Olen intellektuelli Perussuomalainen

Tiedän ongelmien johtuvan EU:sta, eurosta ja etenkin maahanmuuttajista. Autoni on kotimainen Talbot Horizon, petroolimoottorilla tietenkin.
25185
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 25

Vanhimmat

Jos EU ja euro ovat ongelmien ydin, niin mikä olisi paras tie ulos niistä? Markka takaisin, tullimuurit pystyyn ja suomalainen teollisuus kukoistamaan? Vai näetkö jonkin kolmannen tien?

Äänestä
  • Oma valuutta mahdollistaa devalvaation, joo, mutta myös epävarmuuden. Ulkomaiset sijoittajat voivat kääntää selkänsä.

    Suuri osa julkisesta ja yksityisestä velasta on euromääräistä. Jos markka devalvoituu, velkataakka räjähtää.

    Tuontihinnat nousevat heti. Ostovoima kärsii, ja pienituloiset ottaa ison iskun.

    Suomi on vientivetoinen talous, ja iso osa viennistä menee EU-maihin. Rajojen kiristyminen söisi suomalaista teollisuutta, ei pelastaisi sitä.

    Äänestä

  • Hei aloittaja persu, miksi nolaat talbotin maineen omistamalla sellaisen?

    Kaikki mihin persu koskee muuttuu ikävästi.

    Äänestä

  • Anonyymi00020 kirjoitti:

    Hei aloittaja persu, miksi nolaat talbotin maineen omistamalla sellaisen?

    Kaikki mihin persu koskee muuttuu ikävästi.

    🗽 John Talbot – Amerikan itsenäisyysliikkeen tukija
    John Talbot oli Virginian siirtokunnan aikainen poliitikko ja itsenäisyyspuolueen (Whig) kannattaja. Hän toimi Virginian House of Burgessesissa vuosina 1761–1775 ja oli mukana itsenäisyysliikkeessä. Hänen nimensä löytyy myös muistomerkistä, joka kunnioittaa itsenäisyysliikkeen tukijoita.

    Äänestä

Kysymys: jos saisit hetken vallan, mikä olisi ensimmäinen laki, jonka säätäisit Suomen pelastamiseksi? Maahanmuuttokielto, euroeron valmistelulaki, vai kenties pakkopalautukset ja Talbotin tehdas takaisin Uuteenkaupunkiin?

Äänestä
  • Minä annan mamuille kartan, jossa kaikki tiet vievät pois Suomesta.

    Äänestä

  • Empatiapäivä, sen lisäisin kalenteriin. Yleinen, palkallinen vapaapäivä, jolloin koko kansa – tyylillä tai ilman – sujahtaa kirjaimellisesti toistensa housuihin.

    "Mitä opit tänään, kun olit toisen housuissa?"

    Äänestä

"intellektuelli Perussuomalainen"

Nyt huumori on mustaakin mustempaa!

Äänestä
  • Kuulostaa yhtä todennäköiseltä kuin ekologinen Hummer-maasturi tai vegaaninen metsästäjäklubi.

    Äänestä

Onhan se yksi persupoliitikko, joka lukee Foucault’ta ja pohtii postmodernin identiteetin dekonstruktiota saunaillassa... samalla kun valittaa bensan hinnasta.

Äänestä
  • Tuossa on jotain aidosti suomalaista.
    – Intellektuaalinen uteliaisuus yhdistettynä ronskiin maalaisjärkisyyteen
    – Filosofian opintoja aamupäivällä ja perämoottorin huoltoa iltapäivällä
    – “Valta on hajautettua diskurssissa” – ja silti kaikki on vihervasemmiston syytä

    Äänestä

Intellektuelli Perussuomalainen istuu kahvilassa (ei tietenkään Starbucksissa – se on globalismin saastuttama!), edessään Nietzsche ja Kalevala, ja hän kirjoittaa esseetä otsikolla:

"Maahanmuutto ja moraalinen relativismi Aristoteleen valossa – miksi Plato olisi äänestänyt Halla-ahoa?"

Hänellä on oma vlogi nimeltä "Kansallismielinen Kant", jossa joka viikko analysoidaan Immanuel Kantin käytännöllistä järkeä ja sitä, miksi se todistaa, että turvapaikanhakijat ovat osa EU:n salaliittoa.

Äänestä
  • Kun Aristoteles Nicomakhoksen etiikassaan painotti hyveen syntyvän tottumuksesta, hän ei voinut aavistaa, että vuonna 2025 Suomen valtiollinen konsensus tuhoaisi juuri nämä hyveet – universalistisen ihmisarvon nimissä.

    Platon idealistisessa valtiossa kansan sielun laatu ratkaisee valtion moraalisen kompassin. Tästä syystä Halla-aho, joka itse on kielitieteilijä, ei olisi ollut Platonille vain hyväksyttävä filosofikuningas – vaan suorastaan looginen välttämättömyys.

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Kun Aristoteles Nicomakhoksen etiikassaan painotti hyveen syntyvän tottumuksesta, hän ei voinut aavistaa, että vuonna 2025 Suomen valtiollinen konsensus tuhoaisi juuri nämä hyveet – universalistisen ihmisarvon nimissä.

    Platon idealistisessa valtiossa kansan sielun laatu ratkaisee valtion moraalisen kompassin. Tästä syystä Halla-aho, joka itse on kielitieteilijä, ei olisi ollut Platonille vain hyväksyttävä filosofikuningas – vaan suorastaan looginen välttämättömyys.

    Vuonna 2025 hyveet opetetaan yliopistolla mutta perutaan Twitterissä. Aristoteles pyörii haudassaan sen verran kovaa, että kohta saadaan uusi energiamuoto.

    Äänestä

On mielenkiintoista, kuinka usein antiikin filosofit vedetään mukaan nykykeskusteluun lähinnä retorisina keppihevosina. Aristoteleen hyve-etiikka ei suoranaisesti ota kantaa modernin valtion sosiaalipoliittisiin kysymyksiin, eikä Platonin filosofikuninkaan idea ole käytännössä sovellettavissa ilman autoritaarisia elementtejä. On perusteltua kysyä, missä määrin näitä viittauksia käytetään argumenttina ja missä määrin pelkkänä retorisena rekvisiittana.

Äänestä
  • On tietenkin totta, että Platonin ideaalivaltiota ei voi siirtää nykyaikaan sellaisenaan, mutta ei myöskään ole mielekästä hylätä historiallisia ajattelijoita sillä perusteella, etteivät he kirjoittaneet EU-direktiiveistä tai identiteettipolitiikasta. Jos mitään ei saa rinnastaa, koska aikakaudet eroavat, päädymme tilanteeseen, jossa historia lakkaa olemasta opettavainen ja muuttuu vain kuriositeetiksi.

    Lisäksi retorisena keppihevosena on yhtä lailla mahdollista käyttää käsitettä “autoritäärinen” silloin, kun ei haluta keskustella vakavasti vallan ja viisauden suhteesta.

    Äänestä

Itse olen demari. Kaikk7 ongelmani johtuvat persuista, jotka eivä lapa lapiolla rahaa syliini kun istuksin soffalla.
Autoa minulla ei ole, tosin en ikinä ole niin selvänä että pystyisin moista ajamaan.

Äänestä
  • Et kai lisäksi eläimiä rääkkää ?

    Äänestä

Ainoa oikea ratkaisu on palkkatulojen verotuksen roima keventäminen keski- ja hyvätuloisille . Ja Kelan maksamien etuisuuksien ja tukien yhtä roima leikkaaminen.
Piste.

Äänestä

Tää koko ketju on hyvä esimerkki siitä, miten punavihreä älymystö käy keskustelua itsensä kanssa: ensin todetaan, että klassisia ajattelijoita ei voi soveltaa, sitten kehystetään koko moderni politiikka Platonin metafysiikan kautta. Lopputuloksena kaksi akateemista nimeä ja nolla konkreettista ratkaisua.

Ehkä jos filosofikuninkaat joskus nousisivat metroon Itäkeskuksesta ruuhka-aikaan, saisimme vähemmän teoriaa ja enemmän todellisuudentajua.

Äänestä

Olen viime aikoina miettinyt, kuinka Platonin filosofikuninkaan idea voisi näkyä nyky-Suomessa. Kun katsotaan Halla-ahon retorista tarkkuutta ja hänen taustaansa kielitieteilijänä, eikö juuri hän täyttäisi filosofikuninkaan tunnusmerkit paremmin kuin yksikään nykypoliitikko?

Äänestä

Toivottavasti saat jo apua ongelmiisi.

Äänestä

Eurooppa on silmukka, joka kiristyy. Ennen kuin se kuristaa meidät, meidän pitää ottaa ohjat takaisin. EU ei ole mikään suurvalta, se on tuskin edes paperitiikeri. Euro on virhe.

Äänestä

Miltä asemalta saa enää petroolia?

Äänestä

Pitäisikö meidän perustaa oma puolue, vaikka Talbotistit? Ohjelma olisi lyhyt mutta painava:

1. Itsenäisyys.
2. Petrooli takaisin pumppuun.
3. Direktiivivapaa elämä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Tiedän ongelmien johtuvan EU:sta, eurosta ja etenkin maahanmuuttajista. Autoni on kotimainen Talbot Horizon, petroolimoottorilla tietenkin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu