Jeesuksen haudan läheltä tehtiin uusi löytö
Arkeologisissa kaivauksissa löytyi merkkejä muinaisesta puutarhasta, joka on mainittu Raamatussa.
ARKEOLOGISET kaivaukset lähellä paikkaa, jossa Jeesus ristiinnaulittiin ja haudattiin, ovat johtaneet uusiin muinaisiin löytöihin Jerusalemissa.
Asiasta uutisoivan Times of Israelin mukaan todisteita muinaisesta, Raamatussa mainitusta puutarhasta on ilmennyt yhdellä kristinuskon pyhimmällä paikalla.
Arkeologisia kaivauksia on tehty Pyhän haudan kirkolla, ja arkeologit ovat löytäneet merkkejä muinaisista oliivipuista ja viiniköynnöksistä. Niiden arvioidaan olevan noin 2000 vuoden takaa.
RAAMATUN mukaan Jeesus ristiinnaulittiin Golgatan kukkulalla ja haudattiin sen lähellä sijaitsevaan luolaan. Paikan sijainnista ei ole täyttä varmuutta, mutta sen uskotaan sijainneen Pyhän haudan kirkon paikalla.
Puutarhaan viittaavat löydökset saattavat tukea teoriaa. Uudessa testamentissa Johanneksen evankeliumissa olevassa kohdassa paikkaa kuvataan näin: ”Nyt siinä paikassa, jossa hänet ristiinnaulittiin, oli puutarha ja puutarhassa uusi hauta, johon ei ollut vielä pantu ketään.”
Roomalaisen Sapienzan yliopiston arkeologian professori Francesca Stasollavahvisti muinaiseen puutarhaan viittaavat löydöt Fox Newsille. Hän on johtanut tutkimuksia vuodesta 2022 lähtien ja sanoo, että todisteet tulivat siementen ja siitepölyn muodossa.
PYHÄN haudan kirkon paikalla on ollut muinaisina aikoina useita käyttötarkoituksia. Paikalla on sijainnut esimerkiksi louhos.
Vaikka nyt tehtyjen löydösten tarkkaa ikää ei ole vielä määritetty, professori Stasolla sanoo, että siitepöly ja siemenet ovat peräisin ”louhoksen käytön ja roomalaisen kauden väliseltä ajalta, jolloin alue oli hautauskäytössä”.
Lue lisää: Jeesuksen hauta avattiin ensimmäistä kertaa sitten 1500-luvun – hautapaaden alta löytyi ”jotain aivan uskomatonta”
Kirkko perustettiin paikalle vuonna 326. Islamilainen hallitsija al-Hakim bi-Amr Allah tuhosi alkuperäisen rakennuksen vuonna 1009. Lähes sata vuotta myöhemmin paikan ottivat haltuunsa kristityt ristiretkeläiset ja Stasollan mukaan yhä pystyssä oleva kirkko on suurelta osin heidän perujaan.
Tutkimuksista huolimatta kirkko on Stasollan mukaan pyhiinvaeltajien saavutettavissa pääsiäisenä.
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011174078.html
Jeesuksen hauta avattiin ensimmäistä kertaa sitten 1500-luvun – hautapaaden alta löytyi ”jotain aivan uskomatonta”
Arkeologit arvioivat löytäneensä Jerusalemissa sijaitsevan kirkon alta Jeesuksen alkuperäiseksi hautaluolaksi uskotun rakennelman.
Arkeologit ovat keskiviikkoiltana avanneet ensimmäistä kertaa satoihin vuosiin Jeesuksen Pyhän Haudan kirkossa Jerusalemissa sijaitsevan haudan. Marmorista hautapaatta ei tiettävästi ole liikuteltu sitten vuoden 1555.
National Geographin arkeologi Fredrik Hiebert kuvailee hautapaaden alta löytyneen ”jotain aivan uskomatonta”, sillä arkeologit uskovat löytäneensä kirkon alta alkuperäisen Jeesuksen hautaluolaksi uskotun rakennelman.
Kristillisen tradition mukaan Jeesuksen ruumis on haudattu kalkkikiveen hakattuun luolaan sen jälkeen, kun roomalaiset ristiinnaulitsivat hänet vuonna 30 tai 33. Uskomuksen mukaan Jeesus nousi kuolleista kolmantena päivänä hautaamisesta.
Pyhän Haudan kirkko on rakennettu paikalle, jossa Jeesuksen ristiinnaulitsemispaikan Golgatan sekä Jeesuksen hautaluolan uskotaan sijainneen. Se on ollut kristittyjen parissa suosittu pyhiinvaelluskohde 300-luvulta alkaen.
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000001941302.html
Uutta löytöä Jeesuksen surma paikalta
1
154
Vastaukset 1
- Anonyymi00002
löytyikö jeeeeeesukset
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1082227- 103896
- 66843
- 47818
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???21786Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha521734Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76650- 66648
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik23590- 57561
