Useimmiten valta siirtyy heiluriliikkeenä vasemman ja oikean välillä. Tämä johtuu siitä, että jokainen hallitus vuorollaan aiheuttaa pettymyksen toiselle puoliskolle äänestäjistä. Tämä pettymys on voimaa kilpailevalle blokille, joka yleensä sen turvin saa kansalle uskoteltua, että "me pystymme parempaan.... kaiken voi tehdä reilummin ja paremmin" jne. Ja sitten taas valta vaihtuu, kunnes tämä kymmenen hyvää ja yhdeksän kaunista luvannut blokki aiheuttaa pettymyksen, ja taas valta vaihtuu toiselle puolelle. Tämä heiluriliike vaihtaa vallan kahvaan aina eri tavoin toimivan aineksen ja se aina eri tavoin toimiminen jarruttaa kehitystä kaikilla sektoreilla.
Marinin hallitus toimi toisin strategisista syistä. Se ei lähtenyt uudistamaan verotuksen rakenteita, ei palvelujen rakenteita, ei korjaamaan kustannusrakenteita jne., sekä otti kaksin käsin velkaa ja jopa lahjoi yrityksiä ylimitoitetuilla tuilla, koska ei halunnut suututtaa äänestäjiä, koska halusi estää valta-aseman heilahtamisen taas oikealle. Marin siis osti velkarahalla kansansuosiota, jotta valta pysyisi vasemmalla. Tätä oli nimen omaan "Rahaa on!" -populismi. Tai siis vedätys. Ja koska suomalainen äänestäjä on keskimäärin lyhytnäköinen huonomuistinen typerys, häntä on helppo kiihkomielisellä populismilla johdatella uskomaan tällaiseen lyhytnäköiseen "yhteen totuuteen".
No mitä tapahtui 2023? Heiluri heilahti taas vasemmalta oikealle, koska äänestäjät pettyivät vihervasemmistohallitukseen. Nyt on vuorossa keskusta-oikeistohallitus, joka taas tekee omalla tavallaan työtään, eri tavalla kuin vihervasemmistohallitus. Uusi hallitus on lähtenyt tekemään korjausliikkeitä verotuksessa, kustannusrakenteissa jne. Ja taas yhteiskunnan ilmapiiri kertoo perinteisestä pettymyksestä hallitukseen, mikä ennakoi heilurin heilahtamista taas vasemmalle. Ja se uusi hallitus tulee tekemään taas asiat eri tavalla, ja taas toinen puolisko äänestäjistä pettyy ja taas heiluri heilahtaa oikealle.
Vaikka Suomen valtio, Suomen talous, työllisyys jne. ovat yhtenäisiä jatkumoita, joita pitää hoitaa pitkän aikavälin strategioilla, tämä on niin monimutkainen kenttä, ettei keskimääräisellä äänestäjällä riitä äIyIIinen kapasiteetti ymmärtämään sitä, eikä myöskään omaa osuuttaan siinä. Eli suomalaiselle äänestäjälle demokratiaa ja vaaleja ei nähdä vastuuna, vaan jonain arkipäiväisenä käytäntönä, pelinä, kilpailuna, protestina, kannanottona jne. Suomalaisella äänestäjällä on suuria vaikeuksia tajuta, että on virhe jengiytyä yhden puolueen tai ideologian taakse, kun pitäisi jengiytyä yhtenäiseksi yhteiskunnaksi Suomen taakse.
Siksikin Suomi on syvällä suossa ja heiluri sen kuin jatkaa heilumistaan ja viuhtoessaan edestakaisin se mätkii tyhmää kansalaista päähän.
Suomalaisen äänestäjän lyhyt muisti ja helppo johdateltavuus maksaa miljardeja ja ihmishenkiä.
24
167
Vastaukset
- Anonyymi
Henkilökohtaisesti toivon, että keskusta-oikeisto jatkaa tulevallakin hallituskaudella, jotta tämä nyt käynnissä oleva korjausliikkeiden sarja saa jatkoa, eikä vaihdu vihervasemmistolaiseen vastuuttomaksi osoittautuneeseen talous- yms. politikointiin. Merkit nimittäin viittaa vahvasti siihen, että jos uusi hallitus on vihervasemmistolainen, se tietää takapakkia ja sen jälkeen uusi keskusta-oikeistolainen hallitus samassa vanhassa tilanteessa. Tällainen paikallaan polkeminen, mikä maksaa miljardeja ja ihmishenkiä on saatava loppumaan.
- Anonyymi
"Rahaa on!" oli kirjoitettu fläppitaululle keskustan kokouksessa keskustan omassa kokoushuoneessa eduskunnassa. Kun siellä oli järjestetty Rinteen infotilaisuus hallitusneuvotteluun osallistuville, luuli osa siellä istuvista muiden puolueiden jäsenistä, että kyse oli jostain heitä koskevasta sloganista. Tämä osoittautui vääräksi, mutta se lähti leviämään vitsinä ja vuoti mediaankin.
Marinin hallitus otti lopulta maltillisesti velkaa (39 mrd, josta 37 opposition tuella) ajankohdan maailmantilanne huomioiden.- Anonyymi
Eihän sen sloganin historialla ole hevonpaskan merkitystä, kun se ydinasia on SDP-johtoisen hallituksen linja, joka oli käytännössä velkarahalla kustannettu hyvinvointi-illuusio. Eikä Marin ottanut maltillisesti velkaa, vaan enemmän kuin oli tarve, koska hän tarvitsi "vaalirahaa" turvaamaan jatkokauden. Moniin kuntiin ja yrityksiin jaettiin monin verroin tarvetta enemmän "koronarahaa". Eikä koronan ja sodan taakse piiloutuminen ole järkevää, sillä Marinin korruptiopuuhastelut alkoi jo ennen niitä.
- Anonyymi
Rinne uhosi hallitusneuvotteluissa, ettei hänen hallituksensa tule leikkaamaan menoja, vaan lisätään reippaasti rahaa menolisäyksiin ja investointimenoihin = "Rahaa on!". Tähän populistiseen sirkukseen voisi myös liittää tämän: https://www.youtube.com/watch?v=gLPFNoQDnvg
Ilmeisesti ketjun täyttäjän mielestä on olemassa vain yksi tapa toteuttaa "oikeaa"politiikkaa ja se on lähinnä se tapa, jota hallitus juuri nyt toteuttaa. Jos ihmiset eivät ymmärrä sitä, he ovat tyhmiä. Mielenkiintoista.
Demokratioissa valta tuppaa vaihtumaan vaalien myötä. Ei aina, mutta varsin usein näin kuitenkin on. Totta tietenkin on se, että monia asioita hallitusten on tehtävä esimerkiksi taloudellisten realiteettien vuoksi, mutta kyllä ideologioillakin edelleen oma paikkansa on.
Vaikka miten vääntäisi, esimerkiksi PS on tässä hallituksessa toiminut täysin kokoomuslaiseen tyyliin. Olisi ihme, jos äänestäjät eivät siihen mitenkään reagoisi. Ei PS ennen edellisiä eduskuntavaaleja mitään tämän tyyppistä luvannut. Kokoomusta äänestäneet tiesivät mitä tulossa oli, mutta PS-äänestäjistä enemmistö kyllä varmasti tuntee itsensä varsin harhaanjohdetuiksi.
Puheet siitä, miten Marinin hallitus otti holtittomasti velkaa, ovat pääosin pötyä. Suurin osa velasta meni tämän järjestelmän pyörittämiseen. Kun olen useita kertoja täällä kysynyt, mitkä osat yhteiskunnasta olisi pitänyt päästää kaatumaan, vastausta ei ole tullut. Totta kai painotuseroja aina on. Veronalennuksistahan tämäkin hallitus haaveilee.
PS-johto ei tunnu millään kykenevän ainakaan avoimesti myöntämään sitä, että heidän kaltaiselleen puolueelle hallitus on näinä aikoina vaikea paikka. Ja puheet siitä, että puolueen kannattajia kiinnostavat vain eduskuntavaalit, ovat typeriä, vaikka toki totta: eihän maahanmuutosta öyhöttäminen iske kunnallis- tai aluevaaleissa. On lähinnä huolestuttavaa, jos noin suurta osaa ihmisistä ei muu kiinnosta. Toisaalta, näkeepä sen täälläkin.- Anonyymi
Se on tyypillistä teillä laitavasemmalla väittää, että "PS toimii kokomuuslaiseen tyyliin". Todellisuudessahan, jonka sinäkin tiedät, hallitus toimii hallitusohjelman mukaisesti ja hallitusohjelma on useamman eri puolueen linjausten, sekä todettujen tarpeiden yms. kompromissi. Kyllä sinäkin tiedät, että tällaista on demokratia, mutta ideologian nöyränä orjana joudut vain levittämään väärää tietoa. Muukin osa kommentistasi on tyypillistä vasemmistolaista vääristelyä.
Anonyymi kirjoitti:
Se on tyypillistä teillä laitavasemmalla väittää, että "PS toimii kokomuuslaiseen tyyliin". Todellisuudessahan, jonka sinäkin tiedät, hallitus toimii hallitusohjelman mukaisesti ja hallitusohjelma on useamman eri puolueen linjausten, sekä todettujen tarpeiden yms. kompromissi. Kyllä sinäkin tiedät, että tällaista on demokratia, mutta ideologian nöyränä orjana joudut vain levittämään väärää tietoa. Muukin osa kommentistasi on tyypillistä vasemmistolaista vääristelyä.
Aina yhtä eksoottista lukea, että ihminen edustaa "laitavasemmistoa" välittömästi, jos rohkenee mitenkään kriittisesti arvioida Perussuomalaisten touhuja. Toivottavasti tuo on oikeasti vain provosointia, sillä huonostihan sinulla menee, jos maailmankuvasi on noin suppea.
PS on toteuttanut hallituksessa kovaa ja oikeistolaista politiikkaa. Ilmiselvästi melkoinen joukko puolueen kannattajista on eri mieltä politiikasta, sillä kovastipa kannatus ainakin putosi. Kokoomuksen kohdallahan samoin ei käynyt. Sen kannattajista siis ei suuri osa ollut tyytymättömiä.
Jos PS on saanut hallitusohjelman sellaiseksi kuin halusi, peli on sitä myöten selvä: se on halunnutkin kovaa oikeistolaista talouspolitiikkaa. Mielelläni luen kyllä näkemyksiäsi siitä, millaisia olivat ne Persujen läpi saamat tavoitteet talouden saralla.
Jos taas Persut joutui tekemään kompromisseja, kerrot varmaankin siitä, mitä se olisi halunnut ehkä tehdä toisin.
Vaalien perusteella näyttäisi selvältä, että maassa on varsin suuri joukko PS-äänestäjiä, jotka ovat tyytymättömiä. Ovatko hekin ehkä valumassa kohti sitä laitavasemmistoa?- Anonyymi
Toisaalta: kannattaisiko kiteyttää tekstiä?
Anonyymi kirjoitti:
Toisaalta: kannattaisiko kiteyttää tekstiä?
Jos aikuinen ihminen ei jaksa lukea muuta kuin noin 20 sanaa, hän tarvitsee kipeästi apua sen asian suhteen.
- Anonyymi
Xw46 kirjoitti:
Jos aikuinen ihminen ei jaksa lukea muuta kuin noin 20 sanaa, hän tarvitsee kipeästi apua sen asian suhteen.
Kuka on puhunut luettavien sanojen määrästä? Vain sinä. Jos et osaa liteyttää tekstäsi, älä kirjoita ollenkaan.
Anonyymi kirjoitti:
Kuka on puhunut luettavien sanojen määrästä? Vain sinä. Jos et osaa liteyttää tekstäsi, älä kirjoita ollenkaan.
En aio liteyttää tekstäni.
Koeta hillitä tuota lapsellista kiukutteluasi.
Oliko tarpeeksi liteytetty?- Anonyymi
Xw46 kirjoitti:
En aio liteyttää tekstäni.
Koeta hillitä tuota lapsellista kiukutteluasi.
Oliko tarpeeksi liteytetty?Voi pientä, oikein kirjoitusvirheen huomasit. Olet kyllä eri etevä!
Anonyymi kirjoitti:
Voi pientä, oikein kirjoitusvirheen huomasit. Olet kyllä eri etevä!
Itse asiassa niitä virheitä oli kaksi.
Kävin tässä välillä jo salilla ja kaupassa. Sinun aikasi näemmä kuluu täällä. Varo vain ettei joku kohta määrittele sinua pelkäksi kulueräksi.
🤣🤣🤣
- Anonyymi
"""Suomalaisella äänestäjällä on suuria vaikeuksia tajuta, että on virhe jengiytyä yhden puolueen tai ideologian taakse, kun pitäisi jengiytyä yhtenäiseksi yhteiskunnaksi Suomen taakse. """
Se yhtenäisyys, se tulee tässä:
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18144944/shokki-uutinen--100-tuh-rikkainta-kahmi-itselleen-yli--puolet-palkka-potista-!
Ja kelpaa niin "vasurille" kuin kokkarillekin. Vieläkun uudet veronkevennykset päälle, niin kelpaa elellä mukavasti. Ja kuten Vennamo jo 60 v sitten sanoi:
"herrat nauraa, kansa maksaa".
Tosin silloin, eivät olleet niin rööööhhhhhkeitä kuin nyt !
t. haans.sea - Anonyymi
Tää vaalikausi tähän asti on ollut kouluesimerkkiä siitä, miten vihervassarit suhtautuu äänestäjiin ja käyttää heitä surutta omien etujensa hyödykkeinä. Siinä ei ole valheilla määrää eikä rajaa, kun vihervassarit hinkuu valta-asemaa.
- Anonyymi
>>Siinä ei ole valheilla määrää eikä rajaa, kun vihervassarit hinkuu valta-asemaa.
Meillähän on JO valehteleva valta-media, joka tukee istuvaa hallitusta. Kannatus tosin katosi ja petos-hallitus edustaa enää 30 % kansasta.
Kuka valehtelee ja kenelle ?
k. haans.sea
- Anonyymi
Vihervasemmistolle on tärkeitä pakolaisten tuomimen ja hyysääminen. Kaikki muu on aivan toisijaista. Jos oikeasti katsotte kriitisesti vihervasemmiston politiikkaa, luvataan sitä ja tätä. Sitten niitä muokataan, niistä joustetaan ja niitä perutaan. Mutta pakolaisuudesta ei jousteta, ainoastaan halutaan lisätä pakolaisten määrää. Myös pakolaisten hyysäämisestä ei jousteta, ainoastaan lakaistaan pakolaisten tuomia ongelmia maton alle ja yritetään hiljentää kriittinen keskustelu rasismi kortilla. Pakolaisten olematon integraatio kielletään, suojellaan rikollisia pakolaisia ja katsotaan läpi sormien kela kusetusta.
- Anonyymi
OrpoPurran hallitus ottaa ennätyksellisesti velkaa, 2024 huimat 18,44 mrd€.
- Anonyymi
Mutta Sanna Marin on sentään hyvännäköinen nainen.
- Anonyymi
Häh?
- Anonyymi
Soteuudistusta on tehty hallituskausia jo. Ei ole nykyhallituksen viritelmä!
Google kertoo😉 - Anonyymi
Tuota aloittajan kuvailemaa asiaa kutsutaan demokratiaksi ja yleensä toimivassa demokratiassa kukin valtapuolue on vuorollaan oppositiossa. Eikä asiaa pidä pitää ollenkaan huonona. Kukaan ei yksinään omista totuutta, mutta demokratiassa keskimäärin suunta on hyvä vaikka kuljetaankin aaltoliikettä puolelta toiselle.
- Anonyymi
Suomalaiset ovat kykenemättömiä ymmärtämään julkisen talouden tilaa, koska julkinen velka vaan kasvaa vuodesta toiseen ja vakavinta on se, että tuo velka on pääosin ulkomailta ??
Eli, on lähellä se hetki jolloin Suomen eduskunta ja hallitus siirtyvät kumileimasimiksi, koska ovat kykenemättömiä vähentämään julkisia menoja ja näin ollen vähentämään julkista velkaa !? Talouden hoito otetaan EKP:n ja IMF:n hoitoon !!
- Anonyymi
Pari asiaa ei muutu politikoimalla !
1. Suomen julkisen talouden menot ovat 55% suhteessa BKT:hen !
Luku on teollisuusmaiden toiseksi korkein/huonoin luku !
2. Suomen julkinen velka oli vuoden 2024 lopussa, 228 miljardia Euroa !
Velka on lisääntynyt vuosi vuodelta !
Velka on seurausta vuosikymmenien aikana eduskunnassa tehdyistä menopäätöksistä !
Velka on meidän perintöä tuleville sukupolville !
Kummankin luvun täytyy laskea !! Muuta vaihtoehtoa ei ole !
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va1343060- 71630
Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?2221354Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J701191- 441171
- 371041
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va381022Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke133987- 47954
Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.36897