Olen ollut yli 5vuotta masentunut. Takana koulukiusaaminen, parhaan kaverin itsemurha, väkivaltainen lapsuus, oikukkaat vanhemmat ja sarja muita pettymyksiä. Vaikka olen nuori, en tiedä miten selviän enää eteenpäin. Haluan kuolla, mutta en uskalla tappaa itseäni ja sattuu läheisten puolesta. Elämä on ollut pitkään yhtä euforia-masennus vuoristorataa. Lääkkeet ja terapia auttaneet vähän, mutta ei ne elämän sisältöä pelasta. Kaikki mitä teen epäonnistuu tai sillä ei ole merkitystä. Eristäydyn vähän väliä kavereistani. Mikään valinta ei ole hyvä tai mahdollinen. Miten voi elämä olla yhtä helvettiä ja miten sen saa loppumaan?
En halua kuolla, mutten elääkkään.
6
263
Vastaukset
- Anonyymi
Pyydä Jeesusta asumaan sydämeesi. Sinun elämäsi muuttuu uudeksi.
- Anonyymi
On kokeiltu. Rukoiltu, käyty kirkossa ja luettu raamattua. Ei se minua koskaan ole auttanu. En tiiä mikä kirous lienee, mutta ei oo Jeesus minun puolella.
- Anonyymi
Omasta itsestä kaikki tapahtuu.
Monilla on taustallaan traumoja, ym. voi olla hyvinkin ikäviä tapahtumia.
Ikäviä juttuja ei unohda, ne eivät poistu minnekään, niitä ei tarvitse hyväksyä, mutta olisi hyvä oppia hyväksymään se, että kaikenlaisia asioita on tapahtunut, siellä menneisyydessä. Niidenkin kanssa pystyy elämään. Ei se pilaa omaa ihmisyyttä, ei se tee kenestäkään huonoa ihmistä, me olemme vahvempia mitä luulemme.
Loppujen lopuksi kun miettii, niin ihminen ja ihmismieli selviää yllättävänkin vaikeista asioista.
Eilisen murheita ei ole pakko kantaa tänään, eikä tulevaisuudessa, ne ovat olleet/menneet jo, ja nyt on nyt. Tulevasta voi yrittää tehdä parempaa, tehdä omasta elämästään omannäköisen, mikä on itselle riittävää ja hyvää.
Teille kaikille: Muistakaa, että olette hyviä ihmisiä, teilläkin on ihmisarvo, olette tärkeitä, jokainen on tärkeä aina jollekin. Hyvää pääsiäistä ! - Anonyymi
Hei aloittaja. Kovia olet joutunut kokemaan mutta elämä tuo paljon muutakin. Kaikki loppuu aikanaan se on mun motto ja niin on käynytkin oli sitten mitä vaan mitä elämä tuo. Luotat vaan siihen että asiat järjestyy,oot nuori ja kaikki edessä vielä ja jos oot täysi ikäinen saat itse päättää asioistasi.Muakin on koulussa kiusattu muttei se määritä mitä olen tänäpäivänä. Toivoa on aina joten älähän vaivu epätoivoon.
- Anonyymi
Kannattaa panostaa henkisyyden kehittämiseen jonka myötä myös psyykkiset ongelmat voivat lieventyä. Nimittäin ihminen ei ole pelkästään fyysinen ja psyykkinen olento vaan myös henkinen joten sitä puoltakin pitäisi kehittää. Ihminen ei myöskään voi viedä mitään tavaraaa, eikä älyllisiä taitojakaan seuraavaan elämään, mutta minkä henkisen tason on saavuttanut tässä elämässä jatkuu siitä mihin on päässyt.
Mm voi alkaa osallistua johonkin meditaatioon, joogaan, katsella henkisyyteen liittyviä videiota, lukea henkisiä kirjoja jne.
Toisia kannattaa myös auttaa, koska silloin karma vähenee ja toisten kiitollisuus tuo itsellekin hyvän mielen. Monista homeopaattisista lääkkeistäkin on apua mielialan kohentamiseksi. Kannattaa myös miettiä mikä elämäsi tarkoitus voisi olla, sellainen kun on meillä jokaisella. Hei,
Laitan tähän tiedoksi infoa eri auttamistahoista, joista voi saada apua ja tukea elämässä eteen tulevissa ongelma- ja kriisitilanteissa. Keskustelu ammattilaisen tai vertaisen kanssa voi helpottaa ja tuoda uusia näkökulmia.
- Tukinet.net - Tukipisteesi netissä https://tukinet.net/
Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukihenkilö löytyy esimerkiksi MIELI Tukisuhteesta. https://tukinet.net/teemat/mieli-tukisuhde/tukisuhteet/
Lisäksi ma ja to klo 15-21 sekä ti ja ke klo 15-19 on aikuisten kahdenkeskinen MIELI Kriisichat, jossa voi jutella päivystäjän kanssa mistä tahansa mielessä olevasta huolesta tai hankalasta elämäntilanteesta.
Tukinetissä on llisäksi monenlaisia ryhmächattejä ja keskusteluryhmiä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja.
Tukinetin kaikki palvelut saa käyttöönsä rekisteröitymällä palveluun anonyymisti. Osaa palveluista voi käyttää ilmankin rekisteröitymistä.
Keskusteluapua kriisissä on mahdollista saada matalalla kynnyksellä myös:
- MIELI Kriisipuhelin
Jos soittaminen tuntuu omimmalta vaihtoehdolta, niin MIELI Kriisipuhelin päivystää24/7 numerossa 09 2525 0111.
Ystävällisin terveisin
MIELI Kriisikeskus Helsinki/Kata
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen
Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️672535Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...
Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.1882222Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.
Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.1312152Onko kaivattusi
kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.482127Viulu vaiennut
Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣331875Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.
Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä1941597Nainen, sellaista tässä ajattelin
Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost2211536Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa
En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod171451Kyllä tekee kipeää
Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬261285Hallitus haluaa sossuhuijjarit esiin tutkimalla ihmisten pankkitilejä
Kuristusote vätkylöiden palleista kiristyy! 😆 Hallitus suunnittelee laajentaa Kelan tiedonsaantioikeutta sosiaaliturva2071100