Kuntavaalissa
Kuntavaalissa äänestin joko Vasemmistoliittoa tai kristillisdemokraatteja. Miksi näin? Siksi, koska nämä kaksi puolustivat kaupunginvaltuustossa kyläkouluja lakkauttamista vastaan; muut eivät puolustaneet. Kristillisdemokraatit ovat mukana maan nykyhallituksessa, joka päätti mm. lakkauttaa asumistuen omistusasujilta. Siksi hylkäsin kristillisdemokraatit heti kättelyssä. Ja samalla asetin kristillisdemokraatit ikuiseen äänestysboikottiin. Se puolue on isästä p-rk-l--stä ja s--t-n-sta. Siispä kuntavaalissa äänestin Vasemmistoliittoa. Ehdokkaan valitsin käyttämällä vaalikoneita - ja muita julkisia lähteitä.
Aluevaalissa
Aluevaalissakin olisi voinut äänestää Vasemmistoliittoa. Mutta!!! Vuosia sitten Kela teki jotakin (ja jotain vuosia myöhemminkin) ja myös työvoimaviranomaiset tekivät jotakin ja samaan aikaan maan hallituksessa oli mm. Vasemmistoliitto. Joten en aluevaalissa äänestänyt Vasemmistoliittoa. Avoimella puolueella ei ollut aluevaalissa ehdokasta, joten äänestin aluevaalissa tyhjää.
Näin valitsin äänestettävät kuntavaalissa ja aluevaalissa
Anonyymi-ap
0
187
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 666391
- 715838
Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?
Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise1345075- 624035
- 143895
- 383319
- 713093
- 642957
- 802732
- 492037