Uutta löytöä Jeesuksen surma paikalta

Jeesuksen haudan läheltä tehtiin uusi löytö

Arkeologisissa kaivauksissa löytyi merkkejä muinaisesta puutarhasta, joka on mainittu Raamatussa.
ARKEOLOGISET kaivaukset lähellä paikkaa, jossa Jeesus ristiinnaulittiin ja haudattiin, ovat johtaneet uusiin muinaisiin löytöihin Jerusalemissa.
Asiasta uutisoivan Times of Israelin mukaan todisteita muinaisesta, Raamatussa mainitusta puutarhasta on ilmennyt yhdellä kristinuskon pyhimmällä paikalla.
Arkeologisia kaivauksia on tehty Pyhän haudan kirkolla, ja arkeologit ovat löytäneet merkkejä muinaisista oliivipuista ja viiniköynnöksistä. Niiden arvioidaan olevan noin 2000 vuoden takaa.
RAAMATUN mukaan Jeesus ristiinnaulittiin Golgatan kukkulalla ja haudattiin sen lähellä sijaitsevaan luolaan. Paikan sijainnista ei ole täyttä varmuutta, mutta sen uskotaan sijainneen Pyhän haudan kirkon paikalla.
Puutarhaan viittaavat löydökset saattavat tukea teoriaa. Uudessa testamentissa Johanneksen evankeliumissa olevassa kohdassa paikkaa kuvataan näin: ”Nyt siinä paikassa, jossa hänet ristiinnaulittiin, oli puutarha ja puutarhassa uusi hauta, johon ei ollut vielä pantu ketään.”
Roomalaisen Sapienzan yliopiston arkeologian professori Francesca Stasollavahvisti muinaiseen puutarhaan viittaavat löydöt Fox Newsille. Hän on johtanut tutkimuksia vuodesta 2022 lähtien ja sanoo, että todisteet tulivat siementen ja siitepölyn muodossa.
PYHÄN haudan kirkon paikalla on ollut muinaisina aikoina useita käyttötarkoituksia. Paikalla on sijainnut esimerkiksi louhos.
Vaikka nyt tehtyjen löydösten tarkkaa ikää ei ole vielä määritetty, professori Stasolla sanoo, että siitepöly ja siemenet ovat peräisin ”louhoksen käytön ja roomalaisen kauden väliseltä ajalta, jolloin alue oli hautauskäytössä”.
Lue lisää: Jeesuksen hauta avattiin ensimmäistä kertaa sitten 1500-luvun – hautapaaden alta löytyi ”jotain aivan uskomatonta”
Kirkko perustettiin paikalle vuonna 326. Islamilainen hallitsija al-Hakim bi-Amr Allah tuhosi alkuperäisen rakennuksen vuonna 1009. Lähes sata vuotta myöhemmin paikan ottivat haltuunsa kristityt ristiretkeläiset ja Stasollan mukaan yhä pystyssä oleva kirkko on suurelta osin heidän perujaan.
Tutkimuksista huolimatta kirkko on Stasollan mukaan pyhiinvaeltajien saavutettavissa pääsiäisenä.
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011174078.html


Jeesuksen hauta avattiin ensimmäistä kertaa sitten 1500-luvun – hautapaaden alta löytyi ”jotain aivan uskomatonta”
Arkeologit arvioivat löytäneensä Jerusalemissa sijaitsevan kirkon alta Jeesuksen alkuperäiseksi hautaluolaksi uskotun rakennelman.

Arkeologit ovat keskiviikkoiltana avanneet ensimmäistä kertaa satoihin vuosiin Jeesuksen Pyhän Haudan kirkossa Jerusalemissa sijaitsevan haudan. Marmorista hautapaatta ei tiettävästi ole liikuteltu sitten vuoden 1555.

National Geographin arkeologi Fredrik Hiebert kuvailee hautapaaden alta löytyneen ”jotain aivan uskomatonta”, sillä arkeologit uskovat löytäneensä kirkon alta alkuperäisen Jeesuksen hautaluolaksi uskotun rakennelman.


Kristillisen tradition mukaan Jeesuksen ruumis on haudattu kalkkikiveen hakattuun luolaan sen jälkeen, kun roomalaiset ristiinnaulitsivat hänet vuonna 30 tai 33. Uskomuksen mukaan Jeesus nousi kuolleista kolmantena päivänä hautaamisesta.

Pyhän Haudan kirkko on rakennettu paikalle, jossa Jeesuksen ristiinnaulitsemispaikan Golgatan sekä Jeesuksen hautaluolan uskotaan sijainneen. Se on ollut kristittyjen parissa suosittu pyhiinvaelluskohde 300-luvulta alkaen.

https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000001941302.html

0

84

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin

        Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t
        Maailman menoa
        21
        4169
      2. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

        Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
        Maailman menoa
        163
        3561
      3. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

        Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
        Maailman menoa
        41
        2911
      4. Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..

        Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel
        Maailman menoa
        11
        2834
      5. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

        Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
        Maailman menoa
        130
        2749
      6. Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi

        Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?
        Ikävä
        110
        1846
      7. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

        Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
        Maailman menoa
        86
        1560
      8. Nepotismi jytkyttää porvaristossa

        Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi
        Maailman menoa
        4
        1518
      9. Martina Aitolehti podcastissa: Ero

        Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696
        Kotimaiset julkkisjuorut
        227
        1396
      10. Valkoinen Golf

        Kukahan on tämä ukko, joka työkseen kyylää pienen ässän asiakkaita viikon jokaisena päivänä.
        Kuhmo
        21
        1365
      Aihe