Hallituksen pontevat toimet sen eteen, että työehtosopimuksia ei kohta enää neuvottele kukaan ja työtaisteluoikeutta ei ole kenelläkään ,ovat kohta todellisuutta.
Uusin "idea" ammatiyhdistysmaksujen verovähennyksen poistamisesta ajaa ihmiset Loimaan Liittoon.
En kuitenkaan usko, että tämä on persujen idea, kuten en usko monenkaan muunkaan hallituksen ajaman asian. Heidän kapasiteettinsa kun ei riitä yksinkertaisesti sellaiseen. Mutta mainehaitat he ottavat riemuissaan vastaan, kiitos Riikan ahneuden ja vallanhimon. No, en sinänsä ole persufani, mutta aika pitkään joutuvat maksamaan Orpon porukan pupetteina olemisesta.
Joka tapauksessa, jos tämä menee läpi, niin kyllä Kokoomus voi taputella itseään olkapäälle ja kehua kunnolla. Kuka ne voitot kerää, kun duunarit tekee nollasoppareilla ja minimipalkalla töitä?
Palkat alas ja porvarit ylös
Anonyymi-ap
2
54
Vastaukset
- Anonyymi
Jos liitto on tärkeä, ihmiset maksavat sen jäsenmaksun, jos ei ole, eivät maksa.
Kohta nähdään.
Eihän hallitus kiellä jäsenyyttä, kuten alouittaja luulee. - Anonyymi
Kysymys ei ole kiellosta ja aloittaja ei luule. Kyse on systemaattisesta yrityksestä polkea palkkoja välillisesti ja suoraan. Kun rahat on vähissä, niin kaikista menoista yritetään säästää. Ajatellaan, että kyllä joku muu sen ammatyiyhdistyksen maksun maksaa ja minä saan ne hyödyt siinä siivellä. Se on aika inhimillistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 162346
- 441261
Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!
Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa70897- 45821
Miten suomalaiset miehet
On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää134816- 59797
- 42766
Eräs läheinen sanoi
Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.44725Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä
– On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe161709Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)
Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis130673