jutun sen persuteella, "ettei ehdi".

        Media ihan oikeasti vain toistelee poliitikkojen ja muiden tahojen näkemyksiä kyseenalaistamatta niitä. Käytännössä he ovat siis tietynlainen face tai X, kirjureina vain ovat toimittajat.


    • Anonyymi

      Jos luterilaisen kirkon jumalanpalveluksen esirukousosuudessa joku olisi pyytänyt puolestaan rukousta eheytymisen puolesta, niin olisiko sekin rikos? Pyyntöhän on anonyymi kuten muutkin esirukouspyynnöt ja sellaisena myös rukoillaan.

    • Anonyymi

      mitä eheytyshoidot kuuluvat Mäntysalon seuraskunnalle, joka hyysää islamia
      ja ortodoksivenäläisiä ja pilkkaa taviksia jotka uskovat jsukseen?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      74
      2912
    2. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      64
      2763
    3. Muutama syy

      Sille miksi IRL kohtaaminen on hänelle vaikeaa
      Ikävä
      68
      1812
    4. Tykkään susta

      Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä
      Ikävä
      17
      1649
    5. Onko kaivatullasi

      Hyvä vai huono huumorintaju?
      Ikävä
      24
      1647
    6. Estitkö sä minut

      Oikeasti. Haluatko, että jätän sun ajattelemisen? :3
      Ikävä
      20
      1590
    7. Onko kaikki hyvin, iso huoli sinusta

      Miten jakselet? Onko sattunut jotain ikävää. Naiselta
      Ikävä
      19
      1498
    8. Tiedätkö tykkääkö

      Kaivatustasi siinä mielessä joku muukin kuin sinä itse
      Ikävä
      48
      1287
    9. Millainen meno

      Viikonloppuna? Mulla hirvee vitutus päällänsä. Onko muilla sama tunne??
      Ikävä
      38
      1263
    10. Onko meillä

      Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko
      Ikävä
      9
      1249
    Aihe